Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

GRUPI C

SHBA ndal Turqinë në fund

SHBA ndal Turqinë në fund


1 September, 2014 @1:06

Para ndeshjes, po të kishte thënë dikush se Turqia do ta mundojë SHBA-në, të gjithë do të qeshnin.

Por, skuadra e Turqisë befasoi të gjithë pranishmit që ishin në sallë e pranë televizionit. Djelmoshat e trajnerit Ergin Ataman, gati tre çerekët e parë, luftuan kokë më kokë me Dream Teamin.

Kurse një dekoncentrim i vogël i Turqisë, mjaftoi për amerikanët që ta marrin ndeshjen në duart e tyre, duke u treguar të pandalshëm.

Në fund SHBA-të treguan fuqinë për të fituar 98-77.

Më i miri tek SHBA-të ishte Kenneth Faried me 22 pikë e 8 kërcime, ku u ndihmua edhe nga Anthony Davis me 19 pikë, ndërsa në anën tjetër, te turqit, Cenk Akyol luajti me 12 pikë, që ishin të pamjaftueshme për Turqinë.

Kjo ishte fitorja e dytë e Amerikës në Grupin C, derisa Turqia e shijoi humbjen e parë, pas dy ndeshjeve të zhvilluara.


 
Të gjitha lajmet nga Spanja 2014