Të gjitha lajmet

E FUNDIT

KB Peja i kthehet Superligës

Foto nga arkivi

KB Peja i kthehet Superligës

9 September, 2019 @17:40

Një lajm i madh për basketbollin pejan dhe për të gjithë adhuruesit e verdhezinjëve, por edhe për ngritjen e konkurrencës në Superligë.

Shqiponjat i rikthehen Superligës

FBK para pak çastesh ka zyrtarizuar miratimin e kërkesës së KB Peja për kthim në Superligë.

“Bordi i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) në bazë të kompetencave të veta statutore sot ka marrë vendim për miratimin e kërkesës së KB Peja për inkuadrim në garën elitare të Superligës së Kosovës në basketboll në edicionin 2019-2020, si ekipi i nëntë garues,” thuhet në njoftim.

“Miratimi i kërkesës së KB Peja është i kushtëzuar me heqjen e të gjitha ndalesave të regjistrimit të lojtarëve të rinj dhe paraqitjen e ekipit konkurrues për nivel të Superligës së Kosovës në basketboll deri në afatin e përcaktuar të afatit kalimtar,” ka përfunduar njoftimi i FBK-së.

Rasti KB Peja

Kujtojmë, për shkak të borxheve që kishte ndaj lojtarëve të huaj dhe mosarritjen e mbulimit të tyre me kohë, KB Peja ishte përjashtuar nga garat e FBK-së dy vite më parë.

Në ndërkohë, drejutesit e ekipit si duket kanë punuar për të zbutur borxhet dhe për të arritur marrëveshje me të gjithë lojtarët dhe agjencitë, ku FIBA i ka dhënë leje të marr pjesë në gara, gjë që me vendimin e sotëm të FBK-së, është aprovuar dhe kështu shqiponjat i kthehen Superligës.

Sistemi i garave me nëntë ekipe pritet që t’i jep pushim çdo javë një skuadre në Superligë, ndërsa Pejës kthimi në elitë i është mundësuar vetëm nëse deri në fund të afatit kalimtar arrin të krijojë skuadër kompetitive për edicionin e radhës në Superligë.

Stinori 2019/20

Shorti për stinorin 2019/20 do të hidhet të premten, 13 shtator, ndërsa KB Peja do të jetë pjesëmarrëse në short.

Me këtë pritet të kthehet edhe palestra e zjarrtë e Karagaçit në elitë, pasi që stinorin e kaluar nga Superliga ra KB Borea nga Peja, që nuk kishte asnjëherë përkrahje të madhe sikurse verdhezinjtë.

EKSKLUZIVE

Komuna ndërpren financimin e Bashkimit

9 September, 2019 @15:05

Skuadra e KB Bashkimit që është duke bërë përgatitjet për stinorin e ri, ka marrë një lajm jo të mirë…

PARA FILLIMIT TË STINORIT

Shorti i edicionit të ri

9 September, 2019 @10:49

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) ka njoftuar sot, se të premten në lokalet e FBK-së do të bëhet hedhja…

EKIPI I RI I SUPERLIGËS

Feronikeli zyrtarizon të huajin e dytë në ekip

Foto: StLeoLions.com

6 September, 2019 @21:04

Qendër e re nga Universiteti St Leo vjen në Drenas. Feronikeli ka zyrtarizuar qendrën 210 centimetra të gjatë, që…

ENDE KA KOHË

Shtyhet afati kalimtar, sezoni nis në fund të muajit

5 September, 2019 @16:18

Bordi i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) sot ka marrë vendim që afati kalimtar për basketbollistë dhe basketbolliste i…

SUPERKUPA

Rahoveci vs. Prishtina, caktohet data e Superkupës

5 September, 2019 @15:38

Është caktuar data se kur do të luhet ndeshja garuese për Superkupën e Kosovës në basketboll. Kjo ndeshje do të…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga