Të gjitha lajmet

DUELI I NATËS

Spanja e pakapshme për Francën

fiba

Spanja e pakapshme për Francën

3 September, 2014 @23:52

Skuadra e Spanjës është treguar arrë e fortë për Francën sonte duke e mposhtur thellë 88-64. Ekipi i udhëhequr nga trajneri Juan Orenga është treguar i pakapshëm kundrejt kampionit të fundit europian duke krijuar avantazh çerek pas çereku për të përmbyllur ndeshjen me mbi 20 pikë epërsi, saktësisht 24 pikë. 

Spanjolli i NBA-së, Marc Gasol, ka qenë i pakapshëm për mbrojtjen e Trekolorëve. Ai ka shënuar 17 pikë dhe ka rrëmbyer 6 kërcime për të shtuar 3 vjedhje topi, 2 asistime dhe 1 bllokadë në fitoren e katërt të ekipit të tij në Grupin A. 

Saktësia e madhe nga gjuajtjet e lira, ka qenë edhe një faktor i rëndësishëm te spanjollët, të cilët kanë pasur saktësi prej 82% nga pikët e penalltisë. 

Te françezët, Florent Pietrus, ka qenë ai që luftoi më së shumti përkundër se shënoi vetëm tre pikë. Pietrus arriti 8 kërcime dhe dy asistime të rëndësishme gjatë ndeshjes, ku ekipi i tij regjistroi disfatën e dytë të Botërorit dhe tashmë është ndalur në pozitën e katërt - një xhiro pa përfunduar faza e parë grupore e “Spanja 2014”. 

Spanja vazhdon të mbetet lidere e Grupit A me të gjitha fitore dhe në ndeshjen e fundit e pret qetë Serbinë, e Franca Iranin.  Tabela aktuale, Grupi A:

1 Spanja 4-0
2 Brazili 3-1
3 Serbia 2-2
4 Franca 2-2
5 Irani 1-3
6 Egjipti 0-4

MIKE MARTIN

Bashkimi zyrtarizon edhe një të huaj para Superkupës

11 September, 2018 @22:55

Skuadra kampione e Kosovës në basketboll, Bashkimi, ka zyrtarizuar para pak çastesh edhe një basketbollist të huaj për stinorin e…

MË TË MIRËT E BOTËRORIT

Pesëshja e Botërorit

15 September, 2014 @16:40

Kenneth Faried dhe Kyrie Irving janë dy basketbollistët nga kampionja e Botës, SHBA-ja, të cilët janë përfshirë në pesëshen më…

MAKINERIA AMERIKANE

American Beauty

fiba

14 September, 2014 @22:45

SHBA ka arritur të mbrojë titullin e Kampionit të Botës në basketboll duke e mposhtur lehtë Serbinë në finale me…

E BRONZTA

Franca, e treta

fiba

13 September, 2014 @20:40

Skuadra e Francës ka arritur që të mposht Lituaninë në ndeshjen e vlefshme për të përcaktuar fituesin e medaljes së…

EKSKLUZIVE

“Hesapi i shtëpisë nuk u përputh me atë të çarshisë”

fiba

12 September, 2014 @9:22

Gjithçka ishte përgatitur dhe projektuar (për të mos thënë “e kurdisur”) që nikoqiri i kampionatit botëror, Spanja, të ecte deri…

Të gjitha lajmet nga Spanja 2014