Të gjitha lajmet

BOREA - BASHKIMI

Rekord sezonal për fitore

TOPSPORTI/ L.D

Rekord sezonal për fitore

9 March, 2019 @18:34

Në ndeshjen hapëse të xhiros së XX të Superligës së Kosovës në basketboll, skuadra e Bashkimit ka shënuar fitore lehtë të parashikueshme ndaj Boreas në Pejë.

Kampioni në fuqi i Kosovës dominoi që nga fillimi e deri në fund, ndërsa ndeshja u mbyll me rezultatin e thellë përfundimtar 58-142 (19-38, 15-22, 8-42, 16-40).

Dominimi i plotë i prizrenasve më së miri mund të shpjegohet me faktin që ata për vetëm 3 çerekë shënuan plot 102 pikë, derisa ndeshjen e mbyllën me plot 142 pikë të shënuara, duke e thyer rekordin sezonal të skuadrës, i cili ishte 116 pikë dhe që u shënua në ndeshjen e parë ndaj Boreas në Prizren.

Katër lojtarë të Bashkimit shënuan mbi 20 pikë personale sonte (Karanezi, Wofford, Haney Jr. dhe Hajrizi), derisa më të dalluarit prej tyre ishin Ujkan Karanezi me 26 pikë, 14 kërcime e 2 asistime dhe Lamar Wofford me 26 pikë, 13 kërcime e 2 asistime. Te Borea më i dalluari ishte kapiteni Ilir Shala me 22 pikë, 7 kërcime e 2 asistime.

TABELA AKTUALE

Pas 20 xhirove të zhvilluara, Bashkimi ka bilanc 10-10, kurse Borea sivjet ka shënuar vetëm 3 fitore dhe ndodhet në pozitën e fundit në klasifikim.

Xhiron e ardhshme, prizrenasit e presin në shtëpi Trepçën nga Mitrovica, kurse Borea përballet me Yllin në Suharekë.

REPREZENTUESI I KOSOVËS

Mikaile Tmusic nënshkruan me KK Podgorica

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

1 July, 2020 @22:03

Basketbollisti i reprezentacionit të Kosovës, Mikaile Tmusic, që u bë kampion me Bashkimin dhe Prishtinën në Kosovë, pas katër vitesh…

E FUNDIT

FIBA publikon Rregullat Zyrtare të Basketbollit 2020

25 June, 2020 @12:54

Pas ndryshimeve të paraqitura nga Komisioni Teknik dhe miratuar nga Bordi Qendror i FIBA-s në Mars 2020, FIBA ka publikuar…

BRETT PRAHL

Basketbollisti që veshi fanellën e Pejës, në elitën polake

Brett Prahl, në ndeshjen e Kupës së Kosovës me Pejën/ TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

24 June, 2020 @15:25

Basketbollisti amerikan që veshi fanellën e Pejës në fillim të këtij viti dhe fitoi Kupën e Kosovës me ekipin verdhezi,…

FIBA EUROPE

Vendosen datat për evropianët 2021

18 June, 2020 @13:36

Bordi i FIBA Evropës ka vendosur për datat e sakta të FIBA Kampionateve Evropiane të vitit 2021. Sipas vendimit të…

KOSOVARI I NATYRALIZUAR

Ish lojtari i Prishtinës e Pejës, nënshkruan me Gostivarin

16 June, 2020 @22:17

Basketbollisti që mbronte ngjyrat e reprezentacionit të Kosovës dy vite më parë, Malcolm Armstead dhe ka luajtur për Prishtinën e…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga