Të gjitha lajmet

KINA 2019

Spanja shpallet kampione e Botës!

Spanja shpallet kampione e Botës!

15 September, 2019 @19:22

Një finale që kaloi dukshëm me më pak emocione se që pritej, u mbyll me fitoren e Spanjës, përfaqësuese e cila arriti të shpallet kampione e Botës në basketboll.

Spanja në finale e mposhti me rezultat 95-75 Argjentinën, e cila zhgënjeu në finale, duke mos qenë rival shumë i denjë për përfaqësuesen spanjolle, me përjashtim të disa momenteve të caktuara, që zakonisht zgjatën shkurt.

Me 20 pikë e 7 kërcime te spanjollët fantastik ishte Ricky Rubio, i cili u shpall MVP i gjithë botërorit më pas, ndërsa ndeshje mjaft të mirë zhvilloi edhe Marc Gasol. Gasol bashkë me shtatlartët e tjerë spanjollë bënë diferencën nën trapez, ku Spanja e dominoi bindshëm Argjentinën.

Pas triumfit të vitit 2006, kjo është hera e dytë që Spanja shpallet kampione e Botës në basketboll.

REPREZENTACIONI

Kosova me ngritje të madhe në FIBA renditje

19 September, 2019 @12:38

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror në Kinë është publikuar renditja e re nga FIBA. SHBA mbetet në vendin e…

FRANCA - AUSTRALIA

Rikthim në pjesën e dytë, Franca e bronztë

FOTO / fiba.com

15 September, 2019 @11:54

Tre-kolorët në vendin e tretë. Franca duke e mposhtur Australinë me rezultat 67-59, arriti medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror…

ARGJENTINA - FRANCA

Argjentina gjunjëzon Francën, në finale me Spanjën

FOTO / fiba.com

13 September, 2019 @16:15

Me veteranin 39 vjeçar, Luis Scola, Argjentina e mposhti Francën me rezultat 80-66 dhe u kualifikua në finale të Kampionatit…

SPANJA - AUSTRALIA

Pas 2 vazhdimeve, Spanja në finale

FOTO / fiba.com

13 September, 2019 @12:35

Ishin pranë humbjes, por pas 2 vazhdimeve, Spanja arriti ta mposhtë Australinë me rezultat 95-88 dhe kështu u kualifikua në…

GJYSMËFINALET

Kur luhen gjysmëfinalet e Botërorit Kina 2019

12 September, 2019 @23:09

Po i afrohemi dalëngadale fundit të Kampionatit Botëror Kina 2019. Nëser do të luhen dy gjysmëfinalet, ku do të kuptohen…

Të gjitha lajmet nga Kina 2019