Të gjitha lajmet

KOSOVA-MAQEDONIA

Fitore historike e Kosovës

Fitore historike e Kosovës

2 August, 2017 @21:39

Kosova
Maqedonia
Kosova 72 : 68 Maqedonia
D.Berisha 28 pikë J.Theodore 22 pikë

Pallati i Rinisë dhe Sporteve - Prishtinë

Kosova ka shënuar fitoren e parë dhe historike në ndeshje kualifikuese zyrtare prej se u pranua në FIBA.

Djelmoshat e Kosovës kanë mposhtur favoritin e ndeshjes dhe të Grupit C, Maqedoninë, sonte në Prishtinë me rezultat, 72-68.

Pjesa e parë ka qenë e mrekullueshme për Kosovën. Djelmoshat me disciplinën e treguar, bashkëpunimin ndërmjet veti, përfunduan 20 minutëshin e parë të ndeshjes me 20 pikë epërsi, 40-20.

SHIKO: Orarin e ndeshjeve dhe TABELËN AKTUALE

Në pjesën e dytë Maqedonia u këndell, por të drejtuar nga Brad Greenberg dhe me treshet e Dardan Berishës dhe Granit Rugovës në momente vendimtare, Kosova nuk lejoi mysafirët të bëjnë diçka më shumë, edhe pse minutat e fundit të ndeshjes ishin më se dramatike, kur maqedonsit u afruan deri në 2 pikë.

Në momentet e fundit të ndeshjes, kur maqedonasit ishin afër 2 pikë, Leonard Mekajt s’iu dridh dora nga gjuajtjet e lira, për të bërë rezultatin 72-68, ndërsa në sulmin e fundit, Maqedonia tentoi për tre pikë përmes Jordan Theodores, që nuk qëlloi dhe ndeshja përfundoi me fitoren e Dardanëve.

Me këtë fitore Kosova merr për momentin kryesimin e Grupit C me 2 pikë, derisa javën tjetër udhëton në Estoni për përballjen e radhës parakualifikuese të Grupit.

 KOSOVA

1 Dardan Berisha (37:23) 28 pikë 6 kërcime 4 asistime
2 Granit Rugova (16:06) 12 pikë - 4 asistime
3 Fisnik Rugova (30:16) 11 pikë 7 kërcime 1 asistim
4 Erjon Kastrati (34:34) 8 pikë 6 kërcime 3 asistime
5 Gëzim Morina (18:30) 5 pikë 2 kërcime -
6 Lis Shoshi (09:16) 4 pikë 4 kërcime -
7 Leonard Mekaj (17:49) 4 pikë 3 kërcime 5 asistime
8 Drilon Hajrizi (12:43) - 2 kërcime 1 asistim
9 Alban Veseli (21:03) - 4 kërcime -
10 Urim Zenelaj (00:00) - - -
11 Samir Zekiqi (00:00) - - -
12 Jaren Sina (00:00) - - -


MAQEDONIA

1 Jordan Theodore (39:06) 22 pikë 1 kërcim 6 asistime
2 Vojdan Stojanovski (37:00) 17 pikë 4 kërcime 1 asistim
3 Dime Tasovski (31:03) 11 pikë 3 kërcime -
4 Kiril Nikolovski (12:34) 7 pikë 2 kërcime -
5 Gjorgji Chekovski (25:04) 5 pikë 4 kërcime 2 asistime
6 Aleksandar Kostoski (29:19) 4 pikë 3 kërcime 2 asistime
7 Adem Mekic (11:33) 2 pikë 3 kërcime -
8 Marjan Janeski (09:43) - 3 kërcime -
9 Stojan Gjuroski (13:46) - 2 kërcime -
10 Igor Penov (00:00) - - -
11 Vladimir Brckov (00:00) - - -
12 Ljubomir Mladenovski (00:00) - - -


LIVE: KOSOVA - MAQEDONIA

Pjesa e parë, Kosova +20

Foto: BOROZANI

2 August, 2017 @20:59

Me rezultat 40-20 është mbyllur pjesa e parë mes Kosovës dhe Maqedonisë. Kosova e filloi shumë mirë takimin, duke zhvilluar…

KOSOVË - MAQEDONI

Publikohen pesëshet startuese

Foto: BOROZANI

2 August, 2017 @20:10

Pak minuta para fillimit të ndeshjes janë publikuar pesëshet startuese të Kosovës dhe Maqedonisë. Kosova: Erjon Kastrati, Dardan Berisha, Drilon…

LIVE: KOSOVA - MAQEDONIA

Mbushet palestra para ndeshjes

Foto: BOROZANI

2 August, 2017 @20:05

Pak minuta para ndeshjes, palestra në Prishtinë është mbushur nga shikuesit në përkrahje të Kosovës. Ndeshja fillon në ora 20:15.

PËRFAQËSUESJA

Çka ndryshoi te 12-shja e Kosovës?

Foto: FIBA

2 August, 2017 @15:30

Pasi u publikua 12-shja e ftuar për ndeshjen ndaj Maqedonisë, ndeshje që është e vlefshme për fazën parakualifikuese drejt…

MARJAN ILIEVSKI

Ilievski: Rreziku vjen nga Dardani

Marjan Ilievski, derisa ishte pjesë e Sigal Prishtinës/ BOROZANI/ Arkiv

2 August, 2017 @14:21

Ish trajneri i Sigal Prishtinës, Marjan Iliveski, ka folur për mediat maqedonase para ndeshjes Kosova-Maqedonia, e vlefshme për Grupin C…

ZYRTARËT E NDESHJES

Përcaktohen referët e ndeshjes Kosova-Maqedonia

BOROZANI/Arkiv

2 August, 2017 @13:37

Shtëpia e basketbollit europian, FIBA Europe, ka përcaktuar referët dhe delegatin për ndeshjen e sontme ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë. …

EKSKLUZIVE

Hysenagolli: Shpresojmë në lojë pozitive

2 August, 2017 @11:43

Qendra gjigande e Shqipërisë, Endrit Hysenagolli, para ndeshjes parakualifikuese për Kampionatin Botëror “Kina 2019” kundër Austrisë, ka vlerësuar ndeshjen…

BRAD GREENBERG

Greenberg: Sfidë e madhe, por kemi rastin historik

2 August, 2017 @9:57

Përzgjedhësi i përfaqësueses së Kosovës, Brad Greenberg, e ka të qartë se Maqedonia është arrë e fortë, para ndeshjes së…

PËRFAQËSUESJA

Publikohet 12-shja përfundimtare për sfidën ndaj Maqedonisë

2 August, 2017 @0:18

Përmes një postimi zyrtar, FBK e ka publikuar 12-shen përfundimtare të Përfaqësueses së Kosovës për sfidën ndaj Maqedonisë: 12-shja e…

PËRFAQËSUESJA

Kosovë - Maqedoni, bastoret favorizojnë Maqedoninë

1 August, 2017 @14:38

Një ditë para ndeshjes që Kosova e zhvillon në Prishtinë ndaj Maqedonisë, janë publikuar kuotat për fitoret përkatëse të skuadrave…

VEDRAN BOSNIC

Ish-ylli i Bashkimit e Pejës, në krye të Bosnjës

12 November, 2018 @16:47

Njëri ndër lojtarët që ka lënë gjurmë në basketbollin kosovar, Vedran Bosnic, është emëruar si trajner i përfaqësueses së Bosnjës. …

QUALIFICATION FOR CHINA 2019

Tri ekipe evropiane sigurojnë botërorin

Foto: fiba.basketball

17 September, 2018 @14:13

Me përfundimin e ndeshjeve të dyta të fazës kualifikuese për Kampionatin Botëror “Kina 2019”, tre skuadra nga Evropa veçse kanë…

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në kualifikime për një Kampionat Botëror, në krye të reprezentacionit…

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”, Përfaqësuesja e Kosovës tashmë do t’i…

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 July, 2018 @22:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi Grupin C pa humbje. Me të përfunduar stinori në NBA,…

Të gjitha lajmet nga Kina 2019