Të gjitha lajmet

PRIZRENI - PEJA

S’bëjnë punë 35 pikët e Dardanit, Prizreni mposht Pejën

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

S’bëjnë punë 35 pikët e Dardanit, Prizreni mposht Pejën

11 January, 2020 @20:35

Me rezultat 96-92 është mbyllur ndeshja e zhvilluar sonte mes Prizrenit dhe Pejës në “Sezai Surroi”, ndeshje e vlefshme për xhiron e parë të stinorit pranveror në Superligën e Kosovës në basketboll.

Ndeshja që përveç publikut vendas, të pranishme i pati edhe “Shqiponjat” e Pejës, kaloi me luftë mjaft të fortë, me rezultatin që kryesisht ishte i ngushtë, e në fund fitores iu gëzuan prizrenasit.

Urim Zenelaj

Në momentet më kritike të ndeshjes, Arti Hajdari i pejanëve dështoi në gjuajtjen për tri pikë, e në anën tjetër, Ty Nichols tejet i qetë i shënoi dy gjuajtjet e tij të lira, për ta çuar rezultatin në 96-92 kur kishin mbetur vetëm 10 sekonda deri në fund. Në ato sekonda të mbetura për tri pikë tentoi Drilon Hajrizi i pejanëve, por gjuajtja e tij ishte e pasaktë dhe ndeshja u mbyll me rezultatin final 96-92.

TABELA AKTUALE

Më i dalluari në fitoren e Prizrenit sonte ishte qendra Urim Zenelaj me 25 pikë, 19 kërcime e 5 asistime, kurse te Peja më i dalluari ishte Dardan Berisha, i cili në ndeshjen e tij të parë në kuadër të Superligës pas rikthimit te Peja shënoi plot 35 pikë, 21 prej tyre në pjesën e parë, ndërkohë që luajti edhe me 11 kërcime e 6 asistime. Përveç tij te Peja u veçuan edhe Drilon Hajrizi me 24 pikë dhe Henrik Sirko me 13 pikë, 11 kërcime e 2 asistime.

Kështu, Prizreni tashmë ka bilanc 10-7 dhe ngjitet në vendin e katërt në tabelë, kurse Peja me bilanc 9-8 ndodhet dy vende më poshtë.

MEDIA TALK

Challandes parashikon muajin e ndeshjes Maqedonia V - Kosova

7 April, 2020 @0:21

Selektori më i suksesshëm i Kosovës në historinë e shkurtër të vendit tonë në gara ndërkombëtare, Bernard Challandes, duke folë…

JUGKOREANI

Son Heung-min shkon në ushtri

6 April, 2020 @23:58

Futbollisti i Tottenham Hotspurit, Son Heung-min, do të kryejë shërbimin ushtarak në shtetin e tij, Kore të Jugut, ka konfirmuar…

DON BALON

Marash Kumbulla në radar të Real Madridit

6 April, 2020 @15:33

Qendërmbrojtësi i kombëtares shqiptare, Marash Kumbulla, i është ofruar si zgjidhje kryetarit të Real Madridit Florentino Perez, shkruan sot Don…

STINORI 1999/2000

Tabelat përfundimtare 1999/2000 të Ligave të Dyta të Kosovës

Foto nga arkivi i Brahim Vojvodës, sulmuesit të KF Drenica

6 April, 2020 @14:58

Ishte sezoni i parë i pasluftës në Ligë të Dytë të Kosovës, që në fakt ishin dy. Liga e Dytë…

TOP 10

Laureatët e vitit 2000 nga FFK

6 April, 2020 @0:12

Në stinorin e parë të pasluftës në Kosovë dhe pas shpalljes së Prishtinës kampione të Kosovës, e Gjilanit fitues të…

Të gjitha lajmet nga