Të gjitha lajmet

DUELET DERBI

Kur e fitoi Peja për herë të fundit Prishtinën?!

Foto nga arkivi i KBPeja/fb

Kur e fitoi Peja për herë të fundit Prishtinën?!

19 January, 2020 @15:16

Para derbit të madh të basketbollit kosovar, Peja-Prishtina, redaksia e TopSporti.com ka hyrë në arkivë për të gjetur fitoren e fundit të verdhezinjëve ndaj bardhekaltërve - në përballjet që gjithmonë ngjallin interesim të madh.

Kjo përballje, posaçërisht këtë vit, është kthyer në atmosferën e derbit të vjetër, pasi që me rikthimin e Pejës në Superligë dhe përforcimeve të bëra, tashmë biletat e shitura për ndeshjen e vitit - deri tash - pritet të stërmbushin Karagaçin e zjarrtë për basketboll.

E fitorja e fundit e Pejës në ndeshjet e rregullta të Superligës ndaj Prishtinës daton larg.

Saktësisht fitorja e fundit e shqiponjave ndaj plisave në stinor të rregullt në Superligë daton më 15 tetor 2016, kur Peja pat mposhtur Prishtinën me rezultat 81-73.

Pra, tashmë tre vjet të plota verdhezinjtë nuk kanë shijuar fitore në stinor të rregullt ndaj prishtinasve.

E sa i përket dueleve të PlayOffit në Superligë, fitorja e fundit e Pejës daton nga stinori 2015/16 kur pat humbur serinë finale 2-3, derisa fitorja e verdhezinjëve e fundit në PlayOff ndaj bardhekaltërve kishte ardhur më 15 maj 2016, 66-63.

E sonte, pejanët presin rikthimin në lojë dhe fitore, pas përforcimeve të mëdha të bëra në afatin kalimtar të janarit dhe nën përkrahjen e madhe të tifozërisë vendase.

Se a do ta arrijnë këtë, gjithçka do të kuptohet pas ndeshjes që nis sot prej orës 17:00 në Karagaç.

RAHOVECI

Lëndohet Davis te Rahoveci! Kur do të kthehet amerikani?

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

22 February, 2020 @21:28

Para pak çastesh, nënkampioni i Superligës së Kosovës në basketboll, Rahoveci, ka bërë të ditur se ylli i skuadrës Darell…

KUPA E KOSOVËS

TOP 5-shja e Kupës së Kosovës (Superliga 2019/20)

19 February, 2020 @15:53

Kupa e Kosovës, përfundoi me fitoren e Pejës, ku e mposhti Yllin në finale me rezultat 64-79. TopSporti.com ka…

PAS FINALES

Tifozi që kërceu nga tribunat për të arritur Kupën, në gjendje të mirë

16 February, 2020 @17:02

Një tifoz pejan mbrëmë, kishte kërcyer nga tribunat e Mizahir Ismës për të arritur deri te Kupa e për ta…

KUPA E KOSOVËS / FINALJA

Pas 5 vitesh, Kupa kthehet në Pejë

15 February, 2020 @22:20

Pas 5 vitesh pritjeje, durimit i erdhi fundi. Peja ka arritur të fitojë Kupën e Kosovës për herë të parë…

KUPA E KOSOVËS / FINALJA

Ç3: Ngushtohet epërsia në 6 pikë

15 February, 2020 @21:45

Ka përfunduar edhe çereku i tretë në ndeshjen Ylli - Peja. Pas 30 minutave lojë, rezultati është 57-51, në të…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga