Të gjitha lajmet

VENDIMI I KE-së

Liga e Dytë do të vazhdojë edhe për një stinor me sistem të njëjtë

Liga e Dytë do të vazhdojë edhe për një stinor me sistem të njëjtë


12 January, 2021 @22:25

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv (KE) sot ka marrë vendim që Liga e Dytë e Kosovës në futboll të vazhdojë edhe në stinorin e ardhshëm, me sistem të njëjtë të garave sikurse këtë stinor.

E njëjta vlen edhe për Ligën e Tretë të Kosovës, që është e ndarë në katër rajone.

Kështu, nga Liga e Dytë e Kosovës do të bien vetëm dy skuadrat e fundit në renditje edhe në sezonin që vjen. Ndërsa nga Liga e Tretë e Kosovës kampionët e grupeve do të luajnë ndeshje barazhi prej ku fituesit do të sigurojnë plasmanin në Ligë të Dytë të Kosovës.

“KE edhe një herë diskutoi për sistemin e garave në Ligën e Dytë dhe Ligën e Tretë, me ç’rast vendosi që edhe në edicionin e ardhshëm Liga e Dytë të ketë 16 skuadra, e ku dy skuadra do të vijnë nga Liga e Tretë (me ç’rast kampionët e grupeve luajnë lojë barazhi, ku fituesit e tyre inkuadrohen në Ligën e Dytë), derisa nga liga largohen dy skuadrat e fundit në renditje,” ka bërë të ditur FFK në njoftimin e lëshuar sot.

Kampioni dhe nënkampioni i Ligës së Dytë sigurojnë Ligën e Parë të Kosovës.

Ndërsa në PG 2020/21 FFK ka shkruar qartë se nga Liga e Dytë do të largohen 6 skuadrat e renditura nga pozita: 11, 12, 13, 14, 15 dhe 16, ku rënia e tyre bëhet në Ligat e Treta të Kosovës, rajonale, sipas përkatësisë, konfiguracionit dhe shtrirjes gjeografike.

Kështu, tash ashpërsia e luftës për mbijetesë në Ligë të Dytë të Kosovës do të jetë shumë më e vogël, derisa duke parë rezultatet e pjesës së parë të stinorit Galaksia thuajse është dorëzuar dhe mbetet të kuptohet cila nga 2-3 skuadrat tjera potenciale për rënie, do të dorëzohen në luftë - për vendin tjetër që rrëzon poshtë.

tabela

 

 

 


SUPERKUPA E KOSOVËS

Nuhiu: Të mësojmë nga humbja, kampionati i zjarrtë

FFK Superliga

Nuhiu: Të mësojmë nga humbja, kampionati i zjarrtë

23/01/21 @ 15:02

SUPERKUPA E KOSOVËS

Ramadani: Fituam me meritë, ia dedikojmë Plisave

FFK Superliga

Ramadani: Fituam me meritë, ia dedikojmë Plisave

23/01/21 @ 14:56

SUPERKUPA E KOSOVËS

Për të dhjetën herë, Prishtina fituese e Superkupës!

FFK Superliga

Për të dhjetën herë, Prishtina fituese e Superkupës!

23/01/21 @ 14:06

11-SHET

Formacionet zyrtare: Drita - Prishtina

FFK Superliga

Formacionet zyrtare: Drita - Prishtina

23/01/21 @ 11:05

SUPERKUPA: PRE-MATCH

Drita - Prishtina, dueli për kupën e parë të vitit

FFK Superliga

Drita - Prishtina, dueli për kupën e parë të vitit

23/01/21 @ 09:55

MIQËSORE

Llapi mposhtet nga rusët

FFK Superliga

Llapi mposhtet nga rusët

22/01/21 @ 18:16

MIQËSORE

Edhe një fitore në miqësore për Gjilanin

FFK Superliga

Edhe një fitore në miqësore për Gjilanin

22/01/21 @ 17:20

SUPERKUPA

Boshnjaku: Na pret ndeshje e vështirë, synojmë fitoren

FFK Superliga

Boshnjaku: Na pret ndeshje e vështirë, synojmë fitoren

22/01/21 @ 16:57

FAZA PËRGATITORE

Drenica aranzhon miqësoren e radhës në Durrës

FFK Superliga

Drenica aranzhon miqësoren e radhës në Durrës

21/01/21 @ 15:43

FAZA PËRGATITORE

Llapi nesër kundër skuadrës ruse

FFK Superliga

Llapi nesër kundër skuadrës ruse

21/01/21 @ 15:20


Të gjitha lajmet nga FFK Superliga