Të gjitha lajmet

KOSOVA - LITUANIA

Kosova e pafuqishme për Lituaninë

BOROZANI/ D.S.

Kosova e pafuqishme për Lituaninë

24 November, 2017 @20:48

Kosova
Lituania
Kosova 61 : 99 Lituania
Dardan BERISHA 19 pikë Adas JUSKEVICIUS 16 pikë

Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë
Kosova e pafuqishme për Lituaninë
Kosova e pafuqishme për Lituaninë
Kosova e pafuqishme për Lituaninë
Kosova e pafuqishme për Lituaninë
Kosova e pafuqishme për Lituaninë
Kosova e pafuqishme për Lituaninë
Kosova e pafuqishme për Lituaninë
Kosova e pafuqishme për Lituaninë
Kosova e pafuqishme për Lituaninë
Kosova e pafuqishme për Lituaninë

Në ndeshjen e parë në kuadër të kualifikimeve drejt Botërorit ‘Kina 2019’, Kosova është mposhtur me rezultat 61-99 nga përfaqësuesja e Lituanisë.

Kosova zhvilloi një çerek të parë mjaft të mirë, i cili u mbyll 21-20, ndërsa çereku i dytë kaloi pa shumë pikë të shënuara dhe rezultati pas 20 minutave shënoi 35-35.

GRUPET DREJT KINA 2019

Në pjesën e dytë, Lituania startoi me mbrojtje tejet agresive, e cila bëri që Kosova të mos shënojë as edhe një herë për gati 5 minuta lojë, e në anën tjetër lituanezët u treguan efikas në sulm dhe krijuan epërsi 13 pikëshe pas çerekut të tretë. Kjo epërsi u thellua edhe më tepër në çerekun e katërt dhe ndeshja u mbyll me fitoren e Lituanisë.

Marrë parasysh kundërshtarin, mund të thuhet që Kosova zhvilloi një paraqitje solide, sidomos në pjesën e parë, ndërsa ishte pjesa e dytë ajo në të cilën ranë në sy përvoja dhe kualiteti i mysafirëve dhe Kosova pësoi humbje në ndeshjen e parë kualifikuese drejt Botërorit të Kinës.

Më të dalluarit te Kosova sonte ishin Dardan Berisha me 19 pikë, 2 kërcime e 5 asistime dhe Scott Bamforth me 17 pikë, 4 kërcime e 2 asistime, derisa te Lituania u veçua Adas Juskevicius me 16 pikë, 1 kërcim e 5 asistime.

Ndeshjen e dytë Kosova e luan si mysafire e Hungarisë pas 2 ditëve gjithashtu me fillim nga ora 19:00.

KOSOVA - LITUANIA

100 lituanezë të pranishëm në Kosovë!

BOROZANI/ D.S

24 November, 2017 @19:06

Pak çaste para fillimit të ndeshjes, Borozani.com ka siguruar foto direkt nga ndeshja mes Kosovës dhe Lituanisë, ku shihen edhe…

STARTING FIVE

Pesëshet e para: Kosova - Lituania

BOROZANI/ D.S

24 November, 2017 @18:24

Janë publikuar pesëshet startuese të Kosovës dhe të Lituanisë. KOSOVA: Scott Bamforth, Dardan Berisha, Granit Rugova, Gëzim Morina, Lis Shoshi. …

TICKETS

Edhe pak bileta në shitje

24 November, 2017 @14:48

Dueli Kosova-Lituania që nis sonte në ora 19:00 në Pallatin e Rinisë dhe të Sporteve në Prishtinë, pritet të ketë…

KOSOVA - LITUANIA

Lituania super favorite sipas bastoreve

24 November, 2017 @13:20

Pak orë para ndeshjes së Kosovës ndaj Lituanisë, ndeshje kjo e vlefshme për kualifikimiet drejt Botërorit ‘Kina 2019’, le të…

JAREN SINA TE RAPLA

Reprezentuesi i Kosovës në Raplan estoneze

24 November, 2017 @12:22

Basketbollisti i përfaqësueses së Kosovës, Jaren Sina, i rritur si lojtar në SHBA, ka arritur marrëveshje me ekipin estonez Rapla,…

VEDRAN BOSNIC

Ish-ylli i Bashkimit e Pejës, në krye të Bosnjës

12 November, 2018 @16:47

Njëri ndër lojtarët që ka lënë gjurmë në basketbollin kosovar, Vedran Bosnic, është emëruar si trajner i përfaqësueses së Bosnjës. …

QUALIFICATION FOR CHINA 2019

Tri ekipe evropiane sigurojnë botërorin

Foto: fiba.basketball

17 September, 2018 @14:13

Me përfundimin e ndeshjeve të dyta të fazës kualifikuese për Kampionatin Botëror “Kina 2019”, tre skuadra nga Evropa veçse kanë…

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në kualifikime për një Kampionat Botëror, në krye të reprezentacionit…

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”, Përfaqësuesja e Kosovës tashmë do t’i…

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 July, 2018 @22:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi Grupin C pa humbje. Me të përfunduar stinori në NBA,…

Të gjitha lajmet nga Kina 2019