Të gjitha lajmet

GRUPI C

SHBA ndal Turqinë në fund

SHBA ndal Turqinë në fund

1 September, 2014 @1:06

Para ndeshjes, po të kishte thënë dikush se Turqia do ta mundojë SHBA-në, të gjithë do të qeshnin.

Por, skuadra e Turqisë befasoi të gjithë pranishmit që ishin në sallë e pranë televizionit. Djelmoshat e trajnerit Ergin Ataman, gati tre çerekët e parë, luftuan kokë më kokë me Dream Teamin.

Kurse një dekoncentrim i vogël i Turqisë, mjaftoi për amerikanët që ta marrin ndeshjen në duart e tyre, duke u treguar të pandalshëm.

Në fund SHBA-të treguan fuqinë për të fituar 98-77.

Më i miri tek SHBA-të ishte Kenneth Faried me 22 pikë e 8 kërcime, ku u ndihmua edhe nga Anthony Davis me 19 pikë, ndërsa në anën tjetër, te turqit, Cenk Akyol luajti me 12 pikë, që ishin të pamjaftueshme për Turqinë.

Kjo ishte fitorja e dytë e Amerikës në Grupin C, derisa Turqia e shijoi humbjen e parë, pas dy ndeshjeve të zhvilluara.

MIKE MARTIN

Bashkimi zyrtarizon edhe një të huaj para Superkupës

11 September, 2018 @22:55

Skuadra kampione e Kosovës në basketboll, Bashkimi, ka zyrtarizuar para pak çastesh edhe një basketbollist të huaj për stinorin e…

MË TË MIRËT E BOTËRORIT

Pesëshja e Botërorit

15 September, 2014 @16:40

Kenneth Faried dhe Kyrie Irving janë dy basketbollistët nga kampionja e Botës, SHBA-ja, të cilët janë përfshirë në pesëshen më…

MAKINERIA AMERIKANE

American Beauty

fiba

14 September, 2014 @22:45

SHBA ka arritur të mbrojë titullin e Kampionit të Botës në basketboll duke e mposhtur lehtë Serbinë në finale me…

E BRONZTA

Franca, e treta

fiba

13 September, 2014 @20:40

Skuadra e Francës ka arritur që të mposht Lituaninë në ndeshjen e vlefshme për të përcaktuar fituesin e medaljes së…

EKSKLUZIVE

“Hesapi i shtëpisë nuk u përputh me atë të çarshisë”

fiba

12 September, 2014 @9:22

Gjithçka ishte përgatitur dhe projektuar (për të mos thënë “e kurdisur”) që nikoqiri i kampionatit botëror, Spanja, të ecte deri…

Të gjitha lajmet nga Spanja 2014