Të gjitha lajmet

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

AEK triumfon në Ligë të Kampionëve

Fotot: championsleague.basketball

AEK triumfon në Ligë të Kampionëve

7 May, 2018 @11:52

AEK 100 : 94 Monaco
AEK triumfon në Ligë të Kampionëve

Skuadra që eliminoi Nymburkun e Dardan Berishës në të tetën e finales së Ligës së Kampionëve të basketbollit, AEK, ka fituar mbrëmë titullin e parë në këtë garë.

AEK ka mposhtur Monacon në finale të Final Fourit, që u mbajt në OAKA Arena të Athinës, me rezultat 100-94.

Dusan Sakota, AEK

“Kemi bërë diçka speciale që do të mbetet në histori të AEK-ut. Tifozët kanë qenë fenomenal dhe i falenderoj shumë. Çdokush punon për rezultate dhe trofe, por askush s’e respekton ndërtimin e një ekipi. Ndonjëherë shpërblim është t’i shohësh lojtarët që ngriten në lojë. Trofetë nuk janë synimi ynë i vetëm. Kemi shumë të tillë në histori, por fatkeqsisht, nuk mund t’i fitojmë ato për çdo vjet. Kështu që, do të provojmë të ndërtojmë edhe më ekipin, për të bërë hapa shtesë dhe më të mira për çdo stinor të radhës,” ka thënë pas fitores në finale, trajneri i AEK-ut, Dragan Sakota.

MVP i finales, Mike Green, ka qenë i pandalshëm në tre çerekët e parë të ndeshjes, duke shënuar 18 nga 19 pikët e tij. Kevin Punter shtoi 16 pikë të tjera, ndërsa Dusan Sakota shtoi 16 të tjera në fitore.

AEK celebration Champions League

Monaco lejoi për herë të parë që një ekip t’ua shënojë 100 pikë në Ligë të Kampionëve të basketbollit. MVP i stinorit të rregullt, Manny Harris, nuk ishte në ditën e tij, duke shutuar 4/13 ndërsa lojën e përfundoi me 9 pikë e 10 kërcime.

Ky ka qenë stinori i dytë i Ligës së Kampionëve të basketbollit dhe AEK është kampion i dytë i garës. Stinorin e kaluar këtë garë e kishte fituar Tenerife e Gran Canarias të Spanjës.

Në raundin e parë kualifikues të kësaj gare, kishte marrë pjesë edhe Sigal Prishtina, që ishte eliminuar po aty.FINALET, NDESHJA 3: TIRANA-TEUTA

Tirana merr epërsinë në finale të PlayOffit

BOROZANI/ A. P.

6 May, 2018 @21:03

Basketbollistët e Tiranës kanë shënuar fitore në ndeshjen e tretë të serisë finale të PlayOffit në Shqipëri, duke dalë kështu,…

GAME 3: JAZZ - ROCKETS

Houston kalon në epërsi kundër Utah

Foto:nba.com

5 May, 2018 @10:34

Lideri i Konferencës Perëndimore, Houston Rockets, duke e mposhtur Utah Jazzin me rezultat 113-92, kaloi 2-1 në epërsi në seri. …

GAME 3: PELICANS - WARRIORS

Davis & Rondo i hapin telashe kampionit

Foto: nba.com

5 May, 2018 @10:30

Kampioni aktual i NBA-së, Golden State Warriors, sot në mëngjes u befasua nga New Orleans Pelicans, duke u mposhtur me…

DREJT FINALES

Berisha më efikasi në fitoren e radhës

Foto: Nymburk/fb

4 May, 2018 @22:15

Dardan Berisha ka shkëlqyer edhe në ndeshjen e tretë të serisë gjysmëfinale të PlayOffit të Çekisë, ku ka shënuar 19…

GAME 2: CELTICS - 76ers

Prej -22 në fitore

Foto: nba.com

4 May, 2018 @10:27

Boston Celtics nuk gaboi as në ndeshjen e dytë të serisë kundër Philadelphia 76ers, pasi që i mposhtën me rezultat…

GAME 2: RAPTORS - CAVS

LeBron show në Toronto

Foto: nba.com

4 May, 2018 @10:15

Cleveland Cavaliers duke e mposhtur Toronto Raptorsin edhe në ndeshjen e dytë me rezultat 128-110, kaloi 2-0 në epërsi në…

SEMIFINALS GAME 3: YLL - PRI

Prishtina në finale

BOROZANI / A.P

3 May, 2018 @21:48

Përkundër luftës së fortë dhe rezistencës së madhe të Yllit, Prishtina arriti ta mbyllë me fitore edhe takimin e tretë…

SEMIFINALS GAME 3: YLL - PRI

P1: Prishtina +3

BOROZANI

3 May, 2018 @20:42

Pas 20 minutave lojë në Suharekë, rezultati shënon 33-36 në të mirë të Prishtinës. Ndeshja në përgjithësi është e barabartë,…

SEMIFINALS GAME 3: YLL - PRI

Ylli vs. Prishtina, pesëshet startuese

BOROZANI

3 May, 2018 @19:58

Janë publikuar pesëshet startuese të Yllit dhe Prishtinës, skuadra të cilat sonte përballen në kuadër të ndeshjes së tretë të…

GAME 3: PENZA - BASHKIMI

Vajzat e Bashkimit kampione të Kosovës!

BOROZANI / A.P

3 May, 2018 @19:05

Vajzat e Bashkimit janë zyrtarisht kampione të Kosovës për sezonin 2017/2018 të Superligës së femrave në basketboll. Pas 2 fitoreve…

STATISTIKAT

Më të mirët e fazës së dytë në FIBA Europe Cup

Foto: fibaeuropecup

14 February, 2019 @23:46

Pas përfundimit të fazës së dytë grupore të FIBA Europe Cup 2018/19, faqja zyrtare e kësaj gare ka bërë një…

PRISHTINA

Shuan spekulimet, konfirmon qëndrimin

9 February, 2019 @13:15

Në konferencën e sotme të KB Prishtinës, para mediave foli edhe Damir Mulaomerovic, kryetrajneri i Prishtinës. “Unë do të…

PRISHTINA

KB Prishtina, konferenca e sotme për shtyp

Foto: TOPSPORTI / A.A

9 February, 2019 @12:57

Me fillim nga ora 12:00, sot skuadra e Prishtinës në basketboll mbajti një konferencë për shtyp, në të cilën i…

AMERIKANI I PRISHTINËS

Ekipi i Bundesligës zyrtarizon Kyan Andersonin

Foto: fibaeuropecup

8 February, 2019 @14:55

Basketbollisti që i ndihmoi Prishtinës për të arritur historinë e basketbollit kosovar, duke u kualifikuar në TOP 16 të FIBA…

SKEMA E FIBA EUROPE CUP 2018/19

Rruga e Prishtinës deri në finale

Foto: FibaEuropeCup Official

7 February, 2019 @14:35

Me tërheqjen e shortit në Mynhen sot, ku Prishtina kuptoi kundërshtarin e së tetës së finales së FIBA Europe Cup…

Të gjitha lajmet nga International