Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

GRUPI B

Greqia, lehtë ndaj kroatëve

fiba

Greqia, lehtë ndaj kroatëve


3 September, 2014 @21:55

Grekët kanë shkelur Kroacinë në njërën ndër ndeshjet interesante të ditës në Botërorin e basketbollit. 

Ekipi i trajnerit, Fotis Katsirakis, ka qenë i bindshëm gjatë ndeshjes dhe me epërsinë e madhe të krijuar kanë pasur finish të qetë të lojës duke e mposhtur Kroacinë e Jasmin Repesës, me 11 pikë epërsi 76-65. 

Lojtari më i mirë i Greqisë ka qenë Kostas Kaimakoglou që ka shënuar 14 pikë, derisa ka regjistruar edhe 6 kërcime e 4 asistime, në fitoren e radhës së vendit të tij - që është e katërta me radhë nga po aq ndeshje. 

Në anën tjetër, te kroatët u dallua Bojan Bogdanovic. Mirëpo, përkundër 20 pikëve të tija ekipi i tij as që ishte afër fitores në këtë duel, ku Kroacia regjistroi disfatën e dytë në “Spanja 2014”, pas asaj befasuese ndaj Senegalit. 

Derisa Greqia do të ndeshet me Argjentinën në ndeshjen e fundit të grupit, për të përcaktuar fituesin e Grupit B, Kroacia do të duhet të fitojë patjetër Porto Rikon ashtu që të sigurojë një vend për të dalë nga grupi. Tabela aktuale, Grupi B:

1 Greqia 4-0
2 Argjentina 3-1
3 Kroacia 2-2
4 Senegali 2-2
5 Porto Riko 1-3
6 Filipinet 0-4

 
Të gjitha lajmet nga Spanja 2014