Të gjitha lajmet

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Superligë (8)

TOP 5-shja e javës në Superligë (8)

4 November, 2019 @11:01

TopSporti.com ka zgjedhur më të mirët e xhiros së tetë në Superligën e Kosovës në basketboll.

Ekipin e javës e përbëjnë: Stevie Clark (Bashkimi), Malcolm Armstead (Peja), Arti Hajdari (Feronikeli), Justin Gray (Rahoveci) dhe Terik Bridgeman (Bashkimi).

Në ndeshjen hapëse të xhiros së tetë në Superligë, Bashkimi e mposhti Prishtinën me rezultat 95-89. Stevie Clark dhe Terik Bridgeman, luajtën rolet kryesore në fitoren e skuadrës prizrenase.

Clark luajti me 35 pikë, 6 asistime, 3 kërcime e 3 topa të rrëmbyer, derisa amerikani për herë të tretë rresht është duke u zgjedhur në TOP 5-shen e javës. Bridgeman luajti me double-double prej 16 pikëve e 10 kërcimeve, derisa i bëri edhe 2 asistime e 2 bllokada.

Fundi i ndeshjes në mes të Yllit dhe Pejës ishte dramatik. Fituesin e ndeshjes e caktoi fundori kosovar i natyralizuar Malcolm Armstead. Ai shënoi pikët vendimtare në sekondat e fundit të ndeshjes në fitoren e skuadrës pejane. Malcolm luajti me 16 pikë, 10 asistime, 6 kërcime e 2 topa të rrëmbyer.

Feronikeli e regjistroi fitoren e tretë në Superligë në ndeshjen kundër Trepçës. Më meritori në këtë fitore ishte Arti Hajdari. Ai nuk pushoi asnjë minutë, duke luajtur 40 minuta me 30 pikë, 5 kërcime, 5 topa të rrëmbyer dhe 4 asistime.

Rahoveci e mposhti skuadrën e Prizrenit me rezultat 90-75 dhe u vendos në krye të tabelës. Ndër më të dalluarit te vreshtarët ishte Justin Gray. Gray luajti me double-double prej 14 pikëve e 14 kërcimeve.

PAS ANULIMIT TË STINORIT

Peja e vetmja me trofe në 2020

2 April, 2020 @20:08

Skuadra e Pejës pritet të jetë ekipi i vetëm që vitin 2020 do ta përfundojë me trofe në basketbollin kosovar.…

TE MESHKUJT E FEMRAT

Stinori 2019/20 përfundoi sot

31 March, 2020 @15:53

Ka përfunduar sot stinori 2019/20 i Superligës së Kosovës në basketboll te meshkujt dhe te femrat, ka bërë të ditur…

FBK

Vendimi për anulimin e sezonit, flet sekretarja e FBK-së

30 March, 2020 @19:11

Tash e sa javë, basketbolli në Kosovë, sikur sportet e tjera, po “pushon” shkaku i masave mbrojtëse ndaj përhapjes së…

NGA FEDERATA

Përgatitjet për evropianin në Prishtinë, po vazhdojnë

30 March, 2020 @11:25

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) është duke vazhduar me përgatitjet për FIBA U16 Kampionatin, Divizioni C sipas planit të…

KOMUNIKATA

FBK me komunikatë për situatën aktuale

27 March, 2020 @12:02

FBK para pak çastesh ka lëshuar një komunikatë për media, ku ka bërë të ditur se është duke vëzhguar situatën…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga