Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FINALJA E MADHE

Pritja gjysmë shekullore për titullin e Milwaukee Bucks

Fotot: bukcs/fb

Pritja gjysmë shekullore për titullin e Milwaukee Bucks


21 July, 2021 @8:49

Greku Giannis Antetokounmpo ka shënuar 50 pikë ndërsa Milwuakee Bucks ka fituar titullin e parë pas 50 vitesh, sot me fitore ndaj Phoenix Sunsit 105-98.

Kjo ishte ndeshja e gjashtë e serisë, ndërsa Bucks për serinë 4-2 për të fituar trofeun e madh të kampionit të NBA-së, para 20 mijë tifozëve brenda në sallë dhe mbi 65 mijë jashtë Fiserv Forum që festonin.

Giannis Antetokounmpo

Përndryshe, ata u bënë ekipi i pestë në histori që fiton serinë finale duke qenë 0-2 në disavantazh!

“Jam tejet i lumtur pasi që ne arritëm këtë sukses me këtë ekip, për Milwaukeen,” ka thënë Antetokounmpo pas fitores.

Në anën tjetër Suns kërkonin titullin e parë në histori të klubit që ka 53 vjet, derisa më parë kishin humbur finalet e vitit 1976 dhe 1993. Në listë iu shtua edhe një humbje në finale, 2021.

Giannis Antetokounmpo

Por greku Antetokounmpo është treguar i pakapshëm, duke u bërë lojtari i shtatë në histori të NBA që arrin t’i shënojë 50 pikë në një ndeshje të serisë finale.

Trajneri i Bucks, Mike Budenholzer e ka quajtur alo-qendrën greke si një “qenie speciale njerëzore”.

 

“Kam mësuar shumë nga ai. Ai është një lider i një lloji të veçantë. Këta lojtarë janë kampionë çdo ditë. Ata u ngritën përditë në lojë, u bënë më të mirë dhe ja ku arritën,” ka thënë ai.

Giannis kreu ndeshjen me 50 pikë, 14 kërcime dhe 5 bllokada! Kjo ishte ndeshja e tretë e tij në serinë finale ku kalon 40-pikëshin dhe 10-kërcimet për ndeshje. Dominim total i tij në seri. Mesatarja e tij e shutit në serinë finale ka qenë 61.8%, shifër kjo e paaritur më parë nga ndonjë lojtar.

 

 

 


QIPRO (F) - KOSOVA (F)

Tolefree në fund i sjell fitoren Kosovës në debutim

Përfaqësuesja

Tolefree në fund i sjell fitoren Kosovës në debutim

20/07/21 @ 20:14

QIPRO - KOSOVA

Gjithçka e barabartë në ndeshjen Qipro (F) - Kosova (F)

Përfaqësuesja

Gjithçka e barabartë në ndeshjen Qipro (F) - Kosova (F)

20/07/21 @ 18:49

STARTING FIVE

Pesëshet e para: Qipro (F) - Kosova (F)

Përfaqësuesja

Pesëshet e para: Qipro (F) - Kosova (F)

20/07/21 @ 18:01

TRANSMETIMI

Livestream: Qipro (F) - Kosova (F)

Përfaqësuesja

Livestream: Qipro (F) - Kosova (F)

20/07/21 @ 17:47

KONFIRMOHET PJESËMARRJA

Kampioni konfirmohet i pari

Liga Unike/FBK Superliga

Kampioni konfirmohet i pari

20/07/21 @ 08:39

GOLDEN EAGLE YLLI

Kampioni e shton në skuadër Leon Nezirin

FBK Superliga

Kampioni e shton në skuadër Leon Nezirin

19/07/21 @ 22:52

PEJA

Peja rikthen edhe Hajzerin

FBK Superliga/Transfere

Peja rikthen edhe Hajzerin

19/07/21 @ 20:09

KOSOVA SENIORS

Pa përvojë, por me motiv të lartë

FBK Liga e Femrave/Përfaqësuesja

Pa përvojë, por me motiv të lartë

19/07/21 @ 14:17

GAME 5: SUNS - BUCK

Bucks 1 fitore larg titullit

NBA

Bucks 1 fitore larg titullit

18/07/21 @ 11:29

GAME 4: BUCKS - SUNS

Middleton me rekord, barazohet seria finale

NBA

Middleton me rekord, barazohet seria finale

15/07/21 @ 09:36

GAME 3: BUCKS - SUNS

Giannis fenomenal, ngushtohet seria

NBA

Giannis fenomenal, ngushtohet seria

12/07/21 @ 10:17

GAME 2: SUNS - BUCKS

20 treshe nga Suns, përgjysmohet rruga për titull

NBA

20 treshe nga Suns, përgjysmohet rruga për titull

09/07/21 @ 10:37

GAME 1: SUNS - BUCKS

Finalja e madhe fillon me fitoren e Suns

NBA

Finalja e madhe fillon me fitoren e Suns

07/07/21 @ 09:15

GAME 6: HAWKS - BUCKS

Pas gati gjysmë shekulli arrijnë finalen

NBA

Pas gati gjysmë shekulli arrijnë finalen

04/07/21 @ 09:32

GAME 5: BUCKS - HAWKS

Bucks pa Giannis, me dominim total i afrohet finales

NBA

Bucks pa Giannis, me dominim total i afrohet finales

02/07/21 @ 11:34

GAME 6: CLIPPERS - SUNS

Suns në finale, për herë të parë nga viti 1993

NBA

Suns në finale, për herë të parë nga viti 1993

01/07/21 @ 09:58

MILWAUKEE BUCKS

Lëndohet Giannis Antetokounmpo

NBA

Lëndohet Giannis Antetokounmpo

30/06/21 @ 10:15

GAME 4: HAWKS - BUCKS

Hawks barazon serinë, telashe për Bucks

NBA

Hawks barazon serinë, telashe për Bucks

30/06/21 @ 10:02


 
Të gjitha lajmet nga NBA