Të gjitha lajmet

MAKINERIA AMERIKANE

American Beauty

fiba

American Beauty

14 September, 2014 @22:45

SHBA ka arritur të mbrojë titullin e Kampionit të Botës në basketboll duke e mposhtur lehtë Serbinë në finale me rezultat të thellë 129-92

Amerikanët janë treguar të pakapshëm gjatë ndeshjes duke treguar nivel të hatashëm të saktësisë së shutit, pastaj atrakcion, seriozitet dhe gjithçka tjetër - që e zbukuron lojën. 

E tëra që ka arritur të bëj finalistja e mposhtur ka qenë epërsia 15-7 në fillim të takimit, prej kur gjithçka kaloi në anë të ekipit të Mike Krzyzewskit për të mbrojtur titullin e Botës, të fituar edhe katër vite më parë në Turqi, kur amerikanët patën mposhtur Turqinë në finale 81-64. 

Kyrie Irving shënoi 26 pikë, derisa James Harden i ndihmoi vendit të tij me 23 pikë tjera për medaljen e artë, ku saktësia e amerikanëve ishte 50% nga tre pikëshat, pasi që shutuan 30 herë dhe shënuan plotë 15 herë. 

Në anën tjetër, te humbësit, të vetmi që u dalluan sa i përket pikëve të shënuara ishin Nikola Kalinic dhe Nemanja Bjelica me nga 18 pikë, derisa Bojan Bogdanovic regjistroi 15 pikë të tjera. 

Me këtë fitore, SHBA-ja bëhet vendi i tretë në Botë që arrin ta mbrojë titullin e kampionit të Botës, pas Brazilit (1959 dhe 1963) dhe ish Jugosllavisë (1998 dhe 2002). 

PRISHTINA

Prishtina zyrtarizon përfocimin e parë

9 August, 2019 @23:08

Kampionia e Superligës së Kosovës në basketboll, Prishtina, pak më parë e zyrtarizoi përforcimin e parë për stinorin 2019/20. Bëhet…

CITY

Pep zbulon se sa do të mungojë Sane

9 August, 2019 @17:06

Leroy Sane pritet të mungojë rreth gjashtë ose shtatë muaj pasi që pësoi lendim të gjurit. 23 vjeçari, krisi ligamentin…

ARRIHET MARRËVESHJA

Gjykatësi vendos për ditët e LaLigas

9 August, 2019 @17:02

La Liga dhe Federata e Futbollit e Spanjës kanë arritur marrëveshje përfundimtare sa i përket orarit të ndeshjeve për sezonin…

DANEZI

Edhe Schone largohet nga Ajaxi

9 August, 2019 @16:56

Transferi më i ri i ekipit të Genoa, Lasse Schone është zyrtarizuar gjatë dites së sotme. Për ekipin e…

RIKTHIM NË SUPERIORE

Ish mbrojtësi i kombëtares dhe Skënderbeut, te Tirana

9 August, 2019 @15:46

Futbollisti me përvojë, që së fundi luajti si mbrojtës te Skënderbeu i Korçës, Kristi Vangjeli, është zytarizuar sot si lojtar…

Të gjitha lajmet nga