Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

PARA SHORTIT

Ballkani, Drita, Gjilani e Llapi mësojnë rivalët në gara evropiane

Foto: uefa.com

Ballkani, Drita, Gjilani e Llapi mësojnë rivalët në gara evropiane


13 June, 2022 @11:13

Duke nisur prej orës 12:00 kur kampioni i Kosovës, Ballkani, do të jetë në short e më vonë edhe skuadrat tjera, të gjitha ekipet e Superligës së Kosovës do të mësojnë kundërshtarët e parë të tyre në gara evropiane 2022/23.

Ballkani do të jetë në short për rrethin e parë kualifikues për Ligë të Kampionëve, ndërsa të tjerat skuadra (Drita, Gjilani e Llapi) do të jenë pjesëmarrëse në shortin për Ligë të Konferencës, garë e tretë për kah rëndësia në Evropë, e krijuar vitin e kaluar nga UEFA.

Të martën më 14 qershor hidhet shorti.

LIGA E KAMPIONËVE:

Ballkani është jobartës dhe do të merr njërën nga skuadrat bartëse si kundërshtar në rrethin e parë, duke shpresuar në ato që shihen si tejkalueshme.

Bartësit:

Qarabağ (AZE)
Malmö (SWE)
Ludogorets Razgrad (BUL)
Sheriff (MDA)
CFR Cluj (ROU)
Bodø/Glimt (NOR)
Ferencváros (HUN)
Maribor (SVN)
Slovan Bratislava (SVK)
HJK (FIN) 
The New Saints (WAL)
F91 Dudelange (LUX)
Žalgiris (LIT)
Lincoln Red Imps (GIB)
Shamrock Rovers (IRL)

Jobartësit:

Linfield (NIR)
Zrinjski (BIH)
Shakhtyor Soligorsk (BLR)
Sutjeska Nikšić (MNE)
KÍ (FRO) 
Lech Poznań (POL)
Hibernians (MLT)
Tobol (KAZ) 
Shkupi (MKD)
Pyunik (ARM)
RFS (LVA)
Dinamo Batumi (GEO)
Tirana (ALB)
Ballkani (KOS)
Fituesi i raundit preliminar.

LIGA E KONFERENCËS:

Në Ligën e Konferencës Drita është në vazon e bartësve, ndërsa Gjilani e Llapi janë te jobartësit.

Kështu, sipas UEFA-së, vazot janë të ndara me këto skuadra:

Bartësit:

Flora (EST)
Shkëndija (MKD)
Riga (LVA)
Alashkert (ARM)
Olimpija Ljubljana (SVN)
KuPS (FIN)
Fola Esch (LUX)
Budućnost Podgorica (MNE)
Dinamo Tbilisi (GEO)
DAC Dunajská Streda (SVK)
Laçi (ALB)
Mura (SVN)
Drita (KOS)
Dinamo Minsk (BLR)
B36 Tórshavn (FRO)
Petrocub Hîncești (MDA)
Liepāja (LVA)
Europa (GIB)
Partizani (ALB)
Bredablik (ISL)
HB (FRO)
Gżira United (MLT)
Milsami Orhei (MDA)
Kauno Žalgiris (LTU)
Bala Toën (WAL)
Tre Penne (SMR)
St Joseph’s (GIB)
Crusaders (NOR)
Pogoń Szczecin (POL)
Lechia Gdańsk (POL)

Jobartësit:

Ružomberok (SVK)
Borac Banja Luka (BIH)
Inter Turku (FIN)
KR (ISL)
Tre Fiori (SME)
Saburtalo Tbilisi (GEO)
Sfîntul Gheorghe (MDA)
Víkingur (FRO)
Floriana (MTA)
Derry City (IRL)
Larne (NIR)
Panevėžys (LTU)
Paide Linnameeskond (EST)
Cliftonville (NIR)
Tuzla City (BIH)
SJK (FIN)
Differdange 03 (LUX)
Llapi (KOS)
Gjilani (KOS)
Ararat Yerevan (ARM)
Sligo Rovers (IRL)
Dila Gori (GRO)
Akademija Pandev (MKD)
Hamrun Spartans (MLT)
Newtown (WAL)
Bruno’s Magpies (GIB)
Dečić (MNE)
Iskra (MNE)
UE Santa Coloma (AND)
Atlètic d’Escaldes (AND).


 
Të gjitha lajmet nga Conference League