Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KOSOVA U18

Maxhuni: I lumtur për suksesin, basketbollistët me të ardhme të ndritur

Maxhuni: I lumtur për suksesin, basketbollistët me të ardhme të ndritur


Teksti: FBK

9 August, 2021 @13:55

Kosova U18 (M) triumfoi me meritë në FIBA European Challenger, që u zhvillua në Tiranë. Dardanët mposhtën Luksemburgun në finale, kurse shënuan katër fitore në katër ndeshje.

Meritë të madhe ka stafi teknik, që bëri punë të madhe. Përzgjedhësi i kësaj grupmoshe, Bekim Maxhuni është shprehur i kënaqur me suksesin e arritur. “Jam i lumtur për këtë sukses dhe për djelmoshat e rinj që kanë bërë një punë të madhe gjatë gjithë kampionatit. Të them të drejtën e kam pritur fitoren në finale, por jo me kaq rezultat të thellë, sepse Luksemburgu është një ekip shumë i mirë. Ka shpejtësi dhe agresivitet. Por, u këndellëm në çerekun e tretë, ku i lejuam të shënojnë vetëm tri pikë”, është shprehur Maxhuni për faqen zyrtare të FBK-së. Ai kishte ndihmë të madhe edhe nga ndihmësi i tij Egzon Uka.

Ai beson që triumfuan me meritë në këtë Kampionat. “Jam shumë i lumtur me djelmoshat dhe angazhimin e tyre gjatë gjithë garës. Mendoj se është dashur të jemi në Divizionin B, pasi edhe Andorra e Luksemburgu kanë ekipe të mira. Kemi dominuar nga fillimi deri në fund. Shënuam dy fitore në grup, e pastaj fituam edhe ndaj Andorrës. Sa i përket finales e keni parë edhe ju, ku kemi bërë presion dhe nuk jemi ndalur asnjëherë”, shtoi tutje përzgjedhësi i Kosovës U18.

Përzgjedhësi flet edhe për ardhmen e lojtarëve të Kosovës U18. “Fitimi i këtij kampionati ka shumë rëndësi, si për mua e normalisht edhe për basketbollistët. Shpresoj se do të kenë më shumë minuta në klubet e tyre respektive, sepse kanë të ardhme të ndritur. Në katër ndeshjet kanë treguar përkushtim të madh. Këta fëmijë janë e ardhmja e basketbollit. Duhet punë dhe investime në këta lojtarë dhe do të jenë e ardhmja”, ka thënë Bekim Maxhuni.

Kosova në finale mundi Luksemburgun 84:58, ndërsa shënoi fitore në katër ndeshjet e zhvilluara në Tiranë.


PEJA

Leonard Mekaj vazhdon me Pejën

FBK Superliga/Transfere

Leonard Mekaj vazhdon me Pejën

09/08/21 @ 11:28

KOSOVA

Visar Ejupi shpallet MVP në Kampionatin Evropian

Përfaqësueset e tjera

Visar Ejupi shpallet MVP në Kampionatin Evropian

08/08/21 @ 23:14

KOSOVA U18

Kosova, kampione e U18

Përfaqësueset e tjera

Kosova, kampione e U18

08/08/21 @ 22:41

TRANSMETIMI

Livestream: Kosova U18 - Luksemburgu U18

Përfaqësueset e tjera

Livestream: Kosova U18 - Luksemburgu U18

08/08/21 @ 20:54

RAHOVECI

I huaji i parë i Rahovecit, Myles

FBK Superliga/Transfere

I huaji i parë i Rahovecit, Myles

08/08/21 @ 20:20

PRIZRENI

Amerikan nga Mississippi, zbulohet transferi i parë i Prizrenit?

FBK Superliga/Transfere

Amerikan nga Mississippi, zbulohet transferi i parë i Prizrenit?

08/08/21 @ 20:11

REFEREE

Referi nga Kosova gjykon finalen Ukraina-Hungaria

International

Referi nga Kosova gjykon finalen Ukraina-Hungaria

08/08/21 @ 12:13

KOSOVA

Visar Ejupi shpallet MVP në Kampionatin Evropian

Përfaqësueset e tjera

Visar Ejupi shpallet MVP në Kampionatin Evropian

08/08/21 @ 23:14

KOSOVA U18

Kosova, kampione e U18

Përfaqësueset e tjera

Kosova, kampione e U18

08/08/21 @ 22:41

TRANSMETIMI

Livestream: Kosova U18 - Luksemburgu U18

Përfaqësueset e tjera

Livestream: Kosova U18 - Luksemburgu U18

08/08/21 @ 20:54

KOSOVA

Kosova U18 në finale

Përfaqësueset e tjera

Kosova U18 në finale

07/08/21 @ 18:40

KOSOVA U18

Kosova U18 përballë Andorrës në gjysmëfinale

Përfaqësueset e tjera

Kosova U18 përballë Andorrës në gjysmëfinale

06/08/21 @ 15:36

KOSOVA U18

Përballja e dytë, Kosova U18 kundër Moldavisë

Përfaqësueset e tjera

Përballja e dytë, Kosova U18 kundër Moldavisë

05/08/21 @ 10:45

KOSOVA U18 - SHQIPËRIA U18

Maxhuni nis me fitore, Kosova mposht Shqipërinë

Përfaqësueset e tjera

Maxhuni nis me fitore, Kosova mposht Shqipërinë

03/08/21 @ 21:26

LUKSEMBURGU U20 - KOSOVA U20

Edhe një humbje, Kosova lufton për vendin e parafundit

Përfaqësuesja/Përfaqësueset e tjera

Edhe një humbje, Kosova lufton për vendin e parafundit

24/07/21 @ 17:05

KOSOVA U20

Furkan Saglik flet për përgatitjet, synimet dhe garat në Shkup

Përfaqësueset e tjera

Furkan Saglik flet për përgatitjet, synimet dhe garat në Shkup

05/07/21 @ 16:50

KOSOVA

Përfaqësuet e reja të Kosovës vazhdojnë me grumbullime

Përfaqësueset e tjera

Përfaqësuet e reja të Kosovës vazhdojnë me grumbullime

11/06/21 @ 15:07


 
Të gjitha lajmet nga Përfaqësueset e tjera