Të gjitha lajmet

FINAL SERIES TO THE SUPER LEAGUE

Seria finale sonte

Seria finale sonte

13 April, 2019 @8:23

Sonte fillon seria finale e PlayOffit të Ligës së Parë në basketboll.

Feronikeli pret Vëllaznimin në duelin e parë të serisë që nis në ora 19:00 [palestra: Hysni Jetullahu, në Drenas].

Ekipi që arrin dy fitore së pari siguron Superligën për stinorin tjetër, ku Feronikeli ka përparësinë e terrenit vendas pasi që kreu sezonin e rregullt në vend të parë, para Vëllaznimit.

Beqe Kovaci

Ekipi që po drejtohet nga Petrit Zeqiri erdhi në Ligë të Parë këtë sezon. Nga Drenasi shfrytëzuan mungesën e ekipeve për të nisur rrugëtimin basketbollistik nga Liga e Parë dhe kështu me përforcime që prej trajnerit e deri te secili lojtar, Feronikeli mund të sigurojë Superligën që në vitin e dytë të ekzistimit.

Në anën tjetër Vëllaznimi ka pasur një stinor tejet të mirë në Ligë të Parë. Gjakovarët e drejtuar nga Shkumbin Kumnova janë mposhtur vetëm nga Feronikeli gjatë stinorit të rregullt. Kuqezinjtë kaluan në gjysmëfinale të PlayOffit Don Boskon shpejt e shpejt me 2-0 në seri dhe tashmë do të kenë punë me ekipin që i mposhti dy herë gjatë stinorit.

SHIKO: PlayOff Skemën e Ligës së Parë

Pas ndeshjes së sotme, ndeshja e kthimit e serisë finale luhet në Shani Nushi të Gjakovës, ku Vëllaznimi është vendas në mesjavë. Në rast të rezultatit të barabartë 1-1 pas dy ndeshjeve, seria përfundon me Feronikelin vendas për të kuptuar ekipin që do të luajë në elitë stinorin që vjen.

Sidoqoftë, humbësi i finales do të ketë një rast tjetër. Ekipi që humb finalen do të ketë edhe një seri ndeshjesh PlayOuti me ekipin që përfundon në pozitën e parafundit në Superligë [KB Lipjani].

SHIKO: Si përfundoi sezoni i rregullt?

Lipjani do të ketë përparësinë e terrenit vendas, ndërsa finalisti i Ligës së Parë do të tentojë të arrijë rrugën tjetër për Superligë në këtë mënyrë, në serinë prej tre ndeshjeve ku ekipi që arrin dy fitore sezonin tjetër e luan në elitë.

LOS ANGELES

Lakers shkarkon trajnerin

12 April, 2019 @22:30

Njëra ndër skuadrat më të trofeshme në NBA, Los Angeles Lakers, pas rezultateve jo të mira, në stinorin e ri…

TEAM OF THE WEEK 27

TOP 5-shja e javës në Superligë (XXVII)

12 April, 2019 @21:14

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros XXVII të Superligës së Kosovës në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës bazuar…

EKSKLUZIVE

Rol i ri në parket për Konjushën

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

11 April, 2019 @23:22

Sonte në ndeshjen Ylli-Lipjani, pas një kohe të gjatë në Superligë ka referuar një femër. Ishte Irma Konjusha që…

YLLI - LIPJANI

Ylli siguron gjysmëfinalen

11 April, 2019 @20:33

Edhe pse e pritur, tashmë edhe matematikisht Ylli ka siguruar gjysmëfinalen e PlayOffit të Superligës. Me fitoren e sontme…

PRIZRENI - TREPÇA

Trepça triumfon, humbja e katërt me radhë për Prizrenin

11 April, 2019 @20:21

Seria negative e ekipit debutues në Superligë po vazhdon. Prizreni ka regjistruar sonte edhe humbjen e katërt me radhë të…

ÇEREKU I TRETË; YLLI - LIPJANI

Ylli arrin mbi 100 pikë pas 3 çerekësh

11 April, 2019 @20:15

Basketbollistët e Yllit janë pranë fitores së radhës në Superligë, ndërsa në çerekun e tretë kanë shënuar 39 karshi 21…

ÇEREKU I TRETË: PRIZRENI - TREPÇA

Mysafirët marrin epërsinë

11 April, 2019 @20:10

Trepça duke përfunduar çerekun e tretë 18-24 ka marrë epërsinë në duel me Prizrenin, ku këta të fundit tash duhet…

PJESA E PARË: YLLI - LIPJANI

Shtohet epërisa në Suharekë

11 April, 2019 @19:38

Ylli nuk është ndalur as në çerekun e dytë dhe ka shtuar epërsinë ndaj Lipjanit edhe për 10 pikë tjera,…

PJESA E PARË: PRIZRENI - TREPÇA

Epërsia e njëjtë në fund të pjesës së parë

11 April, 2019 @19:37

Çereku i dytë në Prizren ka kaluar baraz 20-20 ndërsa Prizreni ka ruajtur epërsinë e arritur nga çereku i parë…

ÇEREKU I PARË: YLLI - LIPJANI

Ylli e nis bindshëm

11 April, 2019 @19:20

Përkundër se Lipjani kapi epërsinë në fillim të ndeshjes, Ylli u këndell për të përfunduar furishëm çerekun e parë të…

ÇEREKU I PARË: PRIZRENI - TREPÇA

Vetëm një pikë plus për Prizrenin

11 April, 2019 @19:17

Pas çerekut të parë të zhvilluar në Sezai Surroi, Prizreni ka epërsi një pikëshe ndaj Trepçës, 21-20. Bardhezinjtë po…

FORMACIONET STARTUESE

Ylli-Lipjani, 5-shet e para

11 April, 2019 @19:00

Pak para fillimit të ndeshjes mes Yllit dhe Lipjanit, trajnerët e ekipeve përkatëse, Arben Krasniqi dhe Gyltekin Selimi kanë dalë…

FORMACIONET STARTUESE

Prizreni-Trepça, 5-shet e para

11 April, 2019 @18:58

Pak para fillimit të ndeshjes mes Prizrenit dhe Trepçës, trajnerët e ekipeve përkatëse, Arbnor Rifati dhe Ilir Selmani kanë dalë…

PLAYOFF: DON BOSKO - VËLLAZNIMI

Vëllaznimi në finale

TOPSPORTI/ A. P.

8 April, 2019 @20:59

Pas fitores në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së PlayOffit të Ligës së Parë, Vëllaznimi ka arritur të mposht Don…

ISTOGU - FERONIKELI

Feronikeli në finale, një hap para Superligës

6 April, 2019 @16:10

Skuadra e Feronikelit ka shënuar fitore edhe në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së PlayOffit të Ligës së Parë dhe…

ISTOGU - FERONIKELI

Ç3: 10 minuta larg finales

6 April, 2019 @15:44

Feronikeli e riktheu epërsinën. Rezultati aktual është 47-51. Arti Hajdari me 15 pikë është më i miri te Nikli, derisa…

PJESA E PARË: ISTOGU - FERONIKELI

7 pikë epërsia për Istogun pas 20 minutave

6 April, 2019 @15:24

Ka përfunduar pjesa e parë në ndeshjen Istogu - Feronikeli. Pas 20 minutave lojë, rezultati shënon 39-32 në favor të…

VËLLAZNIMI - DON BOSKO

Rikthim në pjesë të dytë, Vëllaznimi fiton

TOPSPORTI/ A. P.

4 April, 2019 @20:42

Pas pjesës së parë që krejtësisht i takoi Don Boskos 27-34, Vëllaznimi ka arritur të rikthehet në pjesë të dytë…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Parë