Të gjitha lajmet

MEDIA

Abdul-Jabbar: Lebron, legjendë e gjallë

Foto: nba.com & billboard.com

Abdul-Jabbar: Lebron, legjendë e gjallë

3 June, 2018 @9:29

Nëse ka dikush që po e pëlqen dhe ia vlen të përmendet, është Karrem Abdul-Jabbar.

Legjenda e dikurshme e NBA-së, që ende mban rekordin për më së shumti pikë të shënuara në NBA, ka thënë se basketbollisti i Cleveland Cavaliersit, LeBron James është legjendë e gjallë.

Abdul-Jabbar ka shkruar në The Guardian se James është pjesë e më të mëdhenjëve.

“LeBron është njëri ndër lojtarët më të mirë në histori të këtij sporti. Kombinimi inteligjent i lidershipit, shënimeve, kërcimeve dhe pasimeve klinike po e dërgon lojën e basketbollit në një nivel tjetër. Sikurse Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, Magic Johnson që kanë bërë më parë... Në fakt, për ata që shikojnë PlayOff, Bill Russell ka qenë tetë herë me radhë në finalen e NBA-së dhe ekipi i tij i ka fituar të tetat…” ka shkruar ndër të tjera legjenda që titullin e parë të kampionit e ka fituar në 1971, ndërsa të fundit më 1988.

Kareem Abdul Jabbar

“LeBron James edhe njëherë do të na demonstrojë neve në parket se ai është legjendë e gjallë, derisa e udhëheq madhërishëm ekipin në finale, pa marrë parasysh a humbin a fitojnë,” kanë qenë fjalët e Abdul-Jabbarit.

Kareem gjithashtu ka treguar se cili është lojtari më i mirë në botë është një term që i përshtatet gazetarëve sportivë dhe tifozëve, ndërsa lojtarët nuk i shikojnë gjërat kështu.

“Tifozët kanë qenë të spekulojnë për këto çështje. LeBron më i mirë se Michael Jordan, apo Kobe Bryant? A jam unë më i mirë apo Wilt Chamberlain, ose Bill Russell ndoshta? Për tifozë dhe gazetarë sportivë kjo është kënaqësi dhe debat pa fund, por shumica e sportistëve këtë çështje e shohin të mërzitshme…” ka shkruar Abdul-Jabbar...

Diçka të tipit si cili do ta shpëtonte botën më shpejtë: Supermani apo Spidermani, apo ndoshta Batmani?PAS DUELIT 1

Thompson dënohet me 25 mijë dollarë

3 June, 2018 @9:17

Qendra e Cleveland Cavaliersit, Tristan Thompson, është dënuar me 25 mijë dollarë për shkak të incidentit në fund të ndeshjes…

NBA FINALS - GAME 1

Warriors mbijeton pas vazhdimeve ‘grushtin’ e superJamesit

Foto: NBAt/fb

1 June, 2018 @11:08

LeBron James ka dhënë gjithçka nga vetja. Ai ka kthyer Cleveland Cavaliersin në lojë, ka shënuar rekord karriere në finale…

KOSOVA U18

30 të ftuar nga selektori Karabeg

Foto: fiba.com/arkiv

29 May, 2018 @18:34

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës U18, Ibrahim Karabeg dhe ndihmësit e tij Gyltekin Selimi dhe Illmen Bajra e kanë publikuar…

FEMRAT U18

Shatri shpall listën e gjërë U18

Foto: fiba.com/arkiv

29 May, 2018 @18:27

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës U18 (Femrat), Fidan Shatri dhe ndihmësit e tij Pal Syla dhe Arsim Berisha e kanë…

GAME 7: ROCKETS - WARRIORS

Curry-Durant s’lejojnë befasi! Finalja e katërt, e njejtë

Foto: nba/fb

29 May, 2018 @8:39

Kur kishin mbetur edhe 24 minuta lojë, Houston Rockets ishte në epërsi dhe i ishte afruar për dy çerek lojë…

RED BULL REIGN - NATIONAL FINALS

Che Bar në Washington

Foto: RBReign/KS

28 May, 2018 @17:34

Skuadra e Che Barit ka shënuar fitore 7-4 në finalen kombëtare të Red Bull Reign dhe me këtë është kualifikuar…

GAME 7: CELTICS - CAVS

Mbreti James shkëlqen, Cavs në finalen e madhe

Foto: NBA/fb

28 May, 2018 @7:36

Me një ndihmë të vogël nga shokët e tij të skuadrës, LeBron James ka regjistruar emrin e tij në finalen…

GAME 6: WARRIORS - ROCKETS

Klay 35p, kampioni çon serinë në ndeshjen 7

Foto: nba.com

27 May, 2018 @11:34

Situatat e ndryshme gjatë stinorit, ekipin e quajtur si superekip e kthyen në një ekip normal. Por, Golden State Warriors…

FTOHET NË REPREZENTACION

Tmusic ftohet, por s’mund të ndihmojë Kosovën tash

BOROZANI/ A. P.

26 May, 2018 @15:08

Njëri ndër basketbollistët më të dalluar të Bashkimit këtë stinor, Mikaile Tmusic, që është lindur në Kosovë ka marrë ftesën…

GAME 6: CAVS - CELTICS

Art në palestër, LeBron 46, Cavs barazon

Foto: NBA/fb

26 May, 2018 @9:54

“Natyrisht, është ndjenjë e mirë të luash edhe një ndeshje. Gjithmonë kam thënë se ndeshja e shtatë është njëra ndër…

ROCKETS - LAKERS

Harden shkëlqen përsëri, Lakers bie në vazhdime

FOTO/ nba

20 January, 2019 @12:47

Lakers gjatë ndeshjes e kapi një epërsi prej 21 pikëve, por i pakapshëm ishte super ylli James Harden, i cili…

76ers - THUNDER

Paul George hero i OKC

FOTO / nba

20 January, 2019 @12:36

Paul George duke shënuar nga vija e treshit në sekondat e fundit të ndeshjes, u bë hero i Oklahomës në…

ROCKETS

Houston përforcohet me Faried

19 January, 2019 @11:50

Skuadra nga Teksasi, Houston Rockets, arriti marrëveshje me qendrën Kenneth Faried. Faried me marrëveshje të dyanshme e shkëputi kontratën me…

CLIPPERS - WARRIORS

Cousins rikthehet, seria ngritet në 7

FOTO/ nba

19 January, 2019 @11:14

Golden State Warriors, duke e mposhtur Los Angeles Clippersin me rezultat 94-112, e ngriti serinë e fitoreve në 7 ndeshje…

REKORD

James Harden kalon Kobe Bryantin

15 January, 2019 @12:48

Lojtari më në formë në NBA aktualisht James Harden, po vazhdon të shkëlqejë me performancën e tij. Harden sot në…

Të gjitha lajmet nga NBA