Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KAMPIONATI EVROPIAN

Ceferin: Nuk do ta mbështes më formatin e Kampionatit Evropian

Foto: AS Official

Ceferin: Nuk do ta mbështes më formatin e Kampionatit Evropian


10 July, 2021 @13:30

Është paraqitur për “BBC Sport”, presidenti i UEFA, Aleksander Ceferin ka pranuar se ai nuk do të mbështet formatin aktual të Kampionatit Evropian, EURO 2020, duke e quajtur atë të padrejtë.

Ka ardhur kritika ndaj vendimit me të katër gjysmëfinalistët :  Anglia, Italia, Spanja dhe Danimarka , duke luajtur tre ndeshjet e tyre në grup në shtëpi, ndërsa Anglia do të ketë luajtur gjashtë nga shtatë ndeshjet e tyre në Wembley Stadium ku pas finales kundër Italisë, kjo do të ketë mbaruar. E, rreth kësaj është shprehur i pakënaqur vetë presidenti i UEFA, Ceferin.

“Nuk do ta mbështes më.”, tha Ceferin tek “BBC Sport”, kur u pyet për një tjetër Kampionat Evropian me shumë qytete.

Është shumë sfiduese. Në një farë mënyre, nuk është e saktë që disa skuadra duhet të udhëtojnë më shumë se 10,000 km ndërsa të tjerët duhet të kalojnë vetëm 1,000 km. Nuk është e drejtë për tifozët, të cilët duhej të ishin në Romë një ditë dhe në Baku gjatë disa të ardhshme, i cili është një fluturim katër orë e gjysmë.

Na u desh të udhëtonim shumë, në vende me juridiksione të ndryshme, monedha të ndryshme, vende në Bashkimin Evropian (BE) dhe jo BE, kështu që nuk ishte e lehtë. Ishte një format që u vendos para se të hyja unë në post dhe e respektoj atë. Ishte një ide interesante, por është e vështirë të zbatohet dhe nuk mendoj se do ta bëjmë përsëri. “, përfundoi ai.


 
Të gjitha lajmet nga Evropiani