Të gjitha lajmet

KAMERAT

Të drejtat televizive të ndara në mënyrë të barabartë

Të drejtat televizive të ndara në mënyrë të barabartë

14 September, 2020 @13:45

Skuadrat e Superligës së Kosovës janë pajtuar të ndajnë në mënyrë të barabartë fitimin që vjen nga të drejtat televizive për sezonin 2020/21, ka bërë të ditur FFK-ja.

Për herë të parë, Superliga do të jetë jashtë transmetuesit të deritashëm Digitalb/Supersport dhe të drejtën këtë vit e ka fituar ArtMotion, që ka ofertuar me 380 mijë euro.

“Klubet në mënyrë unanime vendosen për ndarjen e mjeteve në mënyrë të barabartë siç ka qenë deri më tash. Krerët e FFK-së ofruan gatishmëri maksimale për të gjitha klubet dhe gjithashtu së bashku u darkorduan që të bëjnë më të mirën që niveli i futbollit në Kosovë të ngritet sa më lart në të gjitha aspektet,” është thënë në njoftimin e Federatës.

Kështu, nëse mjetet që do të mirren nga transmetuesi do të ndahen në mënyrë të barabartë dhe të gjitha do të shkojnë te klubet, atëherë me një llogari të thjeshtë matematikore i bie që secili ekip i Superligës të marrë nga 38 mijë euro për sezonin 2020/21.

Këtë stinor Superliga do të ketë 10 skuadra pjesëmarrëse, që ka arritur më në fund procesin e shkurtimit të ekipeve pas shumë vitesh, ndërsa ekipet që do të garojnë për titull, dalje në Evropë dhe mbijetesë janë: Drita, Gjilani, Ballkani, Prishtina, Feronikeli, Llapi, Trepça‘89, Drenica, Besa e Arbëria.

Nga skuadrat pjesëmarrëse, Arbëria është debutuese këtë stinor në Superligë - pasi që ka arritur për herë të parë të sigurojë elitën e futbollit kosovar.

Në anën tjetër, skudarat tjera duket të jenë stabile dhe pritet të jetë një luftë e madhe mes tjerash si për titull ashtu edhe për mbijetesë.

NENKAMPIONI VAZHDON BLERJET

Arbër Çyrbja përforcimi i radhës te Gjilani

14 September, 2020 @16:42

Nënkampioni i Kosovës në futboll, Gjilani, ka bërë të ditur se ka arritur marrëveshje me futbollistin e deritashëm të Teutës…

NGA FFK-ja

Ekipet duhet të bëjnë stadiumet me bar natyral

Stadium kosovar me bar sintetik / TOPSPORTI/ Arkiv

14 September, 2020 @12:21

Në takimin e fundit me Federatës së Futbollit të Kosovës dhe drejtuesve të klubeve të Superligës së Kosovës, ndër të…

DRITA

Kampionia e Kosovës mbyll afatin kalimtar me Enhar Cakollin

FOTO / Drita

11 September, 2020 @16:08

Kampionia e Superligës së Kosovës në futboll, Drita, ka përfunduar afatin kalimtar me lojtarin Enhar Cakolli. Cakolli ka nënshkruar kontratë…

LLAPI

Llapi shfrytëzon vendimin e CAS-it, rrëmben talentin Aliu

FOTO / Llapi

10 September, 2020 @22:19

Skuadra e Llapit para pak çastesh ka zyrtarizuar talentin Adonis Aliun. Adonisi ka nënshkruar kontratë 3 vjeçare me skuadrën e…

FERONIKELI

Maliqi transferohet te Feronikeli

FOTO / FERONIKELI

10 September, 2020 @21:27

Skuadra e Feronikelit pas Viktor Kukës sot ka zyrtarizuar edhe lojtarin Adem Maliqin. Maliqi ka nënshkruar kontratë një vjeçare…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga