Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Reali përballë Fenerbahçes në ndjekje të “La Decimas”

Fotot: euroleague.net

Reali përballë Fenerbahçes në ndjekje të “La Decimas”

Shkruan: BLERIM MYFTIU

19 May, 2018 @19:00

Gjysmëfinalja e dytë ishte shumë më energjike se sa ajo e para. Trajneri i Realit kishte vendosur që veteranin Felipe Reyes ta fuste në pesëshen e parë krahas Dončićit, Campazzos, Ayónit dhe Taylorit. Kurse Dimitris Itoudisi i CSKA-së nuk hoqi dorë nga pesëshja e tij e zakonshme (Rodríguez, Kurbanov, Higgins, Antonov, Hunter). Ndeshja filloi me sulme të shpejta, pasime të bollshme, ndërprerje të pakta dhe efikasitet më të lartë se ajo e para. CSKA-ja ishte në udhëheqje të vazhdueshme dhe në saje të Cory Higginsit dhe 10 pikëve të tij epërsia ishte konstante. Edhe pse Antonovi bëri dy gabime të shpejta, banka e thellë e moskovitëve dhe shënimi trepikësh me zërin e sirenës të Will Clyburnit, bëri që çereku i parë të mbyllet me 30-20 epërsi për CSKA-në.

Othello Hunter

Nando de Colo i mungoi CSKA-së gjatë play-offit, por bëri një kthim këtë javë, kështu që nga pjesa e dytë ishte i rëndësishëm në mbajtjen e epërsisë. Edhe trajneri Laso i Realit eksperimentoi goxha me bankën e tij dhe është pak të thuhet stuhi për mënyrën se si Real Madridi e nisi çerekun e dytë. Për vetëm dy minuta, spanjollët shënuan pesë treshe (dy Carroll dhe nga një Causeur, Llull e Thompkins) dhe gjithsej 17 pikë për ta përmbysur rezultatin shpejt në 37-34 në favor të veten. Heshtazi, por sigurt, tinejxheri më i mirë i botës, Luka Dončići iu kyç dhe e përmbylli pjesën e parë me 10 pikë, duke mundësuar përmbylljen e pjesës së parë me epërsi të lehtë të ekipit të vetë, 47-46.

Semen Antonov

Fillimi i çerekut të tretë kaloi në shenjë të CSKA-së që arriti me 5 pikë fillestare të krijojë epërsi. Por pjesa e mbetur e këtij çereku u shndërrua në ferr të vërtetë për rusët pasi në 7 minutat në vijim nuk arritën të shënojnë asnjë pikë dhe i dhanë mundësi Realit që ta përmbyll me 7 pikë epërsi këtë çerek, 63-56. Por veterani i Euroligës dhe me gjasë qendra më e shkurtër e saj, Kyle Hines me gjithsej 198 centimetrat e tij u kthye pas lëndimit në aksion, shënoi 4 pikë dhe pati një aksion tejpërtej fushës i cili ishte gjurma e tij vënë kësaj ndeshjeje. Ai e përmbylli takimin me 16 pikë, ishte lokomotiva e ekipit në çerekun e katërt, në të cilin CSKA-ja ishte plotësisht e çakorduar dhe vështirë të mbahet mend një gjendje e tillë për një kohë të gjatë.

Sergio Rodriguez

Në çerekun e katërt, i cili filloi me epërsinë e Realit 64-56, Llull e mori barrën e organizimit, Dončićit iu krijua hapësira për plotësimin e statistikave, ndërsa nën kosh qendrat e Realit krijuan një dominim. Kryesisht Kyle Hines e Nando de Colo shënonin për CSKA-në, por në momentet kyçe bëheshin humbje topash dhe zgjidhje joadekuate në sulm, që kombinuar me treshet e lojtarëve të jashtëm të Realit bënë që kualifikuesi i dytë në finale të mos vihej në pikëpyetje.

Anthony Randolph

Real Madridi do të paraqitet në finalen e 18-të të Euroligës, në të cilën do të kërkojë titullin e 10-të të më të mirit në Evropë. Kthehet në finale pas tre vitesh, kur për herë të fundit duke e mposhtur Olympiacosin qe vendosur në olimpin e basketbollit evropian. Përballë e ka kampionen aktuale, Fenerbahçen, e cila është në finalen e saj të tretë rresht, mirëpo trajneri i ekipit turk, Željko Obradovići, e ka synimin e njëjtë për vete – titullin e 10-të të Euroligës.

KOLUMNE

Aterroi në Beograd Ali Muhammedi, e dërgoi Fenerin në finalen e tretë rresht të Euroligës

Fotot: euroleague.net

19 May, 2018 @13:44

Luajti vetëm diçka më shumë se 11 minuta, por i përdori ato në mënyrën më të mirë të mundshme dhe…

NDARËSIT E DREJTËSISË

Përcaktohen referët për ndeshjen e tretë finale

BOROZANI/Arkiv

19 May, 2018 @13:38

Dueli i tretë i serisë finale të PlayOffit të Superligës ndërmjet Sigal Prishtinës dhe Bashkimit zhvillohet sonte me fillim në…

GAME 3: PRISHTINA - BASHKIMI

Në kryeqytet për titullin historik

BOROZANI

19 May, 2018 @11:30

Natë e madhe për sportin prizrenas! Sonte në kryeqytet mes vete përballen Prishtina dhe Bashkimi, përballje e cila është e…

FINAL FOUR: CSKA MOSKA - REAL MADRID

Çereku i tretë, ua siguroi finalen

Foto: euroleague.net

19 May, 2018 @1:10

Real Madridi është ekipi që do t’i dalë përballë kampionit aktual të Euroligës, Fenerbahçe, në finalen e së dielës. …

FINAL FOUR: FENERBAHÇE - ZALGIRIS

Ali Muhammed çon Fenerin në finale

Foto: euroleague.net

18 May, 2018 @21:48

Finalja e tretë me radhë e kampionit aktual të Euroligës, që sonte kaloi pengesën në Final Four, Zalgiris, me 9…

PREJ INFORMATORIT

Treshja e referëve Bashkimi-Prishtina, dënohen

BOROZANI/Arkiv

18 May, 2018 @14:31

Gjyqtarët e ndeshjes së dytë të serisë finale të Play-Offit, Bashkimi - Sigal Prishtina, janë dënuar me nga një ndeshje…

TERMINI I NDESHJES III FINALE

A do të përcaktohet kampioni të shtunën?

BOROZANI/Arkiv

17 May, 2018 @15:07

Kanë mbetur edhe dy ditë për të kuptuar nëse kampioni i Kosovës do të përcaktohet në përballjen që nis në…

GAME 2: ROCKETS - WARRIORS

Houston revanshohet

FOTO: nba.com

17 May, 2018 @10:15

Ndeshja e dytë e serisë finale të Konferencës Perëndimore, i takoi Houstonit, që e mposhti kampionin aktual Golden State Warriors…

GAME 2: BASHKIMI - SIGAL PRISHTINA

Bashkimi para arritjes historike

BOROZANI/ A. P.

16 May, 2018 @22:04

Bashkimi është para arritjes historike. Ekipi prizrenas ka shënuar fitore edhe në ndeshjen e dytë të serisë finale të PlayOffit…

ÇEREKU I TRETË: BASHKIMI-PRISHTINA

11 epërsi në 10 minutat e fundit

BOROZANI/Arkiv

16 May, 2018 @21:49

Lojë e barabartë në çerekun e tretë të ndeshjes, derisa Prishtina duket të jetë më e këndellur pas nervozizmit në…

COPA DEL REY

Vazhdimet vendosin finalen e Kupës në El Clasico

17 February, 2019 @22:42

Në kuadër të finales së Kupës së Spanjës, u përballën dy gjigandët spanjoll, Barcelona e Real Madridi. Në El Clasicon…

FENRBAHCE - PANATHINAIKOS

Fenerbahçe siguron Play Offin

8 February, 2019 @21:39

Nënkampioni i Euroleagues, Fenerbahçe, duke e mposhtur Panathinaikosin, u bë skuadra e parë që e siguroi Play Offin e Euroleagues…

CSKA MOSKA - REAL MADRID

Ndeshja u vendos në sekondat e fundit

Fotot: euroleague.net

8 February, 2019 @20:31

Përkundër se CSKA Moska kishte marrë epërsinë me lojë të mirë në çerekun e tretë 30-21, për të përgjithshmen 64-61,…

BARCELONA - ZALGIRIS

Barcelona ngritet në zonën e PlayOffit

Foto: euroleague.net

8 February, 2019 @0:10

Një fitore e lehtë në dukje nëse shikohet tabela, mirëpo tepër e vështirë në lojë, derisa Barcelona në çerekun e…

BAYERN - FENERBAHÇE

Dy herë në vazhdime për të fituar liderin

Foto: euroleague.net

31 January, 2019 @23:14

Skuadra gjermane Bayern Munich ka arritur që të ia shkaktoj humbjen e tretë në këtë sezon liderit të Euroligës, Fenerbahçes…

Të gjitha lajmet nga Euroleague