Të gjitha lajmet

FRANCA - KROACIA

Franca s’fal në sulm, merr titullin e Botës

Franca s’fal në sulm, merr titullin e Botës

15 July, 2018 @19:05

Franca
Kroacia
Franca 4 : 2 Kroacia
Mario Mandzukic (AG) 18', Antoine Griezmann (P) 38, Paul Pogba 59', Kylian Mbappe 65' Ivan Perisic 28', Mario Mandzukic 69'

Luzhniki Stadium, Moscow
Franca s’fal në sulm, merr titullin e Botës
Francezët duruan dhe në fund fituan. Përkundër lojës të mirë 60min të Kroacisë, Franca shënoi dy herë përmes gabimeve të Kroacisë dhe mbylli pjesën e parë 2-1 (Mandzukic AG, Griezmann PEN. - Perisic). Edhe në pjesë të dytë, sikurse në të parën, Kroacia nisi më mirë. Por, me golin e shënuar nga Paul Pogba për 3-1, Franca u këndell dhe fitoi titullin e Botës. Kylian Mbappe më pas (65') vulosi gjithçka 4-1, me një goditje precize pas depërtimit të Lucas Hernandezit. Kroacia vazhdoi me ngulm drejt sulmit. Mandzukic shfrytëzoi gabimin amatoresk të Hugo Llorisit për 4-2, ndërsa 'vatreni' vazhduan të dominojnë me lojë, përkundër se ishin me dy gola në disavantazh. Në fund, Franca festoi titullin e dytë të Botës, pas 20 vjetëve, në finalen me më së shumti gola të shënuara ndonjëherë, që prej asaj të 1958.

11-SHET E FINALES

Formacionet: Franca-Kroacia

Fotot: FIFA/fb

15 July, 2018 @15:53

Janë përcaktuar 11-shet startuese nga Didier Deschamps dhe Zlatko Dalic, para ndeshjes së fundit të Botërorit, finales. FRANCA: Lloris, Pavard,…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror "Rusia 2018" ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Franca-Kroacia

Fotot: FIFA/fb

15 July, 2018 @22:38

Përfundoi Botërori Rusia 2018, me Francën kampione të re të Botës, të cilët në finale mposhtën Kroacinë 4-2. Sa…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018