Të gjitha lajmet

KAMPIONATI I KOSOVËS 1999/2000

Tabela përfundimtare e Superligës së Kosovës 1999/00

Foto nga arkivi

Tabela përfundimtare e Superligës së Kosovës 1999/00

5 April, 2020 @23:10

Kampionati i parë i pasluftës në Kosovës kishte nisur mbarë dhe morrën pjesë 18 skuadra në elitë, që atëherë quhej Liga e Parë e Kosovës në futboll.

Kampione ishte bërë Prishtina me 76 pikë të tubuara, 10 më shumë sesa Drita që ishte e dyta, ndërsa në pozitën e tretë kishte përfunduar Vëllaznimi që kishte arritur kuotën e 60 pikëve.

Nga elita e futbollit atë sezon ranë Uniteti, 2 Korriku, Kika dhe Ballkani. E këta të fundit, 2 dekada më vonë, në sezonin e pezulluar aktualisht janë lider të Superligës 2019/20 dhe bashkë me Dritën, Gjilanin e Prishtinën po luftojnë për titull kampioni (nëse vazhdon stinori).

Kupën e Kosovës 1999/2000 e kishte fituar Gjilani, që në finale mposhti Besianën me rezultat minimal 1-0.

 TABELA PËRFUNDIMTARE 1999/2000

1. Prishtina 76 pikë / 23-7-4

- - - - - - - - - -

2. Drita 66 pikë / 21-3-10

3. Vëllaznimi 60 pikë / 19-3-12

4. Gjilani 56 pikë / 17-5-12

5. Kosova (P) 53 pikë / 15-8-11

6. Besiana 50 pikë / 15-5-14

7. Besa 50 pikë / 14-8-12

8. Minatori'89 48 pikë / 15-3-16

9. Liria 47 pikë / 12-11-11

10. Flamurtari 47 pikë / 13-8-13

11. Llapi 47 pikë / 14-5-15

12. Kosova (V) 46 pikë / 14-4-16

13. Ferizaji 46 pikë / 14-4-16

14. Besëlidhja 44 pikë / 12-8-14

- - - - - - - - - - -

15. Uniteti 44 pikë / 13-5-16

16. 2 Korriku 43 pikë / 12-7-15

17. Kika 34 pikë / 10-4-20

18. Ballkani 10 pikë / 2-4-28

- - -
i: pas pikëve janë të shënuara: numri i fitoreve, barazimeve dhe humbjeve të çdo skuadre në tabelë
ii: burimi: FFK

STINORI 1999/2000

Tabelat përfundimtare 1999/2000 të Ligave të Dyta të Kosovës

Foto nga arkivi i Brahim Vojvodës, sulmuesit të KF Drenica

6 April, 2020 @14:58

Ishte sezoni i parë i pasluftës në Ligë të Dytë të Kosovës, që në fakt ishin dy. Liga e Dytë…

TOP 10

Laureatët e vitit 2000 nga FFK

6 April, 2020 @0:12

Në stinorin e parë të pasluftës në Kosovë dhe pas shpalljes së Prishtinës kampione të Kosovës, e Gjilanit fitues të…

TOP GOLASHËNUESIT 1999/2000

Golashënuesit më të mirë të stinorit 1999/2000

5 April, 2020 @23:46

Në sezonin në të cilin Prishtina u bë kampione e parë e pasluftës në Kosovë, kujtojmë edhe listën e golashënuesve…

FERIZAJ

Katër muaj pa paga!

Foto: KFFerizaji/fb

5 April, 2020 @15:52

Tashmë edhe zyrtarisht skuadra që po lufton për mbijetesë në Superligë, Ferizaji, ka dalë me njoftim se futbollistët nuk kanë…

GARAT EVROPIANE

FFK konfirmoi opsionin që i treti mund të dalë në Evropë

3 April, 2020 @0:06

Coronavirusi po ndikon në çdo gjë, e së fundi sa i përket futbollit, është parë edhe opsioni i mosmbajtjes së…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga