Të gjitha lajmet

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

Botërori dhe vendi ynë

Shkruan: LUAN MORINA

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit të Kupës, dhe s’do të flitet as pas 12 a 20 viteve. Penalltia në finale ka hasur në kontestim vetëm nga ana e kroatëve dhe përkrahësve të tyre, të cilët duke arsyetuar ‘peshën’ e finales, provojnë të hedhin fajin mbi Pitanan. Po të ndodhte në anën e kundërt, dhe të mos gjykohej, përsëri do të ankoheshin po ashtu ata.

EUFORIA

Nuk mund të anashkaloj as euforinë e tepruar për kroatët në komunitetin tonë. Aq shumë ka pasur një eufori false sa ka lënë në hije të keqe ata pak tifozë të vërtetë të cilët Kroacinë e kanë përkrahur për arsye të ndryshme (jo-banale si shumica), nga kohërat e hershme, edhe në kohërat e hershme kur humbnin nga goli i Semihut, apo kur duhej të duronin budallallëqet e Milan Rapajicit!

EKSPERTIZA

Por, çmenduria më e madhe e kësaj Kupe ka qenë ‘ekspertiza’ e ofruar në shumicën e emisioneve sportive të cilat kanë munguar vetëm në Dasma TV me gjasë! Por, moderatorët e shumicës së emisioneve kanë mundur të ishin moderatorë edhe në këtë televizion, pasi njohuria e tyre për sportin dhe garën në fjalë ka qenë minimale.

OFENDIMI

Duke jetuar në një vend ku dashuria dhe njohura për sportin janë në nivel të ngritur, udhëheqja e këtyre emisioneve nga femra të cilat komentojnë vetëm pamjen e jashtme, dhe më shumë presin paraqitjen e dytë eventuale të Era Istrefit se sa finalen, është ofendim ndaj pjesës së tjetër të femrave që futbollin e përcjellin për futboll.

TROLLERËT

S’mund të përfundoj Ditarin Rus pa përmendur edhe komentimet e RTK-së. Shumica e tyre, mos të përmendi emra, të çojnë mallin sikur janë komikë të dështuar të denjë për të moderuar llogarinë e ‘Troll Football’! Derisa në Gjermani kemi femra që komentojnë finalen e Kupës së Botës, ne jemi të ngujuar me pseudo-komikë me një fjalor rruge pa kurrfarë analize dhe edukimi sportiv që duhet të ofrohet në televizionin publik.

Derisa në Danimarkë, Holandë, femrat kanë një vend të respektuar në analizat e Kupës së Botës, ne i shfrytëzojmë si mish i gjallë për të sjellë shikuesit me epsh para ekraneve. Dhe kjo nuk mund të arsyetohet me ‘ashtu po don tregu’, sepse tregu nuk matet tek ne, e edhe po të donte, misioni i medias është të japë cilësi programore, edukuese, informative! Por…

11SHJA MË E MIRË

Me një formacion 4-3-3, kam përzgjedhur jo një, po tri ekipet më të mira të kësaj Kupe Bote.

Ekipi i parë – Pickford; Meunier; Varane, Godin, Laxalt; Kante, Modric, Eriksen; Mbappe, Griezmann, Kane – Oscar Tabarez;

Ekipi i dytë – Lloris; Trippier, Umtiti, Maguire, Advincula; Mooy, Cheryshev, Coutinho, Hazard, Lozano, Lukaku – Janne Andersson;

Ekipi i tretë – Subasic; Pavard, Granqvist, Mina, Al-Shahrani; Behrami (me vetëm një lojë), Cheryshev, Quintero; Rebic, Inui, Cavani – Akira Nishino;

Tri ekipet e para, me tre trajnerët më të mirë në këtë Kupë të Botës. Të vetmin arsyetim do e jepja për mungesën e Zlatko Dalicit. Një trajner i mirë s’do të angazhonte Luka Modricin, edhe një pjesë të konsiderueshme të ekipit të parë në një ndeshje të panevojshme me Islandën. Lodhja ka qenë kryekëput arsye pse kroatët sot nuk janë kampion bote në futboll.i:

Kolumnet/Analizat/Opinionet, nuk paraqesin qëndrimet e redaksisë.

NGA LIRIA

Edhe Besart Islamaj te Drenica

BOROZANI/ A.P

22 July, 2018 @1:50

Pas Vigan Rexhaj, edhe Besart Islamaj është larguar nga skuadra prizrenase Liria, për t’iu bashkuar radhëve të Drenicës.

DRENICA

Nga Liria, kalon te Drenica

BOROZANI/ A.P

21 July, 2018 @21:48

Mbrojtësi i deritashëm i Lirisë, Vigan Rexhaj, është transferuar te skuadra e Drenicës. Kontrata…

MEDIA TALK

Komenton interesimin e Realit për Icardin

Foto: FCInter/fb

21 July, 2018 @16:28

Shefi i Interit, Luciano Spalleti, ka bërë të ditur për media se ka shenja pozitive që Mauro Icardi do të…

MBROJTËSI ZVICERAN

Djourou në Serie A

21 July, 2018 @16:21

Së fundi ishte pjesë e Antalyasporit në Superligën turke, ndërsa tash do të jetë pjesë e Serie A-së. Mbrojtësi…

NË LËVIZJE

Kololli kalon në Zurich

21 July, 2018 @13:04

Reprezentuesi i Republikës së Kosovës, Benjamin Kololli është lojtar i ri i skuadrës së Zurichut. Mesfushori 26 vjeçar vjen tek…

TOFFIES

Everton pranë transferit 56 milionësh

Foto: J. Finney/Getty

20 July, 2018 @22:29

Mediat britanike shkruajnë se ekipi i kaltër nga qyteti i Liverpoolit, Everton, është shumë afër marrëveshjes me Watfordin për transferimin…

KING POWER

Portieri i Liverpoolit në Leicester

Foto: lcfc.com

20 July, 2018 @22:18

Portieri i deritashëm i Liverpoolit, Danny Ward, ka kaluar në Leicester City për shumën e 14 milionë eurove. Pas…

LOS BLANCOS

Real prezenton Viniciusin

Foto: RealMadridOfficial/fb

20 July, 2018 @22:11

Kampioni i Evropës, Real Madrid, ka prezentuar sot në Santiago Bernabeu, futbollistin e ri të ekipit, Vinicius Junior. Braziliani…

SKIFTERAT

Vilfor Hysa, prej Malte te Gjilani

20 July, 2018 @21:36

Sulmuesi i shumë skuadrave shqiptare, Vilfor Hysa, ka lënë ekipin maltez Lija Athletic për tu bërë pjesë e Gjilanit. …

INTELEKTUALËT

Drita merr mesfushorin e Luftëtarit

20 July, 2018 @21:22

Kampionja e Kosovës në futboll, Drita, ka zyrtarizuar sot përforcimin e ri të skuadrës, që vjen nga Luftëtari i Gjirokastrës,…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Franca-Kroacia

Fotot: FIFA/fb

15 July, 2018 @22:38

Përfundoi Botërori Rusia 2018, me Francën kampione të re të Botës, të cilët në finale mposhtën Kroacinë 4-2. …

Të gjitha lajmet nga Russia 2018