Kosova mbyll kualifikimet, në pozitë të parafundit

Fotot: FFK

21 November, 2023 @22:46

Kosova XI

Gjendjen jo të mirë të Kosovës sonte e përmbylli Bjellorusia. Me një humbje minimale, Kosova nuk ka arritur të ruajë as pozitën e katërt në grupin kualifikues, ndërsa ka pësuar nga Bjellorusia për herë të dytë në grup, për tu mposhtur 0-1 dhe për të rënë në pozitë të parafundit, përfundimisht në Grupin I kualifikues për EURO 2024.

Zymer Bytyqi

Përkundër dominimit në pjesë të parë, rasteve të Muslijës (39’, 40’) dhe Bytyqit (19’), Kosova nuk ka arritur të gjejë rrugën për te goli në fushën e rënduar të “Fadil Vokrrit”, ndërsa një dalje e Visar Bekajt për të grushtuar topin, ka mundësuar mysfarive që të marrin epërsinë në rastin e vetëm të tyre në pjesë të parë, që doli mjaft për fitoren e mysafirëve.

Lirim Kastrati

TABELA AKTUALE, REZULTATET

Mergim Vojvoda

Dmitri Antilevskiy ka shutuar bukur topin e dëbuar nga Bekaj, për të shënuar për fitoren e Bjellorusisë 0-1. Këta, u bënë ekipi i vetëm që mposhti dy herë Kosovën në grup!
As zëvendësimet ofanzive në pjesë të dytë nuk kryen punë. Alban Ajdini regjistroi debutimin e tij sonte, në 7 minutat e fundit, ndërsa Muhamet Hyseni, Meriton Korenica e Altin Zeqiri nuk arritën të shfrytëzojnë rastin e dhënë nga selektori, për të dalë kokulur nga fusha në fund.

Lumbardh Dellova

Me fitore, Bjellorsia e drejtuar nga trajneri që vjen nga shkolla e futbollit të Barcelonës, Carlos Alos, ka përfunduar grupin në pozitë të katërt, duke e rrëzuar Kosovën në të pestën!