Të gjitha lajmet

GRUPI B

Greqia, lehtë ndaj kroatëve

fiba

Greqia, lehtë ndaj kroatëve

3 September, 2014 @21:55

Grekët kanë shkelur Kroacinë në njërën ndër ndeshjet interesante të ditës në Botërorin e basketbollit. 

Ekipi i trajnerit, Fotis Katsirakis, ka qenë i bindshëm gjatë ndeshjes dhe me epërsinë e madhe të krijuar kanë pasur finish të qetë të lojës duke e mposhtur Kroacinë e Jasmin Repesës, me 11 pikë epërsi 76-65. 

Lojtari më i mirë i Greqisë ka qenë Kostas Kaimakoglou që ka shënuar 14 pikë, derisa ka regjistruar edhe 6 kërcime e 4 asistime, në fitoren e radhës së vendit të tij - që është e katërta me radhë nga po aq ndeshje. 

Në anën tjetër, te kroatët u dallua Bojan Bogdanovic. Mirëpo, përkundër 20 pikëve të tija ekipi i tij as që ishte afër fitores në këtë duel, ku Kroacia regjistroi disfatën e dytë në “Spanja 2014”, pas asaj befasuese ndaj Senegalit. 

Derisa Greqia do të ndeshet me Argjentinën në ndeshjen e fundit të grupit, për të përcaktuar fituesin e Grupit B, Kroacia do të duhet të fitojë patjetër Porto Rikon ashtu që të sigurojë një vend për të dalë nga grupi. Tabela aktuale, Grupi B:

1 Greqia 4-0
2 Argjentina 3-1
3 Kroacia 2-2
4 Senegali 2-2
5 Porto Riko 1-3
6 Filipinet 0-4

MIKE MARTIN

Bashkimi zyrtarizon edhe një të huaj para Superkupës

11 September, 2018 @22:55

Skuadra kampione e Kosovës në basketboll, Bashkimi, ka zyrtarizuar para pak çastesh edhe një basketbollist të huaj për stinorin e…

MË TË MIRËT E BOTËRORIT

Pesëshja e Botërorit

15 September, 2014 @16:40

Kenneth Faried dhe Kyrie Irving janë dy basketbollistët nga kampionja e Botës, SHBA-ja, të cilët janë përfshirë në pesëshen më…

MAKINERIA AMERIKANE

American Beauty

fiba

14 September, 2014 @22:45

SHBA ka arritur të mbrojë titullin e Kampionit të Botës në basketboll duke e mposhtur lehtë Serbinë në finale me…

E BRONZTA

Franca, e treta

fiba

13 September, 2014 @20:40

Skuadra e Francës ka arritur që të mposht Lituaninë në ndeshjen e vlefshme për të përcaktuar fituesin e medaljes së…

EKSKLUZIVE

“Hesapi i shtëpisë nuk u përputh me atë të çarshisë”

fiba

12 September, 2014 @9:22

Gjithçka ishte përgatitur dhe projektuar (për të mos thënë “e kurdisur”) që nikoqiri i kampionatit botëror, Spanja, të ecte deri…

Të gjitha lajmet nga Spanja 2014