Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

SPANJA 2014

Preldzic heroik ndaj Australisë

Manu Fernandez/Associated Press

Preldzic heroik ndaj Australisë


8 September, 2014 @9:47

Turqia arriti kualifikimit në çerekfinale pas një drame të vërtetë në ndeshjen kundër Turqisë.

Ekipi turk ishte gati gjithë kohën në disavantazh, ndërsa epërsia e australianëve dy herë arriti në pikë dyshifrore. Mirëpo në çerekun e fundit, atëherë kur duhej më së shumti, turqit u treguan më të vëmendshëm dhe falë trepikëshit të Emir Preldzicit edhe pesë sekonda pa përfunduar takimi e arritën fitoren e plotë mund.

Koshashënuesit më të mirë në ndeshje ishin dyshja nga Turqia, Emir Preldzic dhe Sinan Guler, të cilët shënuan nga 16 pikë secili, derisa një më pak se ta, shënoi basketbollisti australian Aron Baynes.

Turqia në çerekfinale do të takohet me Lituaninë.


 
Të gjitha lajmet nga Spanja 2014