Të gjitha lajmet

FIBA EUROPE CUP RIVALS

Dy nga tre rivalët e Prishtinës dihen

Foto: championsleague.basketball

Dy nga tre rivalët e Prishtinës dihen

10 October, 2018 @12:05

Skuadra e Prishtinës që u eliminua dhimbshëm nga Basketball Champions League, do të vazhdojë garat ndërkombëtare në FIBA Europe Cup.

Deri tash, bardhekaltërit kanë mësuar dy nga tre rivalët e Grupit E ku do të bëjnë pjesë ata.

Ekipi danez i Bakken Bears është njëri nga kundërshtarët e Prishtinës, ndërsa tjetri është Steaua rumune.

Ekipi i tretë që do të kompletojë grupin e bardhekaltërve në FIBA Europe Cup do të jetë Keravnos ose Cherkasi Mavpy, fitues i të cilit do të përcaktojë edhe pamjen përfundimtare të grupit.

Garat e stinorit të rregullt në FIBA Europe Cup për Prishtinën nisin më 16 tetor dhe atë pikërisht me fituesin e duelit Keravnos (QIP) - Cherkasi Mavpy (UKR).

Dueli i parë ndërmjet këtyre dy ekipeve është fituar nga Cherkaski Mavpy 75-64. Keravnos nëse arrin të përmbys sonte rezultatin do të kalojë në grup me Prishtinën, përndryshe, ukrainasit do të jenë kundërshtarë të grupit.

Dy të parët e grupit, do të kalojnë në fazën e radhës në FIBA Europe Cup. Në dy edicionet e kaluara, Prishtina nuk ka arritur asnjëherë të dalë nga grupi.

 GRUPI I PRISHTINËS:

Steaua (Rumani)
Prishtina (Kosovë)
Keravnos ose Cherkaski Mavpy (Qipro ose Ukrainë)
Bakken Bears Danimarkë

TRANSFEROHET REPREZENTUESI

Shoshi te nënkampioni i FIBA Europe Cup

14 June, 2019 @12:24

Qendra e reprezentacionit të Kosovës në basketboll, Lis Shoshi, është anëtar më i ri i nënkampionit të FIBA Europe Cup…

NJOFTIMI I KB RAHOVECIT

Rahoveci aplikon në Champions

13 June, 2019 @22:24

Nënkampioni i Kosovës në basketboll dhe finalisti i Kupës së Kosovës, KB Rahoveci, ka bërë të ditur sot se zyrtarisht…

20 BASKETBOLLISTË

Nisen për përvojë basketbolli në SHBA

Foto: FBK

10 June, 2019 @10:46

20 basketbollistë të rinj nga Kosova do të marrin pjesë në kampin në SHBA, përkatësisht në San Antonio të Teksasit.…

DISFATË MINIMALE

Kosova U20 mposhtet nga Maqedonia Veriore

Foto: FBK

7 June, 2019 @19:30

Basketbollistët e Kosovës U-20, te meshkujt, kanë zhvilluar një ndeshje shumë të mirë ndaj Maqedonisë Veriore U-20, në udhëtim, por…

VENDIMI I KLUBIT

Rahoveci në gara evropiane

3 June, 2019 @12:40

Klubi i Rahovecit tashmë ka vendosur. Ekipi nënkampion i Kosovës dhe finalist i Kupës së Kosovës, dëshiron të merr pjesë…

Të gjitha lajmet nga International