Të gjitha lajmet

SUPERKUPA E KOSOVËS

Për të dhjetën herë, Prishtina fituese e Superkupës!

Foto: FC Prishtina

Për të dhjetën herë, Prishtina fituese e Superkupës!


23 January, 2021 @14:06

Prishtina është fituesja e Superkupës së Kosovës për sezonin 2019/2020!

Skuadra kryeqytetase arriti ta mposhtë Dritën me rezultat 1-3 (Kastriot Rexha 8’ / Qëndrim Zyba 3’, Besnik Krasniqi 21’, Alban Shillova 90+3’), për ta shtuar edhe një trofe në kabinetin e pasur të saj.

Ndryshe nga vitet tjera, kësaj radhe ndeshja për Superkupën e Kosovës u luajt në Turqi, saktësisht në stadiumin “Mardan” në Antalia të Turqisë.

Ndeshja u hap shumë shpejt. me dy skuadrat që shënuan nga një herë në 10 minutat e parë.

Qëndrim Zyba i kryeqytetasve shënoi në minutën e 3’ pas një krosimi të ardhur nga krahu i djathtë, e më pas Kastriot Rexha i gjilanasve barazoi në minutën e 8’ pas një gabimi të portierit Eglant Haxho.

Deri në përfundim të pjesës së parë u shënua edhe një gol. Ishte Besnik Krasniqi i Prishtinës ai që në minutën e 21’ u tregua i saktë nga pika e bardhë, për ta dërguar Prishtinën në pushim mes pjesëve me epërsi 1-2.

Në pjesën e dytë, raste për shënim patën të dyja skuadrat, mirëpo goli nuk erdhi deri në minutat e fundit të ndeshjes. Për rezultatin përfundimtar 1-3 shënoi Alban Shillova i Prishtinës, për ta vulosur përfundimisht triumfin e Prishtinës në këtë duel.

Për më tepër, kjo ishte një finale që përballë vendosi dy trajnerë nga Maqedonia, Ardian Nuhiun e Dritës dhe Zekerija Ramadanin e Prishtinës, e sot fitues doli ky i fundit. Duelet mes tyre do të vazhdojnë, pasi që përveç luftës për titull në ligë, shorti i ka vendosur këto dy skuadra përballë edhe në Kupën e Kosovës.

Nëse flasim për statistika, kjo është hera e dhjetë që Prishtina e fiton këtë trofe, ndërsa e para që nga viti 2016.

Në anën tjetër, Drita e ka fituar vetëm një herë Superkupën, në vitin 2018 pasi e kishte mposhtur pikërisht Prishtinën në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”-n e renovuar.


ZYRTARE

Trepça ‘89 zyrtarizon ish-portierin e Dritës

FFK Superliga/Transfere

Trepça ‘89 zyrtarizon ish-portierin e Dritës

23/02/21 @ 20:36

PAS NDESHJES NDAJ BESËS

Trajneri dhe ndihmës-trajneri i Drenicës në disiplinore nga FFK-ja

FFK Superliga

Trajneri dhe ndihmës-trajneri i Drenicës në disiplinore nga FFK-ja

23/02/21 @ 17:15

FFK

U mbajtën testimet për gjyqtarët e Ligës së Dytë

FFK Superliga/FFK Liga e parë

U mbajtën testimet për gjyqtarët e Ligës së Dytë

23/02/21 @ 16:58

LLAPI

Llapi fillon përgatitjet për Trepçën’89

FFK Superliga

Llapi fillon përgatitjet për Trepçën’89

22/02/21 @ 19:00

REFERËT

Përcaktohen gjyqtarët e xhiros, derbi Prishtina-Drita me Malokun kryesor

FFK Superliga

Përcaktohen gjyqtarët e xhiros, derbi Prishtina-Drita me Malokun kryesor

22/02/21 @ 15:07

TEAM OF THE WEEK

Superliga - Formacioni i javës (20)

FFK Superliga

Superliga - Formacioni i javës (20)

22/02/21 @ 11:11

BALLKANI - FERONIKELI

Daku i artë, Ballkani lider

FFK Superliga

Daku i artë, Ballkani lider

21/02/21 @ 15:35

LLAPI - GJILANI

Llapi mposhtë Gjilanin, del nga zona e rrezikshme

FFK Superliga

Llapi mposhtë Gjilanin, del nga zona e rrezikshme

21/02/21 @ 14:58

11-SHET

Formacionet zyrtare: Ballkani - Feronikeli

FFK Superliga

Formacionet zyrtare: Ballkani - Feronikeli

21/02/21 @ 12:51

11-SHET

Formacionet zyrtare: Llapi - Gjilani

FFK Superliga

Formacionet zyrtare: Llapi - Gjilani

21/02/21 @ 12:45


Të gjitha lajmet nga FFK Superliga