Të gjitha lajmet

RETRODATA: KOSOVA 1-2 ISLANDA

Dita kur shënuam për herë të dytë në kualifikime për Botëror

Dita kur shënuam për herë të dytë në kualifikime për Botëror

24 March, 2020 @17:01

Sot bëhen tre vite [24 mars 2017] prej kur Kosova pat shënuar golin e dytë në kualifikimet e para që mori pjesë për Botëror.

Kosova pasi ishte pranuar në UEFA e FIFA, luante ndeshjen e pestë kualifikuese ndaj Islandës në Loro Boriçi të Shkodrës, ndërsa golin e vetëm për Kosovën e shënoi sulmuesi që luan edhe tash, Atdhe Nuhiu, i cili kishte shënuar në minutën e 52-të të ndeshjes për të dhënë shpresa për një barazim që nuk ndodhi deri në fund, Kosova 1-2 Islanda [Nuhiu 52 - B Sigurdarson 25, G Sigurdsson 35p].

Golin e parë për Kosovën në kualifikimet për Botërorin 2018 e kishte shënuar Valon Berisha në përballjen e parë, ndaj Finlandës 1-1, ndërsa pas tre humbjeve radhazi [Kosova 0-6 Kroacia, Ukraina 3-0 Kosova dhe Turqia 2-0 Kosova] kishte ardhur goli i dytë i dardanëve në kualifikime me Nuhiun.

 

 

 

MEDIA TALK

Challandes parashikon muajin e ndeshjes Maqedonia V - Kosova

7 April, 2020 @0:21

Selektori më i suksesshëm i Kosovës në historinë e shkurtër të vendit tonë në gara ndërkombëtare, Bernard Challandes, duke folë…

JUGKOREANI

Son Heung-min shkon në ushtri

6 April, 2020 @23:58

Futbollisti i Tottenham Hotspurit, Son Heung-min, do të kryejë shërbimin ushtarak në shtetin e tij, Kore të Jugut, ka konfirmuar…

DON BALON

Marash Kumbulla në radar të Real Madridit

6 April, 2020 @15:33

Qendërmbrojtësi i kombëtares shqiptare, Marash Kumbulla, i është ofruar si zgjidhje kryetarit të Real Madridit Florentino Perez, shkruan sot Don…

STINORI 1999/2000

Tabelat përfundimtare 1999/2000 të Ligave të Dyta të Kosovës

Foto nga arkivi i Brahim Vojvodës, sulmuesit të KF Drenica

6 April, 2020 @14:58

Ishte sezoni i parë i pasluftës në Ligë të Dytë të Kosovës, që në fakt ishin dy. Liga e Dytë…

TOP 10

Laureatët e vitit 2000 nga FFK

6 April, 2020 @0:12

Në stinorin e parë të pasluftës në Kosovë dhe pas shpalljes së Prishtinës kampione të Kosovës, e Gjilanit fitues të…

Të gjitha lajmet nga