Të gjitha lajmet

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Superligë (11)

TOP 5-shja e javës në Superligë (11)

18 November, 2019 @23:03

TopSporti.com ka zgjedhur më të mirët e xhiros së 11 në Superligën e Kosovës në basketboll.

Ekipin e javës e përbëjnë: Joshua McFolley (Rahoveci), Fazli Vitia (Lipjani), Samir Zekiqi (Ylli), Terik Bridgeman (Bashkimi) dhe Fahro Alihodzic (Prishtina).

Përforcimi i ri i Rahovecit, Joshua McFolley, ishte më i dalluari në fitoren e skuadrës kundër Feronikelit. Ai luajti me 21 pikë, 6 kërcime, 4 topa të rrëmbyer dhe 3 asistime.

Forma jo e mirë e Lipjanit, vazhdoi edhe në ndeshjen kundër Yllit. Lipjani e regjistroi humbjen e 10 të stinorit, por Fazli Vitia ishte më i miri te Lipjani. Vitia luajti me 26 pikë, derisa shënoi 5 herë nga vija e treshit gjatë ndeshjes dhe i rrëmbeu 7 kërcime.

Samir Zekiqi ishte njëri ndër më të mirët te Ylli në fitoren kundër Lipjanit. Zekiqi luajti me 22 pikë, sikurse Fazlija i Lipjanit edhe Samiri shënoi 5 herë nga vija e treshit.

Bashkimi shënoi fitoren e gjashtë rresht në Superligë. Viktima e radhës ishte skuadra mitrovicase Trepça. Terik Bridgeman në këtë ndeshje shkëlqeu me double-double prej 29 pikëve e 12 kërcimeve.

Me double-double luajti edhe qendra e Prishtinës Fahro Alihodzic në fitoren e skuadrës kundër Prizrenit. Alihodzic u dallua te Prishtina me 26 pikë e 14 kërcime.

VENDIMI I FIBA-s

Anulohet evropiani! Dushku: Zhgënjyese, por e pritur

8 April, 2020 @14:45

Bordi i FIBA Evropës ka marrë vendim që të anulojë 16 Kampionatet Evropiane të gjeneratave të reja që ishin planifikuar…

SPECIALE

TOP 20 koshashënuesit e Superligës 2019/20

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

7 April, 2020 @23:15

Ky stinor i Superligës, që pritej të sillte ndër PlayOffet më interesante në dekadën e fundit, mbeti pa përfunduar për…

PAS ANULIMIT TË STINORIT

Peja e vetmja me trofe në 2020

2 April, 2020 @20:08

Skuadra e Pejës pritet të jetë ekipi i vetëm që vitin 2020 do ta përfundojë me trofe në basketbollin kosovar.…

TE MESHKUJT E FEMRAT

Stinori 2019/20 përfundoi sot

31 March, 2020 @15:53

Ka përfunduar sot stinori 2019/20 i Superligës së Kosovës në basketboll te meshkujt dhe te femrat, ka bërë të ditur…

FBK

Vendimi për anulimin e sezonit, flet sekretarja e FBK-së

30 March, 2020 @19:11

Tash e sa javë, basketbolli në Kosovë, sikur sportet e tjera, po “pushon” shkaku i masave mbrojtëse ndaj përhapjes së…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga