Të gjitha lajmet

LITUANIA-KOSOVA

Humbja më e thellë

Fotot: fiba.basketball

Humbja më e thellë

26 February, 2018 @19:44

Lituania
Kosova
Lituania 106 : 50 Kosova
Eimantas BENDZIUS 22 pikë Shawn JONES 23 pikë

Svyturio Arena, Klaipeda.
Humbja më e thellë
Humbja më e thellë
Humbja më e thellë
Humbja më e thellë
Humbja më e thellë
Humbja më e thellë

Përfaqësuesja e Kosovës është mposhtur edhe në ndeshjen e katërt me radhë në kuadër të kualifikimeve për Kupën e Botës, Kina 2019.

Lideri i pamposhtur i grupit dhe favoriti, Lituania, ka fituar lehtë ndeshjen ndaj Kosovës që ka rivalizuar kundërshtarin vetëm në minutat e para, derisa rebeshi i tresheve të vendasve nuk ka pasur të ndalur derisa epërsia u bë dyshifrore.

28-19 përfundoi çereku i parë, ndërsa në të dytën Lituania aplikoi mbrojtje më të fortë, për 20-8, që çoi në pushim, 48-27.

TABELA AKTUALE E GRUPIT

Më pas lituanezët vazhduan duke ngritur epërsinë, ndërsa në çerekun e tretë rivalizimi ishte pak më i madh i Kosovës, ku më i dalluari ka qenë amerikani Shawn Jones.

Jones ka qenë lojtari i vetëm që ka shënuar pikë dyshifrore në ekip (23 pikë, 6 kërcime). Ai ka qenë edhe i vetmi që i rivalizonte lituanezëve në disa pozita, derisa basketbollistët tjerë nuk i janë afruar as dhjetë pikëve, pasi që shenjat e mira që i ipte Erjon Kastrati, u bllokuan tërësisht nga lituanezët.

Lithuania

Përndryshe, kjo ishte ndeshja e parë që Kosova i pranoi mbi 100 pikë, ndërsa shënoi më së paku në ndeshjet e grupit, 50. Në fund, 106-50.

Pas Jonesit, te Kosova më efikasi ka qenë Gëzim Morina me 8 pikë të shënuara e dy kërcime, ndërsa Kastrati u ndal në 7 pikë e tre kërcime.

Kjo ka qenë ndeshja e parë e Kosovës në këtë cikël kualifikues pa kapitenin Dardan Berisha, që u lëndua ndaj Polonisë ditë më parë. Ndërsa në gjendje jo të mirë shëndetësore e fizike kanë qenë edhe Lis Shohi (me maskë, pas lëndimit të hundës), Gëzim Morina (me temperaturë 38 shkallë).

Shawn Jones

Te ekipi fitues sonte, që ka bërë show për adhuruesit e vet, Eimantas Bendzius, ka shutuar 6/6 për tre pikë, duke përfunduar ndeshjen me 22 pikë të shënuara.

Rokas Giedraitis ka shtuar 18 pikë të tjera, prej të cilave tre treshe, ndërsa Martynas Echodas ka dhënë 12 pikë tjera.

Lituania me fitore ndaj Kosovës dhe me humbjen e Polonisë nga Hungaria në ndeshjen tjetër të grupit, ka siguruar edhe matematikisht fazën tjetër kualifikuese për Botërorin Kina 2019.

PJESA E PARË

Epërsi e Lituanisë pas 20 minutave

26 February, 2018 @19:17

Lituania e mbylli pjesën e parë me rezultat 48-27 ndaj Kosovës. Bendzius, shënoi gati gjysmën e pikëve te lituanezët (20…

STARTING FIVE

Pesëshet e para: Lituania - Kosova

fiba.com

26 February, 2018 @18:12

Janë publikuar pesëshet e para të Lituanisë dhe të Kosovës. LITUANIA: Evaldas Kairys, Adas Jaskevicius, Mindaugas Girdziunas, Eimantas Bendzius, Marius…

PARA NDESHJES

Sonte, Lituania - Kosova

Foto: fiba.basketball

26 February, 2018 @12:54

Sot me fillim nga ora 18:30, Kosova do të përballet me Lituaninë, në ndeshjen që do të zhvillohet në qytetin…

SFERA-VUSHTRRIA

Pas vazhdimeve, arrijnë fitoren e parë të stinorit

Foto: F. Kaçkini

26 February, 2018 @11:10

Në përballjen e ekipeve të fundit në renditje, në Ligën e Femrave, ekipi i Vushtrrisë dje ka shënuar fitoren e…

FINAL EIGHT 2018

Të mërkurën nis Final8 i Kupës së Kosovës

26 February, 2018 @10:49

FBK ka bërë të ditur orarin e ndeshjeve të Final 8 të Kupës së Kosovës që nis të mërkurën në…

NUGGEST - ROCKETS

E 12-ta për Houstonin

Foto: nba.com

26 February, 2018 @10:16

Skuadra më në formë aktualisht në NBA, Houston Rockets, serinë e fitoreve vazhdoi edhe kundër Denver Nuggetsit. Houston, e mposhti…

TREPÇA-BASHKIMI

E treta me radhë për Bashkimin

Foto: KBBashkimi F Official

25 February, 2018 @21:53

Vashat e Bashkimit kanë nisur vrrullshëm pjesën e dytë të stinorit në Ligën e Femrave dhe tashmë kanë kapur vendin…

DRITA-PENZA

Pa probleme edhe ndaj Dritës

BOROZANI/ Arkiv

25 February, 2018 @20:55

Pa shumë probleme, liderja e Ligës së Femrave, Penza, ka shënuar fitore ndaj vashave të Dritës sonte në Gjilan, për…

PËRFAQËSUESJA

Arrijnë në Lituani

25 February, 2018 @16:05

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll të shtunën është zhvendosur nga Polonia në Lituani, më saktësisht në qytetin Klaipeda, ku më…

WARRIORS - THUNDER

Warriors kësaj radhe mposht OKC-në

25 February, 2018 @11:18

Kampioni aktual i NBA-së, Golden State Warriors, këtë stinor në dy ndeshjet e luajtura kundër Oklahoma City Thunder, kishte pësuar. …

VEDRAN BOSNIC

Ish-ylli i Bashkimit e Pejës, në krye të Bosnjës

12 November, 2018 @16:47

Njëri ndër lojtarët që ka lënë gjurmë në basketbollin kosovar, Vedran Bosnic, është emëruar si trajner i përfaqësueses së Bosnjës. …

QUALIFICATION FOR CHINA 2019

Tri ekipe evropiane sigurojnë botërorin

Foto: fiba.basketball

17 September, 2018 @14:13

Me përfundimin e ndeshjeve të dyta të fazës kualifikuese për Kampionatin Botëror “Kina 2019”, tre skuadra nga Evropa veçse kanë…

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në kualifikime për një Kampionat Botëror, në krye të reprezentacionit…

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”, Përfaqësuesja e Kosovës tashmë do t’i…

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 July, 2018 @22:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi Grupin C pa humbje. Me të përfunduar stinori në NBA,…

Të gjitha lajmet nga Kina 2019