Të gjitha lajmet

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

Kampionët e Botës

Shkruan: LUAN MORINA

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më të mirë edhe ekipi më i mirë? A ka ekipe që kanë bërë lojë më të mirë se Franca në këtë Kupë të Botës? Për mua, francezët kanë bërë futboll të mirë ndoshta në dy ndeshje vetëm – me Argjentinën dhe në finale me Kroacinë! Të tjerat ndeshje kanë qenë më shumë llogaritje që kanë ngjarë ndoshta në lojë shahu.

France

Por, Franca është kampione, dhe me çfarë llogaritje kanë arritur aty, nuk bëhet shumëkush merak! Edhe s’duhet të bëhet! Deschamps bëhet personi i tretë që fiton Kupën e Botës edhe si lojtar edhe si trajner. I pari ka qenë Zagallo, i dyti Beckenbauer. Deschamps mund të konkurrojë me gjermanin pasi ekipet e të dyve kanë fituar Kupën jo me futboll aq atraktiv.

France

Kjo Francë është dashur të ishte edhe kampione Evrope. Dhe do të ishte sikur Deschamps të shfaqte më shumë guxim, dhe sikur portugezët të kishin pasur 90 minuta më shumë të kaluara në terren. Kanë një nga kombinimet më të mira në botë në qendër të mbrojtjes. Hugo Lloris përkundër nja dy gabimeve në këtë garë, është ndër portierët më të mirë në botë. Pavard nga qendërmbrojtësi është adaptuar mirë në krahun e djathtë. Për mesfushën s’kemi çka të shtojmë. As për krahët e sulmit. Një qendërsulmues më i mirë, dhe ec e ndali!

Croatia

Në anën tjetër, kroatët bën maksimumin. Ishin sikur francezët, veçse me një ndeshje të vetme të mirë. Të shkosh në vazhdime kundër Danimarkës, Rusisë, e Anglisë, nuk është rrugë kampioni. Franca e Belgjika kishin përfunduar punët në 90 minuta, edhe atë kundër Argjentinës e Brazilit. Janë të vetëdijshëm që kanë arritur maksimumin që mund të arrijë një kombëtare që preket në Ballkan!

Croatia

Një kombëtare nga një Federatë futbolli e zhytur në skandale krimi sportiv, me një kryetar federate të kontestuar, futbollistë të akuzuar për dëshmi të rrejshme/ndryshim dëshmish, ka bërë më shumë se që do të duhej të bënte! S’duhet të mos përmendim edhe lojën më agresive që kanë pasur në këtë garë, edhe pse kjo mund të mos dëshmohet në statistika, falë Cuneyt Çakirit më së shumti!

Olivier Giroud

Një finale klasike me shumë gola, e para që nga viti 1986 ku shënojnë të dy ekipet nga së paku dy gola, me totalin më shumë se tre gola. Dy të fundit kanë qenë të mërzitshme, me vetëm nga një gol në vazhdime. Një finale që nuk e kemi pritur të ketë këto dy kombëtare, e këtë lojë që e shfaqën të dyja.

THIERRY HENRY

Lë TV-në, fokusohet për trajner

16 July, 2018 @22:19

Sulmuesi legjendar i Francës dhe i Arsenalit e Barcelonës, Thierry Henry, ka bërë të ditur sot se nuk do të…

CRISTIANO RONALDO

Në moshën time, futbollistët shkojnë në Kinë

Fotot: Juventus Official/fb

16 July, 2018 @22:08

Cristiano Ronaldo, që sot zyrtarisht u prezentua te Juventus, ka thënë se është falenderues për mundësinë e dhënë nga ekipi…

GONZALO HIGUAIN

Ramadani po e çon drejt Premier Ligës

16 July, 2018 @15:58

Juventus mund të përfitojë 60 milionë euro nga transferimi i Gonzalo Higuainit në drejtim të Chelseat. Fali Ramadani, menaxher,…

LEONARDO

Para marrëveshjes me Milanin

16 July, 2018 @15:49

Mediat italiane raportojnë sot se braziliani Leonardo është pranë rikthimit në Milan, si menaxher ekzekutiv. Sport Mediaset ka thënë…

PARA NDESHJES: SHKUPI - RANGERS

Shkupi gati ‘për luftë’ ndaj Gerrardit dhe Rangersit

BOROZANI/ D. S.

16 July, 2018 @13:30

Skuadra e drejtuar nga trajneri që u bë kampion në Kosovës me Trepçën’89, Shkupi, është tërëisht gati për të pritur…

NË DRENAS

Feronikeli vazhdon stërvitjet me përforcimet e reja

Fotot: KFFeronikeli/fb

16 July, 2018 @13:19

Skuadra nga Drenasi, Feronikeli , ka shtuar në skuadër në ditët e fundit edhe dy lojtarë ofanziv. Fjala është…

DREJTËSIA NË NDESHJE

Malmo-Drita, me referë nga Luksemburgu

Foto: malmo official/fb

16 July, 2018 @11:07

Skuadra e Dritës, që po garon në fazën e parë kualifikuese të Ligës së Kampionëve, nesër mbrëma ndeshet me Malmon…

CAKTOHEN REFERËT E NDESHJES

Nën referimin zviceran

Foto: prishtinafc.com

16 July, 2018 @10:45

Janë caktuar gjyqtarët e ndeshjes kthyese të raundit të parë UEL ndërmjet Prishtinës dhe Fola të Luksemburgut. Ndeshjen do ta…

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Franca-Kroacia

Fotot: FIFA/fb

15 July, 2018 @22:38

Përfundoi Botërori Rusia 2018, me Francën kampione të re të Botës, të cilët në finale mposhtën Kroacinë 4-2. …

RUSSIA 2018 AWARDS

I riu më i mirë - Kylian Mbappe

15 July, 2018 @21:56

Super talenti francez, Kylian Mbappe, e fitoi çmimin “I riu më i mirë” i Botërorit Rusia 2018. 19 vjeçari Mbappe,…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Franca-Kroacia

Fotot: FIFA/fb

15 July, 2018 @22:38

Përfundoi Botërori Rusia 2018, me Francën kampione të re të Botës, të cilët në finale mposhtën Kroacinë 4-2. …

Të gjitha lajmet nga Russia 2018