Të gjitha lajmet

UCL FINAL: TOTTENHAM - LIVERPOOL

Për të gjashtën herë, Liverpooli kampion i Evropës!

Për të gjashtën herë, Liverpooli kampion i Evropës!

1 June, 2019 @23:01

Liverpooli është kampioni i Evropës për sezonin 2018/2019!

Skuadra e gjermanit Klopp këtë sezon fantastik e mbylli me titullin e më të mirit të Evropës, titull ky që është i pari nën drejtimin e trajnerit gjerman.

SKEMA DREJT FINALES

Ndeshja filloi tejet mirë për Liverpoolin, që e fitoi një penallti pa kaluar as 30 sekonda në lojë. E fituar nga Mane, penalltia u shndërrua në gol nga Salah, i cili i dha Liverpoolit një epërsi të hershme, shumë të rëndësishme edhe në aspektin psikologjik.

Më pas, pjesa e parë kaloi e qetë, pa shumë për t’u përmendur.

Në pjesën e dytë, më kërkues ishte Tottenhami. Në kërkim të rezultatit, Spurs provonin herë me krosime e herë me goditje nga distanca, por gjuajtjet më të rrezikshme që erdhën nga Son, Moura e Eriksen, u ndalën në të gjitha rastet nga brazliani Alisson, i cili zhvilloi një paraqitje mjaft të mirë.

Në anën tjetër, Liverpooli në menaxhim të rezultatit reagonte me daljet e shpejta në kundërsulm dhe pikërisht në këtë mënyrë ata e gjetën edhe golin e dytë dhe të sigurisë.

Belgu Divock Origi, që ishte vendimtar edhe në triumfin ndaj Barcelonës në gjysmëfinale, shënoi me një goditje mjaft precize me të djathtën për 2-0 në minutën e 87’ të ndeshjes, për t’ia dhënë skuadrës së tij golin e sigurisë dhe fitoren.

Për asnjë minutë sonte te Liverpooli nuk u inkuadrua Xherdan Shaqiri, mirëpo kjo nuk i pengon atij që ta fitojë medaljen e kampionit të Evropës, e cila është e dyta për ta, pas asaj të fituar me Bayernin.

Me këtë triumf Liverpooli tashmë ka 6 tituj të Champions Leagues të fituar, duke e kaluar Bayernin e Barcelonën që mbesin me nga 5, derisa para Liverpoolit ndodhen Milan me 7 dhe Real Madridi me 13.

 

SQARIMI I RREGULLIT TË RI DHE ARSYETIMI

5 zëvendësime me 3 kërkesa, rregulli i ri FIFAs

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

9 May, 2020 @0:32

Shtëpia botërore e futbollit (FIFA) sot ka bërë një shtesë të përkohshme në rregullat e saja për futbollin duke shtuar…

GULFSTREAM G200

Cristiano Ronaldo dhe aeroplani i tij luksoz

6 May, 2020 @18:29

Superylli portugez i futbollit, Cristiano Ronaldo, ditë më parë arriti në Torino për tu karantinuar para se të nis stërvitjet…

MANCHESTER CITY

De Bruyne sinjalizon largimin?

3 May, 2020 @17:54

Premier Liga nuk dihet ende se kur do të rikthehet, mirëpo kjo nuk i ndalë lojtarët që ta planifikojnë të…

BAVARIA

Bayern zyrtarizon kanadezin deri më 2025

SShot: https://fcbayern.com/us

21 April, 2020 @20:16

Futbollisti i talentuar 19 vjeç, kanadezi Alphonso Davies, zyrtarisht ka nënshkruar kontratë të re me Bayern Munchenin deri në qershor…

MEDIA TALK

UEFA dhe ECA pajtohen: ligat në korrik, garat evropiane në gusht

13 April, 2020 @13:59

Lajmi i fundit për mbarëvajtjen dhe organizimin e ndeshjeve të mbetura në të gjitha garat për stinorin e mbetur 2019/20…

Të gjitha lajmet nga Champions League