Të gjitha lajmet

PAS NDESHJES

Basketball Champions komenton humbjen e Prishtinës

Foto: championsleague.basketball

Basketball Champions komenton humbjen e Prishtinës


18 September, 2019 @14:36

Dueli i parë i Prishtinës në stinorin 2019/20 në Basketball Champions League përfundoi me humbje.

Kampionët e Kosovës që nisën mirë ndeshjen duke fituar çerekun e parë 23-19 dhe të tretin 32-17, pësuan në çerekun e dytë 14-25 dhe u ndalën në vetëm dhjetë pikë në çerekun e fundit dhe vendimtar të ndeshjes 10-20 për tu mposhtur me rezultat 79-81 nga ekipi polak, Legia.

“Mysafirët polakë mbijetuan betejën e rezultateve me ndërrime të shpeshta të epërsisë, ku vendimtar doli të jetë Drew Brandon për të shënuar gjuajtjet e lira dhe për të marrë fitoren krejt në fund,” ka shkruar faqja zyrtare e kësaj lige sot.

“Michael Finke pati lojë të jashtëzakonshme, duke shënuar 26 pikë me shut 10/13 nga loja, si dhe ekipi nga Varshava dominoi në kërcime, duke rrëmnbyer 40 derisa vendasit kapën 31 topa,” ka vazhduar njoftimin BCL.

Nga përforcimet e Prishtinës këtë stinor, më i miri mbrëmë u tregua Fahro Alihodzic, që kreu ndeshjen me 20 pikë e 12 kërcime, që në fund nuk mjaftuan.

Prishtina që aktualisht po drejtohet nga Bujar Loci dhe Andin Rashica, emri i të cilëve as që figuronte në statistikat e lojës në faqen zyrtare të BCL, do të duhet të fitojnë me minimalisht 3 pikë epërsi në Varshavë, për të kaluar këtë raund.

Kampionët e Kosovës asnjëherë nuk kanë kaluar raundin e parë të kualifikimeve në Ligë të Kampionëve të Basketbollit. Në stinorin e kaluar ata ishin mposhtur keq nga ekipi holandez, Groningen, të cilët i kishin mposhtur me 20 pikë epërsi në Pallatin e Rinisë dhe të Sporteve dhe nuk e ruajtën në ndeshjen e kthimit për tu eliminuar.

Sidoqoftë, Prishtina edhe nëse nuk arrin të kalojë raundin e parë kualifikues në BCL, do të ketë mundësinë që të tregohet përsëri në FIBA Europe Cup, ku në stinorin e kaluar kanë kaluar dy fazat grupore, për të shënuar histori në arritje për ekipet e basketbollit kosovar.

Prishtinës i duhet fat në Varshavë, në duelin që zhvillohet këtë të premte, 20 shtator, me fillim prej orës 20:00.


PRISHITINA - LEGIA WARSZAWA

Prishtina ia dhuron ndeshjen në çerekun e fundit

FBK Superliga/International

Prishtina ia dhuron ndeshjen në çerekun e fundit

17/09/19 @ 21:58

CHAMPIONS LEAGUE

Ç3: +8 për Prishtinën

FBK Superliga

Ç3: +8 për Prishtinën

17/09/19 @ 21:21

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina vs. Legia, mbyllet pjesa e parë

FBK Superliga/International

Prishtina vs. Legia, mbyllet pjesa e parë

17/09/19 @ 20:52

PRISHTINA - LEGIA

Prishtina vs. Legia, pesëshet startuese

FBK Superliga/International

Prishtina vs. Legia, pesëshet startuese

17/09/19 @ 19:58

TRANSMETIM

Livestream: Prishtina - Legia Warszawa

FBK Superliga/International

Livestream: Prishtina - Legia Warszawa

17/09/19 @ 17:57

BILETAT

Dalin në shitje biletat Prishtina-Legia

FBK Superliga/International

Dalin në shitje biletat Prishtina-Legia

17/09/19 @ 15:22

FINALET E PARA

Një javë para Superkupës

FBK Superliga/FBK Liga e Femrave

Një javë para Superkupës

17/09/19 @ 14:05

TË LIRË

FIBA largon zyrtarisht dënimin e Pejës

FBK Superliga/Balkan League/International

FIBA largon zyrtarisht dënimin e Pejës

17/09/19 @ 13:58

NJOFTIMI I BIBL

BIBL konfirmon bisedimet me Pejën

Balkan League

BIBL konfirmon bisedimet me Pejën

17/09/19 @ 13:49

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina nis aventurën drejt Champions Leagues

FBK Superliga/International

Prishtina nis aventurën drejt Champions Leagues

17/09/19 @ 11:20

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Superligë (XIX)

FBK Superliga

TOP 5-shja e javës në Superligë (XIX)

01/02/21 @ 17:13

EKSKLUZIVE

Vëllaznimi ndanë rrugët me trajnerin Malinkov

FBK Superliga/Transfere

Vëllaznimi ndanë rrugët me trajnerin Malinkov

01/02/21 @ 15:09

BASHKIMI

Lëndohet Altin Gashi

FBK Superliga

Lëndohet Altin Gashi

01/02/21 @ 11:39

FINAL 8 NË SUHAREKË

Ditët, orari dhe ndeshjet e “Final 8” 2021

FBK Superliga/FBK Liga e Parë/FBK Liga e Femrave

Ditët, orari dhe ndeshjet e “Final 8” 2021

01/02/21 @ 10:55

MITROVICË

KB Trepça angazhon ish-lojtarin në pozitë të ndihmës-trajnerit

FBK Superliga/Transfere

KB Trepça angazhon ish-lojtarin në pozitë të ndihmës-trajnerit

31/01/21 @ 21:59

SHËNOI REKORD TË STINORIT, FLET MALA

Heroi i ndeshjes Mala, ia dedikon fitoren…

FBK Superliga

Heroi i ndeshjes Mala, ia dedikon fitoren…

31/01/21 @ 21:39

NDIHMËS-TRAJENERI I RAHOVECIT

Duhet të tejkalojmë këtë krizë të rezultateve

FBK Superliga

Duhet të tejkalojmë këtë krizë të rezultateve

31/01/21 @ 21:13

DEKLARATA E TRAJNERIT TË BASHKIMIT

Rikthimi i madh i Bashkimit, flet trajneri Bajra

FBK Superliga

Rikthimi i madh i Bashkimit, flet trajneri Bajra

31/01/21 @ 20:59

DEKLARATA E TRAJNERIT TË G. E. YLLIT

Përgatitja e mirë na solli fitoren

FBK Superliga

Përgatitja e mirë na solli fitoren

31/01/21 @ 20:45

VIDEO HIGHLIGHTS

Highlights nga ndeshja Bashkimi-Rahoveci

FBK Superliga

Highlights nga ndeshja Bashkimi-Rahoveci

31/01/21 @ 19:56


Të gjitha lajmet nga FBK Superliga