Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri


18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti nga shtëpia e futbollit botëror.

Kështu, ekipet do të shohin renditjen e re të FIFAs, ku llogaritja e re do të ketë këtë sistem vlerësimi.

P = Pp + I x (W - We)

0.5 - miqësoret jashtë kalendarit të miqësoreve ndërkombëtare;
1.0 - miqësoret brenda kalendarit të miqësoreve ndërkombëtare;
1.5 - ndeshjet e Ligës së Kombeve (faza grupore);
2.5 - ndeshjet e Ligës së Kombeve (play-off dhe finalet);
2.5 - kualifikimet për garat e konfederatave (UEFA EURO, Copa America, Nations Cup, etj.), kualifikimet për Botërorin FIFA;
3.5 - ndeshjet e garave të konfederatave (para çerekfinaleve) UEFA EURO, Copa America, etj.;
4.0 - ndeshjet e garave të konfederatave (çerekfinalet e tutje) UEFA EURO, Copa America, etj; ndeshjet e Kupës së Konfederatave FIFA;
5.0 - ndeshjet e Botërorit FIFA (para çerekfinaleve);
6.0 - ndeshjet e Botërorit FIFA (çerekfinalet e tutje);

Kosova në qershor ka qenë në pozitën e 141-të të renditjes mujore të FIFAs. Ndërsa TOP 10-shja e FIFAs ka qenë kështu: Gjermania, Brazili, Belgjika, Portugalia, Argjentina, Zvicra, Franca, Polonia, Kili dhe Spanja.Tabela e sqarimeve:

P - pikët Pp - pikët paraprake I - rëndësia e ndeshjes
W - rezultati i ndeshjes (0 - për disfatë, 0.5 - për barazim dhe 1 për fitore) We - rezultati i ndeshjes (We = 1 / (10 ʌ (-dr/600) + 1), ku "dr" është dallimi ndërmjet ekipeve në renditjen e muajit të kaluar.

JEFFERSON LOPES

Ish lojtari i Kukësit, në Gjilan

FFK Superliga

Ish lojtari i Kukësit, në Gjilan

18/07/18 @ 17:27

ALISSON

Liverpool thyen rekordin botëror për transferin e portierit

Premier League/Serie A/Transfere

Liverpool thyen rekordin botëror për transferin e portierit

18/07/18 @ 15:31

SISTEMI DIGJITAL I GARAVE

FFK thërret administratorët e klubeve

FFK Superliga/FFK Liga e parë

FFK thërret administratorët e klubeve

18/07/18 @ 14:34

VIDEO

Punimet vazhdojnë te Arena Kombëtare

Kombëtarja

Punimet vazhdojnë te Arena Kombëtare

18/07/18 @ 14:25

EUROPA LEAGUE

Drita vazhdon rrugën në Europa League

FFK Superliga/Champions League/Europa League

Drita vazhdon rrugën në Europa League

18/07/18 @ 11:26

KONTROLLOHET REFEREËT

Orari i kontrolleve për referë

FFK Superliga/FFK Liga e parë

Orari i kontrolleve për referë

17/07/18 @ 16:39

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Russia 2018/International/Analiza

Kampionët e Botës

16/07/18 @ 23:09

THIERRY HENRY

Lë TV-në, fokusohet për trajner

Premier League/International/Transfere

Lë TV-në, fokusohet për trajner

16/07/18 @ 22:19

CRISTIANO RONALDO

Në moshën time, futbollistët shkojnë në Kinë

Serie A

Në moshën time, futbollistët shkojnë në Kinë

16/07/18 @ 22:08

GONZALO HIGUAIN

Ramadani po e çon drejt Premier Ligës

Premier League/Serie A/Transfere

Ramadani po e çon drejt Premier Ligës

16/07/18 @ 15:58

UEFA

EURO2020 - UEFA vendos për numrin e zëvendësimeve të lejuara

Evropiani/Liga e Kombeve/International

EURO2020 - UEFA vendos për numrin e zëvendësimeve të lejuara

31/03/21 @ 16:06

GJEORGJIA

Ish-futbollisti i Bayernit, drejton rivalin e Kosovës

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja/International/Transfere

Ish-futbollisti i Bayernit, drejton rivalin e Kosovës

15/02/21 @ 23:26

NDËRKOMBËTARE

Pas eliminimit nga Kosova, Molldavia emëron selektorin e ri

Liga e Kombeve/Transfere

Pas eliminimit nga Kosova, Molldavia emëron selektorin e ri

12/02/21 @ 23:43

CRISTIANO RONALDO

Synimi i radhës, historik

Evropiani/Liga e Kombeve/Serie A/International

Synimi i radhës, historik

31/12/20 @ 02:48

E FUNDIT

Gjermania merr vendim për Löwin

Evropiani/Liga e Kombeve/International

Gjermania merr vendim për Löwin

30/11/20 @ 17:49

KOMISIONI DISIPLINOR I UEFA-së

UEFA i jep fitoren Zvicrës në tavolinë dhe mbijetesën në Ligën A!

Liga e Kombeve

UEFA i jep fitoren Zvicrës në tavolinë dhe mbijetesën në Ligën A!

27/11/20 @ 00:43

QUALIFICATION MATHs

Si shkohet nga Liga e Kombeve në Kampionatin Botëror “Katari 2022” dhe direkt?

Liga e Kombeve

Si shkohet nga Liga e Kombeve në Kampionatin Botëror “Katari 2022” dhe direkt?

20/11/20 @ 04:10

NATIONS LEAGUE FINALS 20/21

Kur zhvillohet Final Four i Ligës së Kombeve?

Liga e Kombeve

Kur zhvillohet Final Four i Ligës së Kombeve?

20/11/20 @ 03:13

ANALIZA PAS NDESHJES

Pas çdo mundimi, vjen lehtësimi

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja/Analiza

Pas çdo mundimi, vjen lehtësimi

19/11/20 @ 18:22

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Kosova-Moldavia

Liga e Kombeve/Përfaqësuesja

Notat e futbollistëve: Kosova-Moldavia

18/11/20 @ 22:43


 
Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve