Të gjitha lajmet

GRUPI I KOSOVËS DHE SELEKTORI I RI

Parakualifikimet një-vjeçare me Marmarinosin

Christos Marmarinos, greku që do të drejtojë Kosovën në para-kualifikime për Botërorin 2023/ Foto: FBK

Parakualifikimet një-vjeçare me Marmarinosin


14 February, 2020 @22:30

Sot në Prishtinë në një konferencë për shtyp, Federata e Basketbollit të Kosovës prezantoi selektorin e ri të Kosovës në basketboll, grekun Christos Marmarinos.

Marmarinos 42 vjeç, që ka punuar për kohë të gjatë me Olympiacosin dhe ka përvojë si trajner në Summer League të NBA-së, së fundi ka qenë trajner i ekipit japonez Nishinomiya Storks.

Greku, që bëhet selektori i parë i Kosovës nga ky vend, pas amerikanit Brad Greenberg dhe boshnjakut Damir Mulaomerovic, në konferencë ka thënë se synimi i tij me ekipin është fitorja.

FIBA draw

“Jam i nderuar që do të drejtojë Kosovën dhe do të kem mundësi të punojë me lojtarët e Kosovës. Për mua është një mundësi e mirë, por shpresoj se bashkë do të bëjmë punë të mirë dhe të kemi suksese. Synimi është fitorja. Kemi dy ndeshje të vështira tash, por do të përqëndrohemi te forcat tona dhe lojtarët që kemi në dispozicion,” ka qenë i qartë Marmarinos.

Përgatitjet e Kosovës për ndeshjet e grupit parakualifikues për në Kampionatin Botëror 2023 fillojnë të hënën, në ditën e Pavarësisë së vendit.

Kjo pasi që ndeshja e parë e Kosovës në Grupin B luhet më 20 shkurt. Kosova pret Islandën me të 20-tin, ndërsa i shkon Luksemburgut më 23 shkurt - që edhe do të mbyll ciklin e ndeshjeve të muajit shkurt.

Më pas, ndeshjet tjera të grupit luhen në nëntor 2020. Kosova do të jetë mysafire e Sllovakisë dhe Islandës, më 26 e 29 të nëntorit të këtij viti.

Christos Marmarinos, Kosovo national team coach

E faza grupore mbyllet në këtë muaj, një vjet pas. Më 18 shkurt Kosova pret Luksemburgun dhe më 21 shkurt pret Sllovakinë në ndeshjen mbyllëse të grupit.

Kosova gjendet në Grupin B parakualifikues për Botërorin 2023, ndërsa kundërshtar ka pra Sllovakinë, Islandën dhe Luksemburgun.

Dy vendet e para të grupit do të kualifikohen në fazën e dytë parakualifikuese që luhet në verë të vitit 2021, ku grupeve do t’i bashkangjiten edhe tetë ekipe tjera, për të kërkuar vend në kualifikime për Botërorin 2023 nga zona e skuadrave evropiane.

Greku qëndroi në ditët e kaluara në Rahovec, për të parë basketbollistët potencial të skuadrës në lojë. Në Rahovec po mbahet Final 8 e Kupës së Kosovës, ndërsa Marmarinos pa ndeshjen Rahoveci-Peja, shkroi diçka në fletoren e tij, e sot publikoi edhe listën e gjërë të të ftuarve, që do të reduktohet para ndeshjes.


KOSOVA

Prezantohet trajneri, publikohet lista e Kosovës

Përfaqësuesja

Prezantohet trajneri, publikohet lista e Kosovës

14/02/20 @ 15:22

KOSOVA

Sot bëhet prezantimi i trajnerit dhe lista e Kosovës

Përfaqësuesja

Sot bëhet prezantimi i trajnerit dhe lista e Kosovës

14/02/20 @ 13:15

FINAL 8

Pikat e shitjes dhe çmimi i biletave për finale

FBK Superliga/FBK Liga e Parë/FBK Liga e Femrave

Pikat e shitjes dhe çmimi i biletave për finale

14/02/20 @ 14:55

BOSTON CELTICS

Boston pensionon numrin e legjendës

NBA

Boston pensionon numrin e legjendës

14/02/20 @ 10:09

KUPA E KOSOVËS / MVP

Arion Balluku MVP në finalen e Kupës (Liga e Parë)

FBK Liga e Parë

Arion Balluku MVP në finalen e Kupës (Liga e Parë)

14/02/20 @ 12:38

KUPA E KOSOVËS / PEJA - RAHOVECI

Ç3: Shpërthen Peja, afër finales

FBK Superliga

Ç3: Shpërthen Peja, afër finales

13/02/20 @ 20:35

KUPA E KOSOVËS / PEJA - RAHOVECI

Shpërthim në pjesën e dytë, Peja në finale!

FBK Superliga

Shpërthim në pjesën e dytë, Peja në finale!

13/02/20 @ 21:02

FORMACIONET STARTUESE

Peja - Rahoveci, pesëshet startuese

FBK Superliga

Peja - Rahoveci, pesëshet startuese

13/02/20 @ 18:58

KUPA E KOSOVËS / PEJA - RAHOVECI

+4 diferenca pas 20 minutave

FBK Superliga

+4 diferenca pas 20 minutave

13/02/20 @ 20:04

FINAL 4: YLLI - BASHKIMI

Radovic me Yllin bën mrekullinë, eliminon dy kampionët e fundit të Kosovës, arrin finalen

FBK Superliga

Radovic me Yllin bën mrekullinë, eliminon dy kampionët e fundit të Kosovës, arrin finalen

13/02/20 @ 18:48

KUPA E KOSOVËS / YLLI - BASHKIMI

Ylli vs. Bashkimi, pesëshet startuese

FBK Superliga

Ylli vs. Bashkimi, pesëshet startuese

13/02/20 @ 16:31

KUPA E KOSOVËS / YLLI - BASHKIMI

Ylli vs. Bashkimi, mbyllet pjesa e parë

FBK Superliga

Ylli vs. Bashkimi, mbyllet pjesa e parë

13/02/20 @ 17:24

EKSKLUZIVE

Vëllaznimi ndanë rrugët me trajnerin Malinkov

FBK Superliga/Transfere

Vëllaznimi ndanë rrugët me trajnerin Malinkov

01/02/21 @ 15:09

BASHKIMI

Lëndohet Altin Gashi

FBK Superliga

Lëndohet Altin Gashi

01/02/21 @ 11:39

FINAL 8 NË SUHAREKË

Ditët, orari dhe ndeshjet e “Final 8” 2021

FBK Superliga/FBK Liga e Parë/FBK Liga e Femrave

Ditët, orari dhe ndeshjet e “Final 8” 2021

01/02/21 @ 10:55

MITROVICË

KB Trepça angazhon ish-lojtarin në pozitë të ndihmës-trajnerit

FBK Superliga/Transfere

KB Trepça angazhon ish-lojtarin në pozitë të ndihmës-trajnerit

31/01/21 @ 21:59

SHËNOI REKORD TË STINORIT, FLET MALA

Heroi i ndeshjes Mala, ia dedikon fitoren…

FBK Superliga

Heroi i ndeshjes Mala, ia dedikon fitoren…

31/01/21 @ 21:39

NDIHMËS-TRAJENERI I RAHOVECIT

Duhet të tejkalojmë këtë krizë të rezultateve

FBK Superliga

Duhet të tejkalojmë këtë krizë të rezultateve

31/01/21 @ 21:13

DEKLARATA E TRAJNERIT TË BASHKIMIT

Rikthimi i madh i Bashkimit, flet trajneri Bajra

FBK Superliga

Rikthimi i madh i Bashkimit, flet trajneri Bajra

31/01/21 @ 20:59

DEKLARATA E TRAJNERIT TË G. E. YLLIT

Përgatitja e mirë na solli fitoren

FBK Superliga

Përgatitja e mirë na solli fitoren

31/01/21 @ 20:45

VIDEO HIGHLIGHTS

Highlights nga ndeshja Bashkimi-Rahoveci

FBK Superliga

Highlights nga ndeshja Bashkimi-Rahoveci

31/01/21 @ 19:56

BASHKIMI

Musab Mala me rekord të stinorit

FBK Superliga

Musab Mala me rekord të stinorit

31/01/21 @ 19:36


Të gjitha lajmet nga FBK Superliga