Të gjitha lajmet

VËLLAZNIMI - FERONIKELI

Fitore në sekondat e fundit, Feronikeli fiton Kupën e Ligës së Parë

Foto: FBK

Fitore në sekondat e fundit, Feronikeli fiton Kupën e Ligës së Parë


3 March, 2019 @13:49

Feronikeli është fituesi i edicionit të parë të Kupës së Kosovës në Ligën e Parë të basketbollit!

Skuadra nga Drenasi me mund të madh arriti ta fitojë ndeshjen e sotme ndaj Vëllaznimit, ndeshje e cila ishte tejet interesante dhe fituesi u vendos në sekondat e fundit të përballjes.

Për dallim nga takimi në ligë i luajtur pak javë më parë, sot skuadra e Vëllaznimit zhvilloi paraqitje më të mirë dhe e rivalizoi fuqishëm Feronikelin, duke mbajtur një epërsi të lehtë përgjatë gjithë takimit, mirëpo në momentet vendimtare të ndeshjes, ishte skuadra nga Drenasi ajo që u tregua më e përqëndruar dhe arriti ta fitojë këtë finale.

Epërsia e Vëllaznimit qëndroi deri rreth 3 minuta pa përfunduar ndeshja, e më pas në minutat e mbetura epërsia kalonte herë te njëra skuadër e herë te tjetra.

Kur kishin mbetur 6 sekonda pa përfunduar ndeshja dhe rezultati shënonte 80-79 në të mirë të Vëllaznimit, Beqë Kovaqi i Feronikelit u tregua i saktë në dy gjuajtjet e tij të lira, për t’ia dhënë epërsinë 1 pikëshe skuadrës së tij, ndërsa në akcionin e fundit të ndeshjes, Edmond Kryeziu i gjakovarëve u tregua i pasaktë në gjuajtjen për 2 pikë, duke bërë që ndeshja të mbyllet me fitoren e Feronikelit me rezultat minimal 80-81 (24-22, 22-18, 12-15, 22-26).

Duhet përmendur që pjesë e ekipit të gjakovarëve sot nuk ishte Atik Koshi, mungesa e të cilit ishte e dukshme.

Më të dalluarit te gjakovarët, tek të cilët sot minutazh patën vetëm 6 lojtarë, sot ishin Edmond Kryeziu me 25 pikë, 6 kërcime e 2 asistime dhe Taaj Ridley me 21 pikë, 5 kërcime e 4 asistime, derisa pranë shifrave-triple double ishte Arion Balluku (14 pikë, 12 kërcime, 9 asistime). Te skuadra nga Drenasi koshashënuesi më i mirë sot ishte Mustafë Merovci me 20 pikë, 9 kërcime e 1 asistim, ndërsa vendimtarë në çerekun e fundit me shënimet e tyre ishin Sami Hajzeri dhe Beqë Kovaqi.

Kujtojmë që për ta arritur finalen Vëllaznimi e kishte mposhtur Istogun, kurse Feronikeli skuadrën e Penzës.


PJESA E PARË: VËLLAZNIMI - FERONIKELI

Përfundon pjesa e parë në ndeshjen Vëllaznimi - Feronikeli

FBK Liga e Parë

Përfundon pjesa e parë në ndeshjen Vëllaznimi - Feronikeli

03/03/19 @ 12:40

VËLLAZNIMI - FERONIKELI

Ç1: Epërsi e lehtë e Vëllaznimit

FBK Liga e Parë

Ç1: Epërsi e lehtë e Vëllaznimit

03/03/19 @ 12:19

STARTING FIVE

Pesëshet e para: Vëllaznimi - Feronikeli

FBK Liga e Parë

Pesëshet e para: Vëllaznimi - Feronikeli

03/03/19 @ 11:51

SUNS - LAKERS

Pësojnë ndaj skuadrës më të dobët

NBA

Pësojnë ndaj skuadrës më të dobët

03/03/19 @ 10:44

YLLI - PRIZRENI

Vendi i tretë i takon Yllit

FBK Superliga

Vendi i tretë i takon Yllit

02/03/19 @ 20:32

YLLI - PRIZRENI

Ç3: +23 pikë dalimi

FBK Superliga

Ç3: +23 pikë dalimi

02/03/19 @ 20:09

PJESA E PARË: YLLI - PRIZRENI

Mbyllet pjesa e parë në ndeshjen Ylli - Prizreni

FBK Superliga

Mbyllet pjesa e parë në ndeshjen Ylli - Prizreni

02/03/19 @ 19:36

BERISHA & BOJKU

Feronikeli siguron shërbimet e dyshes pejane

FBK Superliga/FBK Liga e Parë

Feronikeli siguron shërbimet e dyshes pejane

15/01/21 @ 18:27

TRANSFER

Sollova te Vëllaznimi

FBK Superliga/FBK Liga e Parë

Sollova te Vëllaznimi

15/01/21 @ 18:12

TRANSFERIMET

Të gjitha përforcimet e afatit kalimtar të janarit

FBK Superliga/FBK Liga e Parë/FBK Liga e Femrave

Të gjitha përforcimet e afatit kalimtar të janarit

15/01/21 @ 17:51

ISTOG

Istogu zyrtarizon përforcimin e fundit

FBK Liga e Parë/Transfere

Istogu zyrtarizon përforcimin e fundit

15/01/21 @ 15:54

ISTOG

Istogu për herë të parë merr një amerikan

FBK Liga e Parë/International/Transfere

Istogu për herë të parë merr një amerikan

14/01/21 @ 15:05

SUPERLIGA

Vëllaznimi liron edhe një basketbollist

FBK Liga e Parë

Vëllaznimi liron edhe një basketbollist

13/01/21 @ 16:23

TRANSFER

Istogu transferon qendrën e talentuar

FBK Liga e Parë

Istogu transferon qendrën e talentuar

13/01/21 @ 15:22

TRANSFER

Drita zyrtarizon dy përforcimet

FBK Liga e Parë

Drita zyrtarizon dy përforcimet

13/01/21 @ 13:01

"MIZAHIR ISMA" HAT-TRICK PËR ORGANIZIM

Final 8 i Kupës, për herë të tretë me radhë në Rahovec

FBK Superliga/FBK Liga e Parë/FBK Liga e Dytë/FBK Liga e Femrave/FBK Superliga U18

Final 8 i Kupës, për herë të tretë me radhë në Rahovec

12/01/21 @ 23:55

ISTOGU

Istogu përforcon trapezin

FBK Liga e Parë

Istogu përforcon trapezin

12/01/21 @ 22:31


Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Parë