Të gjitha lajmet

VENDOSET

Serie A me 20, jo me 22 ekipe në 2020/21

Serie A me 20, jo me 22 ekipe në 2020/21

30 April, 2020 @23:46

Sot është mbajtur mbledhja e Unionit të Futbollit italian, ku morrën pjesë thuajse të gjitha shoqatat e involvuara në futboll.

Në video-konferencë që u mbajt në pasditen e sotme pjesëmarrës ishin përveç klubeve edhe Shoqata e Futbollistëve, Shoqata e Trajnerëve, ajo e referëve dhe vetë Federata (FIGC).

Aty u diskutuan disa opcione se si të përfundojë stinori 2019/20 në Serie A, ndërsa është bërë edhe Plani B, që thotë se nëse sezoni përfundon pa u zhvilluar të gjitha ndeshjet do të ketë rënie nga elita dhe ardhje e ekipeve nga Serie B me gjendjen aktuale në tabelë.

Sky Sport Italia gjithashtu ka bërë të ditur se Serie A ka vendosur që të mos përdoret opcioni i mosrënies nga elita dhe ajo do të përbëhet nga 20 ekipe edhe në stinorin 2020/21.

Kjo u vendos sot, pasi që më parë u bë publik një opcion që thoshte se në rast të ndërprerjes së stinorit aktual pa u zhvilluar ndeshjet deri në fund, të pranohen dy më të mirët e Serie B-së, por mos të rrëzohej asnjë skuadër nga Serie A. Pra, ky opcion ka rënë në ujë sot.

LUFTË ITALIANE NË IRAN

Stramaccioni më afër se De Biasi

29 April, 2020 @14:35

Ish trajneri i Interit, Andrea Stramaccioni, raportohet të jetë shumë afër nënshkrimit të marrëveshjes me Federatën iraniane të futbollit për…

CRISTIANO RONALDO

Kurdo që arrin te Juve, e pret karantinimi

29 April, 2020 @13:36

Super ylli portugez i futbollit dhe lojtari i Juventusit, Cristiano Ronaldo, pritet që këto ditë të arrijë në Torino, për…

MEDIA

Një ndërrim Pjanic - Arthur, i mundshëm

29 April, 2020 @0:55

Numri i ri i italianes Tuttosport bën të ditur se Juventusi është i gatshëm për të hyrë në ndërrim me…

MEDIA TALK

Vetëm një pengesë për kalimin e Ismajlit te Verona

Foto: FSHF

26 April, 2020 @23:11

Qendërmbrojtësi i kombëtares shqiptare, Ardian Ismajli, mund të bëhet shpejt zëvendësues i Amir Rrahmanit te Verona. Mbrojtësi nga Kosova…

NJOFTIMI I KRYEMINISTRIT CONTE

Italia lehtëson dhe përcakton fazat e rifillimit

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte

26 April, 2020 @21:27

Tashmë Italia e ka gati krejt planin, ndërsa rifillimi i stinorit në Serie A është planifikuar të ndodh në disa…

Të gjitha lajmet nga Serie A