Të gjitha lajmet

NGA FEDERATA

Rriten shpërblimet për më të mirët në basketboll

Rriten shpërblimet për më të mirët në basketboll

Teksti: FBK

4 October, 2019 @17:06

Bordi i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) sot ka marrë vendim që të vazhdojë t’i shpërblejë klubet e Superligës së Kosovës dhe Superligës së Femrave për rezultatet e arritura në edicionin 2019/20.

Por që kësaj radhe risia është se Bordi i FBK-së ka vendosur ta shtojë edhe një fond të shpërblimeve për Superligën e Kosovës konform Rregullores mbi të Drejtat dhe Transmetimet Audio Vizuale, e që ky fond është siguruar nga të hyrat nga të drejtat audio vizuale të Superligës së Kosovës, më saktësisht nga partneri medial i FBK-së, me të cilin FBK-ja ka bashkëpunim të shkëlqyeshëm dhe me të cilin kanë hyrë në vitin e dytë të bashkëpunimit.

Nga fondi i shpërblimeve të FBK-së skuadra kampione e elitës së basketbollit kosovar do të vazhdojë të shpërblehet me 12,000.00 euro, ndërsa ekipit nënkampion do t’i takojnë 6,000.00 euro.

Skuadrat që do të arrijnë të sigurojnë nga një vend në katërshen e madhe të elitës së basketbollit kosovar do të shpërblehen me nga 3,000.00 euro.

Skuadra kampione në Superligën e Femrave do të shpërblehet me shumën 4,000.00 euro.

Ndërkaq nga fondi i të hyrave nga të drejtat audio vizuale të Superligës së Kosovës, secilit klub të elitës së basketbollit kosovar (gjithsej 9) do t’i takojnë nga 2,000.00 Euro, ndërsa për skuadrat pjesëmarrëse në play-off ndarja do të jetë:

1. 8,000.00 EURO (vendi i parë);

2. 4,000.00 EURO (vendi i dytë);

3. 2,000.00 EURO (vendi i tretë);

4. 2,000.00 EURO (vendi i katërt).

LIPJANI - YLLI

Ylli pa telashe ndaj Lipjanit

4 October, 2019 @12:37

Siç është pritur, ashtu edhe ndodhi. Skuadra e Yllit e mposhti pa problem Lipjanin me rezultat 88-115, në kuadër…

NGRITET NUMRI I TË HUAJVE

I huaji i radhës, Haleef te Lipjani

Pamje nga arkivi/ TopSporti.com/ A. Paçarizi/

4 October, 2019 @8:40

Ndeshja e parë e stinorit. Pa asnjë të huaj në ekip. Rezultati, humbje. Ndeshja e dytë e stinorit. Me dy…

PRIZRENI

Cole kthehet ndaj Feronikelit

TOPSPORTI / A.P

3 October, 2019 @22:49

Fundori amerikan i skuadrës së Prizrenit, Elliott Cole, kthehet te skuadra pas një lëndimi të pësuar. Cole i ka munguar…

RAHOVECI

Dy ndeshje pa shikues për Rahovecin

3 October, 2019 @21:10

Federata e Basketbollit të Kosovës ka refuzuar apelin e Rahovecit. Dënimi i dhënë në edicionin e kaluar, në ndeshjet e…

PRISHTINA

Don Polloshka debuton te Prishtina

3 October, 2019 @15:26

Në fitoren që Prishtina e shënoi mbrëmë ndaj Prizrenit në shtëpi, fitore që ishte e para e sezonit për…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga