Të gjitha lajmet

ANADOLU EFES

Pas 10 vitesh, bëhen kampionë

Foto: NTVSpor/tw

Pas 10 vitesh, bëhen kampionë

22 June, 2019 @11:04

Pas një serie fantastike në finalen e PlayOffit të elitë së basketbollit turk, Anadolu Efes duke e fituar 89-74 Fenerbahçen, është bërë kampione e Turqisë.

Deri në ndeshjen vendimtare

Seria ka shkuar në ndeshjen e fundit vendimtare, duke arritur në të shtatën ku me fitore Efes bëri diferencën vendimtare 4-3.

Me 4 treshe të humbura nga Melih Mahmutoglu-ja i Fenerbahçes në çerek të parë, Efesi nisi mirë ndeshjen. Ndërsa fundi i çerekut të parë pa rezultatin 22-21. Pjesa e parë përfundoi me rezultat 44-37. Këtu Shane Larkin dallohej te Efesi, ndërsa Marko Guduric te Feneri.

Më të dalluarit

Kjo epërsi u ruajt nga vendasit në çerekun e tretë, të cilin e përfunduan me 69-58, ndërsa Larkin vazhdoi me performancë të mirë edhe në çerekun e fundit, duke kryer ndeshjen me 38 pikë të shënuara për përfundimtaren 89-74. Larkin edhe u zgjodh MVP i ndeshjes.

Te Feneri, që 7.06 minuta para fundit të ndeshjes mbeti pa Nicolo Mellin që bëri 5 gabime personale, më efikasit ishin Kostas Sloukas me 21 dhe Marko Guduric me 19 pikë.

Anadolu Efes

Anadolu Efes kështu fitoi titullin e 14 të kampionit në Turqi, duke e zgjeruar rekordin e titujve. Para 10 vitesh, në stinorin 2008/09 Efes kishte mposhtur gjithashtu Fenerbahçen në finale.

 

CITY

Pep zbulon se sa do të mungojë Sane

9 August, 2019 @17:06

Leroy Sane pritet të mungojë rreth gjashtë ose shtatë muaj pasi që pësoi lendim të gjurit. 23 vjeçari, krisi ligamentin…

ARRIHET MARRËVESHJA

Gjykatësi vendos për ditët e LaLigas

9 August, 2019 @17:02

La Liga dhe Federata e Futbollit e Spanjës kanë arritur marrëveshje përfundimtare sa i përket orarit të ndeshjeve për sezonin…

DANEZI

Edhe Schone largohet nga Ajaxi

9 August, 2019 @16:56

Transferi më i ri i ekipit të Genoa, Lasse Schone është zyrtarizuar gjatë dites së sotme. Për ekipin e…

RIKTHIM NË SUPERIORE

Ish mbrojtësi i kombëtares dhe Skënderbeut, te Tirana

9 August, 2019 @15:46

Futbollisti me përvojë, që së fundi luajti si mbrojtës te Skënderbeu i Korçës, Kristi Vangjeli, është zytarizuar sot si lojtar…

DREJTOR SPORTIV

Artim Pollozhani te Flamurtari i Vlorës

9 August, 2019 @15:42

Ish futbollisti i reprezentacionit të Maqedonisë dhe futbollisti i Flamurtarit të Vlorës, Artim Pollozhani, pas vënies së këpucëve në gozhdë…

Të gjitha lajmet nga