Të gjitha lajmet

STINORI 1999/2000

Tabelat përfundimtare 1999/2000 të Ligave të Dyta të Kosovës

Foto nga arkivi i Brahim Vojvodës, sulmuesit të KF Drenica

Tabelat përfundimtare 1999/2000 të Ligave të Dyta të Kosovës

6 April, 2020 @14:58

Ishte sezoni i parë i pasluftës në Ligë të Dytë të Kosovës, që në fakt ishin dy. Liga e Dytë A dhe Liga e Dytë B.

E sigurt ishte vetëm një gjë. Kampionët e këtyre ligave arrinin në Ligë të Parë (elitë të futbollit të Kosovës atëherë).

E këtë me një dallim shumë të madh ndaj vendit të dytë e arriti Drenica e Skenderajt, që doli kampione e Ligës së Dytë “Grupi A” duke kapur shifrën e 52 pikëve pas 22 ndeshjeve të zhvilluara dhe duke e lënë Fushë Kosovën me 37 pikë në vend të dytë, kurse Feronikelin, Bashkimin, Arbërinë e Trepçën me nga 33 pikë secila, pas.

Drenica kishte garantuar Ligën e Parë të Kosovës në fund të stinorit 1999/00.

Në Ligën e Dytë “Grupi B” kampion kishte dalë Rahoveci. Vreshtarët kishin lënë pas tyre skuadra si Lepenci e Dukagjini duke e fituar ligën përkatëse për të siguruar elitën e futbollit kosovar dhe për të qenë në shoqërinë e ekipeve më të mira të Kosovës në futboll.

Rahoveci kishte fituar 54 pikë nga 23 xhiro të zhvilluara, duke e lënë Lepencin në vend të dytë larg tyre me 42 pikë.

 

 TABELAT PËRFUNDIMTARE 1999/2000 TË LIGËS SË DYTË:

LIGA E DYTË "GRUPI A"

1. Drenica 52 pikë / 16-4-2

- - - - - - - - - -

2. Fushë Kosova 37 pikë / 10-7-5

3. Feronikeli 33 pikë / 9-6-7

4. Bashkimi 33 pikë / 10-3-9

5. Arbëria 33 pikë / 10-3-9

6. Trepça 33 pikë / 10-3-9

7. KEK 30 pikë / 8-6-8

8. 2 Korriku (D) 30 pikë / 9-3-10

9. Hajvalia 30 pikë / 9-3-10

10. Barileva 22 pikë / 7-1-14

11. Rilindja 22 pikë / 6-4-12

12. Shkëndija 19 pikë / 6-1-15

- - - - - - - - - - - - -
i: pas pikëve janë të shënuara: numri i fitoreve, barazimeve dhe humbjeve të çdo skuadre në tabelë
ii: burimi: FFK
LIGA E DYTË "GRUPI B"

1. Rahoveci 54 pikë / 17-3-3

- - - - - - - - - -

2. Lepenci 42 pikë / 13-3-7

3. Dukagjini 39 pikë / 12-3-8

4. Gjakova 39 pikë / 12-3-8

5. Ulpiana 35 pikë / 11-2-10

6. Studenti 31 pikë / 10-1-2

7. Studençani 30 pikë / 8-6-9

8. Opoja 28 pikë / 6-10-7

9. IMK Çeliku 27 pikë / 8-3-12

10. Vllaznia 27 pikë / 7-6-10

11. Vjosa 25 pikë / 7-4-12

12. Mushtishti 23 pikë / 7-2-14

13. Përlepnica (i la garat)

- - - - - - - - - - - - - -
i: pas pikëve janë të shënuara: numri i fitoreve, barazimeve dhe humbjeve të çdo skuadre në tabelë
ii: burimi: FFK

TOP 10

Laureatët e vitit 2000 nga FFK

6 April, 2020 @0:12

Në stinorin e parë të pasluftës në Kosovë dhe pas shpalljes së Prishtinës kampione të Kosovës, e Gjilanit fitues të…

TOP GOLASHËNUESIT 1999/2000

Golashënuesit më të mirë të stinorit 1999/2000

5 April, 2020 @23:46

Në sezonin në të cilin Prishtina u bë kampione e parë e pasluftës në Kosovë, kujtojmë edhe listën e golashënuesve…

KAMPIONATI I KOSOVËS 1999/2000

Tabela përfundimtare e Superligës së Kosovës 1999/00

Foto nga arkivi

5 April, 2020 @23:10

Kampionati i parë i pasluftës në Kosovës kishte nisur mbarë dhe morrën pjesë 18 skuadra në elitë, që atëherë quhej…

FERIZAJ

Katër muaj pa paga!

Foto: KFFerizaji/fb

5 April, 2020 @15:52

Tashmë edhe zyrtarisht skuadra që po lufton për mbijetesë në Superligë, Ferizaji, ka dalë me njoftim se futbollistët nuk kanë…

GARAT EVROPIANE

FFK konfirmoi opsionin që i treti mund të dalë në Evropë

3 April, 2020 @0:06

Coronavirusi po ndikon në çdo gjë, e së fundi sa i përket futbollit, është parë edhe opsioni i mosmbajtjes së…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga