Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

GRUPI F: BELGJIKA - KANADAJA

Kanada s’shënon penalltinë, Belgjika triumfon minimalisht

Kanada s’shënon penalltinë, Belgjika triumfon minimalisht


23 November, 2022 @23:07

Belgjika ka arritur të shënojë fitore në ndeshjen e parë të Botërorit, duke qenë të shtyer për një durim masiv të tentimeve nga Kanadaja. Kanadaja dominoi në pozicione për gol, por ishin shterp para golit, vecanërisht momenti jetik për ta, kur penalltinë e Alphonso Daviesit e mbrojti Thibaut Courtois.

Portieri bleg mbrojti edhe një rast të mirë të Alistair Johnstonit, derisa Michy Batshuayi në anën tjetër shënoi për epërsi, që doli të jetë edhe goli i fitores për Belgjikën!

TABELA, REZULATET dhe ORARI

Belgjika 1-0 Kandaja [Michy Batshuayi 44] në fund, por Kandaja humbi edhe një mundësi të mirë me Jonathan Davidin, që gjithashtu u ndalë nga Courtois, njëjtë sikurse nga Cyle Larin.

Në fund, Belgjika kapi trepikëshin derisa Kandaja që iu kthye Botërorit pas 36 vitesh do të kërkojë pikët e para në ndeshjet e mbetura.


 
Të gjitha lajmet nga Botërori