Të gjitha lajmet

ARBNORE PËRQUKU

“Pas 20 vitesh do të kem përvojë ndërkombëtare”

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

“Pas 20 vitesh do të kem përvojë ndërkombëtare”

Teksti: FBK

30 June, 2020 @11:54

Ideja e formimit të Përfaqësueses A në konkurrencën e femrave po mirëpritet nga komuniteti i gjerë i basketbollit në Kosovë.

Propozimi duhet të miratohet edhe në Bordin e Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK).

Ideja është që Kosova të marrë pjesë vitin e ardhshëm në Kampionatin Evropian për Shtete të Vogla, ku marrin pjesë vende me cilësi të përafërt me Kosovën.

Një nga basketbollistet më me përvojë dhe më shumë trofe në basketbollin e femrave është Arbnore Përquku.

Edhe ajo e përkrah idenë e formimit të Përfaqësueses A te femrat.

“Sigurisht që e mirëpresim këtë ide. Që 20 vjet luaj basketboll dhe do të ishte shumë mirë që të luaj edhe me shtete evropiane dhe të kem përvojë në arenën ndërkombëtare në karrierën time”, është shprehur Përquku për faqen zyrtare të FBK-së.

“Ideja është e qëlluar, sepse u jepet mundësia, si neve që kemi përvojë, por është një mundësi e artë edhe për gjeneratat e reja”, shtoi tutje ajo.

Në FIBA Kampionatin Evropian për Shtetet e Vogla-Femrat në vitin 2020 janë paraqitur për të garuar: Andorra, Qipro, Gjibraltari, Irlanda, Luksemburgu, Malta dhe Norvegjia, por që u anulua për shkak të pandemisë Covid-19.

Regjistrimi i shteteve për pjesëmarrje në FIBA Kampionate Evropiane në FIBA Europe do të bëhet si zakonisht, pra ndërmjet muajve Shtator/Tetor 2020.

FIBA Evropa ka kërkuar nga të gjitha Federatat Nacionale që të regjistrojnë ekipet e tyre për vitin 2021, pasi regjistrimet e paraqitura për vitin 2020 nuk do të merren parasysh.

E FUNDIT

FIBA publikon Rregullat Zyrtare të Basketbollit 2020

25 June, 2020 @12:54

Pas ndryshimeve të paraqitura nga Komisioni Teknik dhe miratuar nga Bordi Qendror i FIBA-s në Mars 2020, FIBA ka publikuar…

FBK

FIBA Europe edhe dy vjet vazhdon mbështetjen ndaj FBK-së

16 June, 2020 @15:11

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) për vitin e gjashtë radhazi është fituese e projektit të FIBA Europe për zhvillim…

VËLLAZNIMI (F) STATS

Benita Juniku me 69 kërcime lidere, lista e plotë e Vëllaznimit

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

4 June, 2020 @20:02

Basketbollistja e Vëllaznimit, Benita Juniku, ishte me më shumti kërcime te skuadra e Vëllaznimit në stinorin e papërfunduar 2019/20 në…

VËLLAZNIMI (F) STATS

Rina Hoda lidere edhe te asistimet

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

4 June, 2020 @18:39

Sikurse te pikët e shënuara, basketbollistja Rina Hoda është në krye të listës edhe te asistimet, në stinorin e anuluar…

VËLLAZNIMI (F) STATS

Rina Hoda koshashënuesja më e mirë te Vëllaznimi

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

4 June, 2020 @16:42

Serinë e statistikave në Ligën e Femrave po e përfundojmë me skuadrën e Vëllaznimit. Koshashënuesja më e mirë e skuadrës…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Femrave