Të gjitha lajmet

ISLANDA MPOSHT SLLOVAKINË

Kosova, lidere e pastër e grupit. Islanda mposht Sllovakinë

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

Kosova, lidere e pastër e grupit. Islanda mposht Sllovakinë

23 February, 2020 @22:43

Në duelin e dy rivalëve të radhës të Kosovës në parakualifikime për Botërorin 2023, Islanda e Craig Pedersenit ka mposhtur Sllovakinë dhe tashmë përveç vendit tonë, të gjitha skuadrat kanë përjetuar humbjen në grup.

Islanda u tregua më e mirë sesa Sllovakia e drejtuar nga Zan Tabak sonte, veçanërisht në pjesë të parë, për t’i mposhtur me 9 pikë dallim në fund, 83-74 [17-14, 26-20, 20-20 dhe 20-20].

Iceland vs Slovakia

Tryggvi Hlinason ka qenë i jashtëzakonshëm në fitoren e sotme, duke kryer ndeshjen me 26 pikë e 17 kërcime, ndërsa kontribut madhor ka dhënë edhe Pavel Ermolinskij me 7 pikë, 10 kërcime e 11 asistime!

Më efikasi te mysafirët ishte Vladimir Brodziansky me 16 pikë të shënuara.

Me këtë ndeshje, mbyllet dritarja e parë e takimeve të grupeve para-kualifikuese dhe tabela aktuale duket si mëposhtë.

TABELA AKTUALE:

1. Kosova 2-0
2. Islanda 1-1
3. Sllovakia 1-1
4. Luksemburgu 0-2

Duelet e radhës luhen në muajin nëntor. Më 26 nëntor Kosova është mysafire e Sllovakisë, ndërsa më 29 nëntor mysafire e Islandës.

VENDIMI I FIBA-s

Anulohet evropiani! Dushku: Zhgënjyese, por e pritur

8 April, 2020 @14:45

Bordi i FIBA Evropës ka marrë vendim që të anulojë 16 Kampionatet Evropiane të gjeneratave të reja që ishin planifikuar…

NGA FEDERATA

Përgatitjet për evropianin në Prishtinë, po vazhdojnë

30 March, 2020 @11:25

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) është duke vazhduar me përgatitjet për FIBA U16 Kampionatin, Divizioni C sipas planit të…

PRISHTINË

Shtyhet turneu ndërkombëtar i gjeneratave të reja në Kosovë

11 March, 2020 @14:07

Nga 13 deri më 16 mars, në Prishtinë ishte paraparë të organizohet turneu në basketboll për Zhvillimin e Gjeneratave të…

SHAWN JONES

Si është gjendja e qendrës së Kosovës, Shawn Jones?

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

27 February, 2020 @23:53

Qendra e natyralizuar e përfaqësueses së Kosovës, Shawn Jones, ishte lënduar në ndeshjen parakualifikuese për Botërorin 2023 kunër Islandës. FBK-ja…

LUKSEMBURGU - KOSOVA

Me atomin e fundit, fitorja e dytë radhazi

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

23 February, 2020 @19:45

Kosova ka shënuar edhe fitoren e dytë radhazi në parakualifikime për Kampionatin Botëror 2023 nga zona evropiane, duke e mposhtur…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja