Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

GRUPI A

Brazili lider, mposht Serbinë

fiba

Brazili lider, mposht Serbinë


3 September, 2014 @22:09

Se Kariokat nuk janë të mirë vetëm në futboll, por edhe në basketboll, këtë edhe njëherë e kanë vërtetuar basketbollistët e këtij vendi latinoamerikan. 

Brazilianët kanë mposhtur Serbinë në duelin tejet interesant të Grupit A të Botërorit “Spanja 2014” duke dalë në vend të parë të grupit përkohësisht. 

Tiago Splitter ka qenë lojtari më efiçient te brazilianët. Ai ka shënuar 10 pikë, 7 kërcime dhe 6 asistime në fitoren e ekipit të tij me rezultat 83-71. 

Te serbët, më i dalluari ka qenë playmakeri, Milos Teodosic, që me 14 pikë e 5 asistime ka dhënë kontribut maksimal në ndeshjen për vendin e tij - por pashmangshëm serbët regjistruan disftën e dytë në Botëror. 

Brazili nga 4 ndeshjet e para ka bilanc prej 3 fitoreve dhe një humbjeje, derisa serbët kanë bilanc neutral 2-2. GRUPI A, Tabela aktuale:

1 Brazili 3-1
2 Spanja 3-0
3 Serbia 2-2
4 Franca 2-1
5 Irani 1-3
6 Egjipti 0-4

 
Të gjitha lajmet nga Spanja 2014