Të gjitha lajmet

KOSOVA - POLONIA

E mbyllim me të gjitha humbje

Foto: fiba.basketball

E mbyllim me të gjitha humbje

1 July, 2018 @22:11

Kosova
Polonia
Kosova 70 : 103 Polonia
Erjon KASTRATI 21 pikë Karol GRUSZECKI 21 pikë

Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë.

Gjashtë ndeshje dhe gjashtë humbje është bilanci i Kosovës në kualifikime për Botërorin Kina 2019 - dhe natyrisht ekipi ynë eliminohet nga garat e mëtëtujeshme kualifikuese.

Rivali i sontëm, Polonia, me përvojë të madhe ka qenë më i mirë sesa Kosova përgjatë gjithë ndeshjes [70-103, rezultati përfundimtar], hiç çerekun e tretë kur Kosova i bëri ballë dhe e fitoi këtë pjesë të lojës 25-23.

Erjon Kastrati

Te Kosova, dyshja Erjon Kastrati dhe Dardan Berisha, përsëri kanë qenë më të dalluarit. Kastrati ka përfunduar ndeshjen me 21 pikë të shënuara dhe 5 asistime, ndërsa Dardani me 17 pikë, 6 asistime, 4 kërcime dhe 4 topa të rrëmbyer.

TABELA dhe NDESHJET

Nga të rinjtë, rast kanë pasur sonte të tregojnë veten Valon Bunjaku, Muhamedali Janjeva e Rinor Peci. Nga këta vetëm Bunjaku u regjistrua në koshashënues, duke shënuar 5 pikë, kurse Dardan Kapiti që llogaritet shpresë e madhe e Kosovës për të ardhmen, kreu ndeshjen me 4 pikë, 7 kërcime në 30 minuta lojë sa i dha Brad Greenberg hapësirë.

Kosovo vs Poland

Polonia, e cila siguroi kualifikimin e mëtutjeshëm, lojtar më efikas sonte e ka pasur Karol Gruszeckin me 21 pikë, ndërsa përveç tij edhe 3 lojtarë tjerë kanë shënuar pikë dyshifrore, prej të cilëve Maciej Lampe shënoi më së shumti, 17 pikë por edhe 10 kërcime.

5-SHET

5-shet startuese: Kosova - Polonia

BOROZANI / Arian Paçarizi

1 July, 2018 @20:32

Para se të fillojë ndeshja ndërmjet Kosovës dhe të Polonisë, selektorët e ekipeve përkatëse kanë vendosur për këto pesëshe startuese…

QENDRA

Mavericks forcohet me qendrën nga Clippersi

Foto: nba.com

1 July, 2018 @11:25

Skuadra nga Teksasi, Dallas Mavericks, më në fund ka arritur marrëveshje me qendrën gjigande të Los Angeles Clippersit, DeAndre Jordan. …

NGA HOUSTON

Trevor Ariza te Phoenix Suns

Foto: nba.com

1 July, 2018 @11:21

Trevor Ariza ishte në statusin e lojtarit të lirë, derisa ka vendosur që të transferohet te Phoenix Suns. Vendimi i…

RUDY GAY

Gay vazhdon kontratën me Spurs

Foto: nba/fb

1 July, 2018 @11:18

San Antonio Spurs, ka arritur marrëveshje me basketbollistin i cili ishte me status, si lojtari i lirë, Rudy Gay. Ai…

PG13

Paul George mbetet në OKC

1 July, 2018 @11:15

Pas shumë thashethëmeve se a do të transferohet në Los Angeles Lakers, ylli i Oklahoma City Thunderit, Paul George, ka…

THE FUTURE OF KING

LeBron fluturon në LA

REUTERS/Arkiv

1 July, 2018 @9:37

I la pushimet familjare në Karaibe dhe fluturoi drejt Los Angelesit. Mund të qëndrojë edhe më shumë sesa një “punë…

CHRIS PAUL

Vazhdon për të kryer punën e mbetur

Foto: nba.com

1 July, 2018 @9:24

Mediat e ndryshme amerikane kanë raportuar se Chris Paul do të vazhdojë kontratën me Houston Rocketsin, ekip ky që kishte…

KEVIN DURANT

Edhe 2 vjet

REUTERS/Arkiv

1 July, 2018 @9:22

Njëri ndër basketbollistët më të mirë në NBA aktualisht, Kevin Durant, ka vendosur që të vazhdojë edhe për dy vjet…

FEDERATA E BASKETBOLLIT

Nesër nis kampi nacional

BOROZANI/A. P.

1 July, 2018 @9:00

Të hënën do të filloj Kampi Nacional i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK), i organizuar në bashkëpunim me FIBA…

NJOFTIMI PËR LOJËN E RADHËS

Nesër, biletat falas ndaj Polonisë

BOROZANI/ A. P.

30 June, 2018 @16:06

Të dielën me fillim nga ora 20:30 në palestrën e vogël të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, Kosova…

VEDRAN BOSNIC

Ish-ylli i Bashkimit e Pejës, në krye të Bosnjës

12 November, 2018 @16:47

Njëri ndër lojtarët që ka lënë gjurmë në basketbollin kosovar, Vedran Bosnic, është emëruar si trajner i përfaqësueses së Bosnjës. …

QUALIFICATION FOR CHINA 2019

Tri ekipe evropiane sigurojnë botërorin

Foto: fiba.basketball

17 September, 2018 @14:13

Me përfundimin e ndeshjeve të dyta të fazës kualifikuese për Kampionatin Botëror “Kina 2019”, tre skuadra nga Evropa veçse kanë…

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në kualifikime për një Kampionat Botëror, në krye të reprezentacionit…

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”, Përfaqësuesja e Kosovës tashmë do t’i…

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 July, 2018 @22:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi Grupin C pa humbje. Me të përfunduar stinori në NBA,…

Të gjitha lajmet nga Kina 2019