Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

GJEORGJIA - KOSOVA

Fitore historike, Kosova merr pikët e plota në Gjeorgji

Foto: FFK

Fitore historike, Kosova merr pikët e plota në Gjeorgji


2 September, 2021 @19:55

Vjen fitorja e parë dhe historike e Kosovës në ndeshjet kualifikuese drejt Kampionateve Botërore!

Në ndeshjen e zhvilluar sonte në Batumi të Gjeorgjisë, Kosova arriti të triumfojë 0-1 ndaj Gjeorgjisë vendase në takimin që është i vlefshëm për kualifikimet drejt Botërorit të Katarit.

Në ndeshjet e kualifikimeve drejt Botërorit të Rusisë, Kosova nuk e kishte shënuar asnjë fitore, me ç‘rast fitorja e sontme është e para e Kosovës në këtë lloj të kualifikimeve.

Gjatë pjesës së parë Kosova sonte zhvilloi një paraqitje mjaft të mirë dhe me plot meritë e gjeti golin e avantazhit.

Pas një krosimi të Valon Berishës në minutën e 18’, topi u sulmua nga Vedat Muriqi, por ai që e preki i fundit topin para se të përfundonte në rrjetë ishte Khocholava i gjeorgjianëve. Kështu, me këtë autogol Kosova e mbylli pjesën e parë në epërsi.

GRUPET KUALIFIKUESE

Më pas, Kosova e menaxhoi mjaft mirë edhe pjesën e dytë dhe e mbylli ndeshjen me fitore minimale 0-1.

Gjatë pjesës së dytë, ndonëse Gjeorgjia kishte posedim më të madh, ishte Kosova ajo që i kishte rastet më të mira. Rast tejet të mirë shpërdoroi Lirim Kastrati rreth minutës së 55’, e më vonë një rast për t’u përmendur u paraqit edhe për Zymer Bytyqin e inkuadruar nga banka rezervë.

Sa i përket paraqitjeve individuale për t’u veçuar, sonte paraqitje të shkëlqyeshme treguan Ibrahim Dreshevic e Elbasan Rashani, ndërkohë që edhe Florian Loshaj për aq sa luajti ishte i shkëlqyeshme.

Krejt në fund të ndeshjes, në lojë u inkuadrua Mirlind Kryeziu, për të cilin kjo ishte ndeshja debutuese me fanellën e Kosovës.

Pas tri ndeshjeve të para në grup, Kosova tashmë ka 3 pikë, e ndeshjen e ardhshme e luan ndaj Greqisë më 5 shtator në Prishtinë.


FENERBAHÇE

Mërgim Berisha te Fenerbahçe

International/Sportistë shqiptarë në botë

Mërgim Berisha te Fenerbahçe

02/09/21 @ 18:26

PËRGATITORE

Kosova U21 barazon ndaj Dritës

FFK Superliga/Përfaqësuesja

Kosova U21 barazon ndaj Dritës

02/09/21 @ 18:24

11-SHET STARTUESE

Polonia-Shqipëria, formacionet startuese

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Polonia-Shqipëria, formacionet startuese

02/09/21 @ 18:39

GJEORGJIA - KOSOVA

Fitore historike, Kosova merr pikët e plota në Gjeorgji

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Fitore historike, Kosova merr pikët e plota në Gjeorgji

02/09/21 @ 19:55

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Gjeorgjia-Kosova

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Notat e futbollistëve: Gjeorgjia-Kosova

02/09/21 @ 19:59

LIMITI I KARTONËVE

3 lojtarë rrezikojnë Greqinë me kartonë!

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

3 lojtarë rrezikojnë Greqinë me kartonë!

02/09/21 @ 16:18

11-SHET STARTUESE

Gjeorgjia-Kosova, formacionet startuese

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Gjeorgjia-Kosova, formacionet startuese

02/09/21 @ 16:36

BERNARD CHALLANDES

Kompaktësi! Tejet i lumtur me fitore

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Kompaktësi! Tejet i lumtur me fitore

02/09/21 @ 20:39

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Gjeorgjia-Kosova

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Notat e futbollistëve: Gjeorgjia-Kosova

02/09/21 @ 19:59

11-SHET STARTUESE

Polonia-Shqipëria, formacionet startuese

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Polonia-Shqipëria, formacionet startuese

02/09/21 @ 18:39

11-SHET STARTUESE

Gjeorgjia-Kosova, formacionet startuese

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Gjeorgjia-Kosova, formacionet startuese

02/09/21 @ 16:36

LIMITI I KARTONËVE

3 lojtarë rrezikojnë Greqinë me kartonë!

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

3 lojtarë rrezikojnë Greqinë me kartonë!

02/09/21 @ 16:18

MESAZHI

Bernard Berisha me mesazh për bashkëlojtarët

Kualifikimet për Botëror/Përfaqësuesja

Bernard Berisha me mesazh për bashkëlojtarët

02/09/21 @ 16:06

ZVICRA 2-1 GREQIA

Rivali i Kosovës mposhtet në Basel

Kualifikimet për Botëror/International/Sportistë shqiptarë në botë

Rivali i Kosovës mposhtet në Basel

02/09/21 @ 00:08

PORTUGALIA 2-1 IRLANDA

I pabesueshëm! Cristiano historik përmbys për fitore

Kualifikimet për Botëror

I pabesueshëm! Cristiano historik përmbys për fitore

01/09/21 @ 23:04

ZVICRA

Granit Xhaka pozitiv në COVID-19

Kualifikimet për Botëror

Granit Xhaka pozitiv në COVID-19

01/09/21 @ 22:04

KAZAKISTANI - UKRAINA

Supergoli i Yaremchuk s’mjafton

Kualifikimet për Botëror

Supergoli i Yaremchuk s’mjafton

01/09/21 @ 21:45


 
Të gjitha lajmet nga Kualifikimet për Botëror