Të gjitha lajmet

TURNE

RedBull Reign çon më të mirët në SHBA

RedBull Reign çon më të mirët në SHBA

9 May, 2018 @21:30

Një garë e re, interesante e organizuar nga Red Bull, që do të mbahet për herë të parë në Kosovë - do ta dërgojë ekipin më të mirë të vendit në finalen botërore, që do të mbahet në SHBA.

Red Bull Reign është garë basketbolli, e cila përdor një sistem unik të rregullave duke u bazuar në rregulloren e FIBAs, me sistemin e veçantë të vlerësimit, sistemin kumulativ. Ekipi me më së shumti pikë vazhdon përpara. Me më shumë se 25 shtete, ekipet nga 4 lojtarë garojnë në ndeshje 8 minutëshe. Gara është e hapur për ekipe nga 3 deri në 4 lojtarë, të moshës 16 +; Pjesëmarrës meshkuj dhe femra janë të mirëseardhur.

Ekipet do të garojnë me shkathtësi dhe shpresë që të fitojnë një udhëtim special në vendin e Goodman League, Barry Farms - Washington D.C. për të përfaqësuar Kosovën në finalen botërore.

Gara do të zhvillohet në Prizren dhe Prishtinë, e më pas finalja e madhe do të mbahet në sheshin Zahir Pajaziti të Prishtinës.

PRIZREN 12 dhe 13 MAJ 2018

Ora 11:00;
Fusha e sportit: Andrra;

PRISHTINË 17 dhe 18 MAJ 2018


Ora 11:00;
Fusha e sportit: 1 Tetori;

FINALJA E MADHE KOMBËTARE:

26 MAJ 2018
Ora 12:00
Sheshi Zahir Pajaziti, PRISHTINË.

Ndeshjet kualifikuese luhen me raunde. Raundi i parë përbëhet nga 12 ekipe që caktohen me short. Nga këto, 8 ekipe me më së shumti pikë të shënuara do të vazhdojnë në raundin e dytë.

Në fazën kualifikuese marrin pjesë 24 ekipe (4 grupe me nga 6 ekipe).

Finalja kombëtare mbahet në Prishtinë, ku 8 ekipet fituese nga secili qytet do të ndeshet mes veti.

E më 26 maj, në mesditë, zhvillohet finalja kombëtare që do të përcaktojë grupin fitues dhe njëkohësisht përfaqësuesen kosovare në SHBA.

 NEW YORK

Knicks merr ish-trajnerin e Grizzlies

9 May, 2018 @9:29

New York Knicks ka bërë të ditur se ka arritur marrëveshje me trajnerin 43 vjeçar, David Fizdale. Fizdale, për herë…

GAME 5: ROCKETS - JAZZ

Raketat në finale të konferencës

Foto: nba.com

9 May, 2018 @9:06

Houston Rockets, e mposhti Utah Jazzin në ndeshjen e pestë të serisë me rezultat 112-102 dhe u kualifikua në finale…

INFORMATORI I FUNDIT I GJYSMËFINALES

Referët e Ylli-Prishtina, dënohen me mosdelegim

Foto: R. Gashi/KBYlli/fb

8 May, 2018 @11:50

Treshja e referëve të ndeshjes së fundit të serisë gjysmëfinale ndërmjet Yllit dhe Prishtinës, Daut Mehmeti (kryesor), Dardan Maxhuni (gjyqtar…

PLAYOUT FIGHT

Prishtina e Re mbetet në Ligë të Parë

7 May, 2018 @15:25

Prishtina e Re përkundër humbjes në ndeshjen e dytë të barazhit, me rezultatin e mirë nga ndeshja e parë, ka…

FINAL SERIES

Termini i ndeshjes së parë finale

7 May, 2018 @14:22

Pas një jave pushim, ekipet që kanë siguruar finalen e Play-Offit të Superligës do t’ia nisin betejave të fundit, në…

GAME 4: JAZZ - ROCKETS

Houston afër finales së Konferencës

Foto: Rockets/fb

7 May, 2018 @12:49

Lideri i Konferencës Perëndimore, Houston Rockets, duke e mposhtur Utah Jazzin me rezultat 100-87, arriti fitoren e tretë në këtë…

GAME 4: PELICANS - WARRIORS

Durant 38, kampioni pranë finales së Konferencës

Foto: GSW/twitter

7 May, 2018 @12:35

Kampioni aktual i NBA-së, Golden State Warriors, ka arritur që të marr një fitore në udhëtim duke e mposhtur New…

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

AEK triumfon në Ligë të Kampionëve

Fotot: championsleague.basketball

7 May, 2018 @11:52

Skuadra që eliminoi Nymburkun e Dardan Berishës në të tetën e finales së Ligës së Kampionëve të basketbollit, AEK, ka…

FINALET, NDESHJA 3: TIRANA-TEUTA

Tirana merr epërsinë në finale të PlayOffit

BOROZANI/ A. P.

6 May, 2018 @21:03

Basketbollistët e Tiranës kanë shënuar fitore në ndeshjen e tretë të serisë finale të PlayOffit në Shqipëri, duke dalë kështu,…

GAME 3: JAZZ - ROCKETS

Houston kalon në epërsi kundër Utah

Foto:nba.com

5 May, 2018 @10:34

Lideri i Konferencës Perëndimore, Houston Rockets, duke e mposhtur Utah Jazzin me rezultat 113-92, kaloi 2-1 në epërsi në seri. …

VUSHTRRIA - VËLLAZNIMI

Vëllaznimi në ndjekje të kreut

2 December, 2018 @21:58

Skuadra gjakovare, Vëllaznimi, e kaloi pa problem pengesën e Vushtrrisë, duke e mposhtur kundërshtarin me rezultat 66-88. Atik Koshi…

DON BOSKO - UNITED BASKETBALL

Fitore me vlerë Play Offi nga skuadra e Spaqit

2 December, 2018 @21:42

Një fitore e lehtë por me vlerë të madhe shënoi dje skuadra e Don Boskos, duke e mposhtur United Basketballin…

PRISHTINA E RE - PENZA

Prishtina e Re lehtë ndaj Penzës

2 December, 2018 @21:37

Skuadra e trajnerit Albert Sylejmani, Prishtina e Re, e mposhti Penzën me rezultat 87-68. Luftim Cikaqi ishte më i…

DRITA - FERONIKELI

Feronikeli kampion vjeshtor

TOPSPORTI

2 December, 2018 @21:33

Skuadra nga Drenasi, Feronikeli, e mbylli stinorin vjeshtor pa humbje. Viktima e radhës ishte Drita, që e mposhtën me rezultat…

KUPA E KOSOVËS

Orari i raundit të dytë në Kupën e Kosovës

23 November, 2018 @18:25

Caktohet orari i raundit të dytë në Kupën e Kosovës në basketboll. Ndeshjet do të luhen nesër dhe të dielën. …

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Parë