Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

MIQËSORJA E TRETË E NËNTORIT

Shqipëria konfirmon miqësoren me organizatorin e Botërorit

Pamje nga dueli i vitit 2012, Shqipëria - Katari, zhvilluar në Madrid të Spanjës/ Foto: REUTERS/ TopSporti.com

Shqipëria konfirmon miqësoren me organizatorin e Botërorit


28 October, 2022 @19:45

FSHF ka konfirmuar sot miqësoren e tretë për muajin nëntor, ndërsa kundërshtari i tyre është organizatori i Kupës së Botës 2022, Katari.

Edgar Çani

Shqipëria e Edoardo Rejës në këtë ndeshje përsëri do të luajë me shumicë të lojtarëve nga Kategoria Superiore, për shkak të angazhimit të lojtarëve kryesorë të ekipit me klubet e tyre.

Albania vs Qatar, friendly match poster

Përndryshe, në njoftimin e lëshuar, FSHF ka dhënë këto detaje:

Shqipëria do të luajë një miqësore të tretë në muajin nëntor përveç atyre ndaj Italisë (16 nëntor) dhe Armenisë (19 nëntor) të zyrtarizuara tashmë prej disa ditësh. Departamenti i Komunikimit në FSHF bën me dije se Kombëtarja shqiptare do të përballet me Katarin në ndeshjen që do të luhet më datë 9 nëntor në Marbella të Spanjës e që do të nisë në ora 18:30.

Të dyja Federatat kanë arritur marrëveshjen për këtë miqësore dhe kanë zyrtarizuar akordin për atë që do të jetë përballja e tretë në histori mes dy vendeve. Dueli i parë mes Shqipërisë dhe Katarit është luajtur në maj të vitit 2012 dhe miqësorja e luajtur në Madrid përfundoi me fitoren 2-1 të kuqezinjve me gola të shënuar nga Elis Bakaj dhe Erion Bogdani.

Sabien Lilaj

Sfida e dytë ka qenë ajo e luajtur më 22 maj 2016 në Austri, një nga testet e fundit para pjesëmarrjes së Shqipërisë në finalet e Euro “Francë 2016”. Miqësorja u mbyll me fitoren 3-1 të përfaqësueses shqiptare me gola të realizuar nga Arlind Ajeti, Ermir Lenjani dhe Armando Sadikut.

Pjesa më e madhe e lojtarëve që do të grumbullohen për këtë ndeshje do të jenë nga kampionati shqiptar, ashtu siç ndodhi në miqësoren me Arabinë Saudite. Ky test do të jetë një tjetër mundësi shumë e mirë për të testuar dhe për të parë në aksion elementët e spikatur të kampionatit shqiptar.


 
Të gjitha lajmet nga Shqipëria